Bulharský terénny autobus KENTA M24 s pohonom všetkých kolies na podvozku GAZ-66

KENTA M24 bol autobus s pohonom 4×4 určený na prepravu cestujúcich v náročnom teréne a v teréne bez spevnených ciest. Vznikol v roku 1989 vo vtedajšej Bulharskej ľudovej republike.

Tento malý autobus bol určený na prepravu cestujúcich, hlavne pracovníkov na zmeny a opravárenských posádok v náročných cestných a poveternostných podmienkach. A to vrátane nespevnených, terénnych alebo horských ciest.

Vysoké jazdné schopnosti základného podvozku autobusu zabezpečovali dve hnacie nápravy a regulácia tlaku v pneumatikách počas jazdy. Tieto vlastnosti umožnili prepravu cestujúcich na zablatených alebo zasnežených cestách (s hrúbkou snehovej pokrývky do 70 cm). Ale tiež na cestách s pieskom (do 80 cm) a kameňmi. Vozidlo malo 24 pohodlných sedadiel (nepočítajúc sedadlo vodiča). Kabína bola vybavená ventilačným systémom. Na požiadanie bolo možné nainštalovať klimatizáciu.

K dispozícii boli nosiče na batožinu. Interiér sa v prípade potreby mohol zjednodušiť a urobiť utilitárnejším, čo by autobus zlacnilo.

Maximálna rýchlosť autobusu bola 85 km/h. Referenčná spotreba paliva – 25 l/100 km. Autobus M24 vytvoril inžiniersky tím bulharského autoopravárenského podniku „Kenta“ z mesta Omurtag – vedúcimi konštruktérmi projektu boli inžinier Simeonov a inžinier Dimitar Dimitrov. V širokej sérii sa autobus nevyrábal, bolo vyrobených niekoľko kusov s určitými odlišnosťami.

Foto: Автобуси „Кента“/“Kenta“ buses 

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest