Autobusy v seriáli Pan Tau, alebo ako si v československej snímke zahrala budúca manželka budúceho amerického prezidenta

Seriál Pan Tau sa tešil veľkej obľube pred takmer polstoročím nielen v Československu.

Vysoký, chudý a nemý chlapík s nepostrádateľnou klobúkom, bielym karafiátom v klope, starosvetským oblekom a dáždnikom sa stal miláčikom a hrdinom tisícov detských sŕdc. Áno, životnou úlohou Otta Šimánka sa stal Pan Tau v koprodukčných detských príbehoch Jindřicha Poláka. Najskôr bolo natočených trinásť stredometrážnych snímok, uvádzaných v kine aj v televízii (1969 – 1972), ďalších trinásť dielov bolo natočených len pre televíziu (1973 – 1975).

Karosa ŠM11, Škoda 706 RTO

V dnešnom zostrihu si pripomenieme časť s názvom Pan Tau na horách. Ako jediný neobsahuje tento diel žiadne dialógy, všetko je vyjadrené pantomimicky. Tí, ktorí ovládajú históriu výroby autobusov Karosa, vedia, že v roku 1967 bola vyrobená overovacia séria troch autobusov ŠL 11 s bočnicami z vlnitého hliníkového plechu (sériové vozidlá mali bočnice hladké). V prvej časti zostrihu uvidíte s vlnitými plechmi autobusy Karosa ŠM11.

Praga N

Začiatok filmu sa odohráva na dnes už dávno zrušenej autobusovej stanici Praha – Pankrác. Nakrúcalo sa na prelome rokov 1969 – 1970 na Špindlerovém Mlýně, na Svatém Petru a v Jánských Lázních. Čo sa týka autobusu, v zostrihu je „za hviezdu“ dnes už viac ako 100 ročný model autobusu Praga N, ktorý je možné vidieť zvonku aj zvnútra. Pozorný divák si však všimne ešte jednu hviezdu. Mladučkú Ivanu Trumpovú, v tom čase ešte Zelníčkovú. Narodila sa 20. februára 1949 v Gottwaldove – v tejto časti si teda zahrala ako 21 ročná. Od dva roky bola vybraná ako náhradníčka do československého olympijského tímu, vďaka čomu jej bolo dovolené cestovať aj mimo komunistický východný blok. Jej bývalý manžel je známy podnikateľ a bývalý prezident USA Donald Trump.

Ivana Zelníčková síce herečkou nebola, ale vedela perfektne jazdiť na lyžiach. A navyše bola veľmi sexi a tak ju režisér Jindřich Polák obsadil do tejto časti Pana Tau ako mladučkú blondínku, na ktorej v zostrihu „necháva oči“ Karel Hábl.

V hlavných úlohách: Otto Šimánek, Josef Filip, Václav Štekl, Karel Hábl, Ivana Zelníčková- Trumpová, Laděna Kumperová, Zuzana Řepová, Jan Vyčítal a iní.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest