Autobusy – obojživelníky sú atrakciami viacerých miest sveta

Viaceré svetové mestá majú v súčasnosti vo svojom vozovom parku plávajúci autobus – obojživelník. Predstavíme si šesť najznámejších z rôznych krajín.

Londýn

Majitelia zážitkovej spoločnosti London Duck Tours lákajú turistov na obojživelné prehliadky Londýna slovami: „Nastúpte na palubu jedného z výnimočných žltých vozidiel London Duck Tours a vstúpte do sveta obojživelného cestovania. Je to oveľa vzrušujúcejšie ako len typický vyhliadkový autobusový zájazd alebo výlet po rieke. Pozrite si niektoré z pamiatok, o ktorých sa v Londýne najviac hovorí, naučte sa zaujímavé fakty o meste a zabavte sa živým komentárom nabitým akciou pred napínavým „spustením autobusovej lode  na rieku Temža!“

Amsterdam

Turisti sa môžu plaviť po amsterdamských kanáloch v plávajúcom autobuse, ktorý bol postavený špeciálne pre holandské hlavné mesto. Návštevníkom Amsterdamu počas sezóny naskytá nezvyčajný pohľad: autobus, ktorý sa ponára do rieky Amstel a pláva kanálmi. Je to nová príležitosť pozrieť si pamiatky mesta s takzvaným plávajúcim Holanďanom. Autobus pre 50 cestujúcich môže jazdiť po súši aj plávať na vode.

Inžinieri holandskej spoločnosti Amfibious Transport skonštruovali obojživelný autobus špeciálne pre Amsterdam, mesto  s množstvom nízkych mostov. Plávajúci Holanďan je nielen nezvyčajný, ale aj ekologický. Na súši ho síce poháňa nafta, vo vode ho však poháňajú štyri elektromotory.

Majiteľmi tohto úžasného vozidla sú prepravná spoločnosť Lovers a amsterdamské letisko Schiphol. Cesta sa začína na letisku a neďaleko Múzea technológie Nemo autobus skĺzne do rieky a pokračuje v ceste plávajúc.

Hamburg

HafenCity RiverBus je moderné obojživelné vozidlo najnovšej generácie a spája schopnosti osobnej lode s možnosťami autokaru.

„Domovský prístav“ HafenCity RiverBusu je na Brooktorkai 16 v Speicherstadte, ktorý je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Po privítaní posádkou a nalodení sa HafenCity RiverBus vydáva na plavbu mestom, ktorá trvá približne 1 hodinu a 10 minút.

Po 25 minútach jazdy cez Speicherstadt a HafenCity sa dostane na polostrov Entenwerder v Rothenburgsort, jednu zo starších hamburských štvrtí. Práve tu sa pôsobivo predvedú obojživelné schopnosti HafenCity RiverBus.

Vďaka vzrušujúcemu ponoru do rieky Labe sa HafenCity RiverBus stáva loďou a pokračuje vo svojej ceste po Labe. Pokračuje smerom na Tiefstack, prechádza cez impozantnú a druhú najväčšiu bariéru proti prudkému nárastu hladiny vody v Nemecku. Billwerderský záliv je neporovnateľne rozmanité miesto s námorným priemyselným romantizmom presiaknutým históriou. S Holzhafenom priliehajúcim na juh sa potom cestujúci dostanú do jednej z posledných a cenných sladkovodných bažín v Hamburgu medzi lodenicami a mólami. Túto časť mesta dodnes nepozná ani väčšina domácich.

San Francisco

V San Franciscu bol spustený prvý plávajúci turistický autobus na svete s názvom Amphicoach. Neobvyklý autobus má 50 miest pre cestujúcich. Autobus je vybavený všetkými zariadeniami na cestovanie po súši, ako aj na prekonávanie vzdialeností po vode. Po šiestich rokoch výskumu a testovania svet práve uvidel prvý dôkaz toho, že ten istý autobus sa dá použiť na jazdu po diaľnici a prejazd cez rieku.

Amphicoach je vybavený dvoma dieselovými motormi a pohonom všetkých kolies.

Karoséria autobusu je vyrobená zo špeciálneho hliníka, ktorý sa bežne používa pri stavbe lodí.

Autobus spĺňa všetky požiadavky na prepravu osôb podľa platných predpisov.

Budapešť

Budapešť ponúka turistom možnosť preskúmať všetky druhy zaujímavých miest v meste pomocou pomerne netradičnej dopravy. Obojživelný autobus, ktorý nielen jazdí po cestách, ale aj pláva po Dunaji, je skvelým spôsobom, ako si pozrieť pamiatky.

Za 27 eur pre dospelých a 20 eur pre deti sa môžu návštevníci mesta niekoľkokrát denne vydať na prehliadku Budapešti z Rooseveltovho námestia. Po prejazde ulicami maďarského hlavného mesta sa rovnakým autobusom odvezú k Dunaju a pokračujú v jazde. Na konci výletu sa obojživelník vráti na pevninu –  na to isté Rooseveltovo námestie.

Dubaj

Autobus má všetko pohodlie domova a cestovania. Je to skutočný luxus hotelovej izby (alebo kabíny), ktorý dokáže cestovať po súši aj po vode. Pohostinní Arabi ponúkajú všetkým turistom relaxačnú dovolenku v Dubaji v jedinečnom plávajúcom hoteli, na ktorom sa dá jazdiť.

Tokio, Yamanaka

Autobus Kaba Bus je obojživelné vozidlo, ktoré poskytuje prehliadky japonských miest Tokio a Yamanakako. Cena 45-minútovej prehliadky je 32,25 dolára na osobu. Autobus Kaba môže prepraviť 40 cestujúcich. Tento obojživelný autobus dostal meno po „hrochovi“, kráľovi zvierat, ktorý žije na súši aj vo vode. Dynamicky a vzrušujúco sa pohybuje pri veľkom vlnobití okolo
jazera Yamanaka na úpätí hory Fuji a okolo Odaiba v metropole Tokia.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest