Autobus Ukrajina-69 (Украина-69) na unikátnych záberoch

Ukrajina-69 bol autobus, vyrobený v jednom exemplári. Na súťaži vo Francúzsku získal mnohé ocenenia… Nakoniec skončil v šrote.

V rámci príprav na účasť na ďalšej medzinárodnej súťaži v Nice pracovala Štátna konštrukčná kancelária ZSSR počas celého roka 1968 na návrhu nového výstavného autobusu s názvom „Ukrajina-Lux“. Jeho prototyp bol postavený v experimentálnej dielni Štátnej konštrukčnej kancelárie začiatkom roka 1969. Nový autobus si zachoval všetok agregátny základ zo svojho predchodcu „Ukrajina“ z roku 1966, okrem posilňovača riadenia (z nákladného vozidla Ural 375 namiesto MAZ 500A). Ale karoséria, napriek podobnosti niektorých prvkov, bola vytvorená od základu.

Zásadnými odlišnosťami nového autobusu bolo upustenie od stupňovitej strechy a použitie centralizovaného vetracieho systému s individuálnym prívodom vzduchu. To umožnilo zväčšiť plochu bočného zasklenia a eliminovať sklony presklenej strechy. Okrem toho bol autobus vybavený prednými automatickými posuvnými dverami a zadnými núdzovými dverami. Odstránením určitého počtu sedadiel sa rozstup sedadiel zväčšil na 1 m. V zadnom priestore pribudla chladnička a umývadlo. Podľa výsledkov účasti na XIX. medzinárodnom týždni autobusov vo Francúzsku získal autobus tieto ocenenia: Grand Cup of Excellence, Pennant of the Initiative Syndicate (Nice), Pohár organizačného výboru a Bronzovú medaila komisariátu cestovného ruchu – za účasť na rally. Ďalší Pohár organizačného výboru – za manévrovateľnosť. Navyše putovnú Challenge Prize pomenovanú po Louis Bolandarovi – za technické skúšky (odpruženie, brzdenie). 

Mohla to byť veľká sláva, ale… V rokoch 1969-70 bol tento výstavný model v dokumentoch označený ako „Ukrajina-69“ a bol odovzdaný Akadémii vied Ukrajinskej SSR. No tam bol po čase úspešne rozpílený do šrotu…

Predstavíme vám ho aspoň na málo známych dobových fotografiách.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest