Veľká Vápenica: Jedno z najkrajších výhľadových miest na Horehroní

Výrazná, pekne tvarovaná hoľa sa nachádza vo východnej časti Nízkych Tatier a oddávna láka výletníkov a turistov na túru k jej vrcholu. Práve tu nájde každý miesto, odkiaľ má na dlani nielen dominanty Nízkych, ale aj Vysokých Tatier, Slovenského stredohoria či Veposrkých vrchov. V našich Tipoch na výlet tak nesmie chýbať.

Panoramatický výhľad z Veľkej Vápenice

Ľahko zdolateľná hoľa

Väčšina turistov označuje Veľkú Vápenicu vo svojich denníkoch ako nenáročnú túru. Dôkazom sú napríklad pravidelné silvestrovské výstupy na jej vrchol. Chceli by sme však upozorniť, že aj napriek tomu nie je tento výstup vhodný pre malé deti. Okruh, ktorý vám predstavíme začína v rázovitej horehronskej obci Heľpa. Konkrétne vás veľmi dobre umiestnené turistické značky povedú smerom Heľpa – Nižné dolinky – Priehyba – Veľká Vápenica – Priehybka Sedlo – Nižné dolinky – Heľpa.

Veľká Vápenica by sa dala charakterizovať ako výraznejší vrch v hlavnom hrebeni Nízkych Tatier. Nachádza sa v centrálnej časti Kráľovohoľských Tatier, priamo nad obcou Heľpa. Od susedných vrchov ju oddeľujú sedlá Priehyba na západe a Priehybka na východe. Jej hôľny vrcholový chrbát je plochý a rozľahlý, takmer kilometer dlhý. Celý okruh z Heľpy a späť je cca 13 km dlhý a čaká vás na ňom stúpanie 977 metrov (a naopak rovnaké klesanie pri návrate do Heľpy.

Na svahoch túlia sa ovčie stáda…

Výstup

Samotná Veľká Vápenica sa nachádza vo výške1691 m n. m. Najvyšší bod so smerovníkom sa nachádza na juhovýchodnom okraji nad sedlom Priehybka. Len o pár metrov nižšie, približne uprostred chrbta, v mieste najširšej časti vrcholovej lúky, sa nachádza menšia skalná formácia, poskytujúca vítané vyvýšené miesto, vylepšujúce už beztak výborné kruhové výhľady. Z Heľpy vedie vedie v podstate celý výstup až do sedla Priehyba cez súvislý pás lesa. Zo sedla sa pokračuje vo výstupe klasickým turistickým chodníkom. Už počas neho sa postupne otvárajú pohľady na protiľahlé vrchy, teda Kolesárovú či mohutný Veľký Bok.

Choč a Rozsutec na dohľad

V stúpaní nad západný obzor sa postupne vynára stále väčšia časť Ďumbiera a jeho okolia. V tých miestach sa ocitnete v pásme kosodreviny. Zhruba v nadmorskej výške 1600 m prídete na vyhliadku, z ktorej sú krásne výhľady na západ a sever, teda na najvyššiu časť Nízkych Tatier a Západné Tatry. Záverečný úsek vás dovedie k skalnej formácii, ktorá tu stojí osamote na rozľahlom lúčnatom vrcholovom chrbte Veľkej Vápenice.

Na vrchole

Veľká Vápenica je naozaj vynikajúce rozhľadové miesto. Je možno až príliš rozľahlá, takže nevidieť, čo je dole pod ňou. Na druhej strane – všetko podstatné na okolí máte pred očami. Takpovediac „na dotyk“. Zaujímavé je, že najvzdialenejší južný výhľad patrí maďarským kopcom vzdialeným 115 km (!), priamo nad Veľkou Stožkou. Za pekného počasia si tu môžete vychutnať krásne pohľady na rozžiarené vrcholky najvyššej časti Nízkych Tatier.

Ďumbier

Vysoké Tatry máte tiež ako na dlani. Cez 70 km vzdialená Malá Fatra napravo od blízkeho Veľkého Boku určite tiež zaujme. A určite si vychutnáte pohľad na Kráľovu hoľu či Poľanu. A to ešte stále nie ste na vrchole… Aby ste sa tam dostali, čaká vás ešte presun asi pol kilometra chodníčkom popri kosodrevine. Na vrchole nájdete smerovník, pri ktorom si môžete urobiť pár spomienkových vrcholoviek.

Vysoké Tatry

Zostup

Od vrcholového smerovníka začína zostup do sedla Priehybka, kam chodník najprv pozvoľna, postupne stále viac začína klesať. Celý zostup popri kosodrevine je krásne panoramatický s výbornými výhľadmi na Kráľovu hoľu.

Kráľova hoľa spoza skaly

Ako dekorácia slúži bezpočet osamelých zakrpatených smrekov. V sedle Priehybka sa nachádza zopár dekoračných skál, pri ktorých vznikajú veľmi pekné fotografie. Zbytok zostupu južnými svahmi prebieha po zvážniciach značne preriedených lesov. Odlesnené miesta pravidelne poskytujú výhľady dole do doliny Hrona. Odtiaľto sa poľahky dostanete do východiskového bodu – Heľpy.

Smer Priehybka

Poloha

Obec: Heľpa

GPS: 48°51′41″S 19°58′13″V

Autobus: 603433 Podbrezová-Telgárt

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Miro & Lenka Dedinskí

Veľká Vápenica: Jedno z najkrajších výhľadových miest na Horehroní

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest