Autobus, prezývaný Žirafa mal „panoramatickú vežu“ pre vodiča a trúfal si odviezť 112 cestujúcich

Predstavte si, že ste vodič autobusu a že sedíte takmer o dva metre vyššie, ako ostatní cestujúci. Presne taký bol „Hochlenker“, ktorý sa vyrábal v rokoch 1959 – 1962 a ktorý prezývali ŽIRAFA.

Jeho presný názov znel FBW B 71UH Hochlenker. V rokoch 1959-1962 ho vyrábal švajčiarsky výrobca autobusov Franz Brozincevic Wetzikon (FBW). Hochlenker bol jednorazovým pokusom o výrobu autobusu,v ktorom bolo sedadlo vodiča zdvihnuté 1,5 metra nad podlahou ostatných cestujúcich. Tento nápad neskrsol len preto, aby bol počas jazdy lepší výhľad, ale mal tiež zabezpečiť lepšie využitie priestoru. Vodič si mohol sadnúť do panoramatickej „veže“, a tak dostal model autobusu meno Hochlenker (vysoké riadidlá) a prezývku „Žirafa“ ( Giraffe ). Pre dopravu mestskými autobusmi bolo vyrobených a dodaných do Seebachu iba 12 kusov tohto vozidla.

Model autobusu bol uvedený do výroby v roku 1959, keď bola objednaná séria 12 autobusov.  Od vtedajších švajčiarskych mestských autobusov len trochu líšil v rámci špeciálneho interiéru prednej časti. Na svoju dobu bol vybavený sparťansky,  pretože účelom bolo vyrobiť schopné mestské autobusy určené pre veľké objemy cestujúcich s kapacitou 112 cestujúcichTüscher, ktorý postavil karosériu modelu autobusu, zmenil usporiadanie dverí 1-2-2 tak, že autobus mal dvojité dvere vzadu a jedny dvere vpredu.

Výroba bola zastavená v roku 1962, keďže sa neprejavil záujem iných autobusových dopravcov, ktorí si mysleli, že veľká výška môže byť problematická v uliciach mesta. Odôvodňovali to faktom že autobus by pretínal trasy, kde sú aj trolejbusy s trolejovým vedením, ktoré môžu byť v tuneloch vysoké len do 3,5 metra. Okrem toho sa ukázalo, že výhoda presunu vodiča hore nebola taká prospešná, ako sa vopred predpokladalo. Ale pre ostatných, ktorí cestovali autobusom, bol sám o sebe zážitok vstať a pozorovať vodiča a okolie. Autobusy pokračovali ako súčasť vozového parku autobusov v Seebachu až do konca 70. rokov, keď boli po takmer 20 rokoch zošrotované. 

Miesto pre vodiča

Dáta

VýrobcaFBW
Vyrobené v r.1959-1962
Cestujúci26 miest na sedenie
86 miest na státie
TriedaAutobus
KarosériaTüsher
PodvozokFBW
Technické dáta
Dĺžka12 004  mm
Šírka2 500  mm
Výška3 500  mm
MotorFBW ED 51 U
Výkon motora147 kW  200 k
Váha11 000  kg

Foto: ÖV-Foto-Zürich , Kecko , trainonline_ch , Bus-Bild

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest