Autobus ako netradičná učebňa pre deti a mládež

Starý autobus sa premenil na mobilný skleník, aby učil študentov o udržateľných stravovacích návykoch.

Učitelia vedia, že teoretické vzdelávanie častokrát prechádza veľmi dlhou cestou. Doslova sizyfovskou prácou sa stáva tá časť, v ktorej ide o vštepovanie udržateľných a zdravých stravovacích návykov u detí. Rodičia v New Jersey sa už dlhšiu dobu tešia možnosti názorne svojim deťom ukázať proces, ktorý by sa slovami dal veľmi ťažko vysvetliť. To všetko vďaka zrekonštruovanému autobusu, ktorý má za úlohu vzdelávať mladých študentov  a vysvetliť im podrobnosti o pestovaní a výrobe potravín. V tomto prípade podať im informácie na ceste od lepších stravovacích návykov až po mestské záhradníctvo. Mobilné laboratórium Mobile Food Lab bolo navrhnuté spoločnosťou Tessellate Studio. Ide o prerobený autobus s rozlohou takmer 300 metrov štvorcových, ktorý je zvnútra skleník, vedecké laboratórium, učebná trieda a  umelecký výstavný priestor zároveň.

300 metrov štvorcových poznávania

V spolupráci s nadáciou Reed Foundation spoločnosť Tessellate Studio navrhla autobus tak, aby ponúkal prispôsobený priestor pre vzdelávanie v oblasti potravín. V laboratóriu Mobile Food Lab nájdu študenti hydroponickú záhradu, ktorá pestuje udržateľným spôsobom  zeleninu, ovocie a bylinky, ako aj priestor na experimenty s potravinami. K dispozícii je dokonca aj ateliér. Prepojený autobus je rozdelený do troch zón, aby sa vytvoril priestor pre vzdelávacie aktivity, ktorý pojme súčasne až 30 študentov .

Centrálnou oblasťou je „sociálna zóna“, ktorá sa skladá zo svetlíkov a 4 000 stôp lana zaveseného na strope, aby sa vytvorila svätyňa podobná hniezdu. Tento priestor bol navrhnutý na uľahčenie rozhovoru a brainstormingu. Ďalšia oblasť je na varenie a pozostáva okrem iného zo sviežej hydroponickej záhrady. V tomto priestore si môžu študenti osvojiť výhody mestského záhradníctva. Tiež môžu využiť prvky kuchyne  na prípravu potravín, ktoré zahŕňajú varnú dosku, umývadlo a kuchynskú dosku.

Študenti ďalej v autobuse nájdu zábavnú vedeckú oblasť. Tento priestor je dodávaný s digitálnymi mikroskopmi, LCD monitorom, skúmavkami, experimentálnymi prvkami z bylín a korenín a tabuľkou „chuti“, pomocou ktorej sa študenti môžu naučiť vedu o chuti. Autobus bol navrhnutý tak, aby „pomáhal deťom rozvíjať zdravé spojenie s jedlom tým, že využil svoju vrodenú zvedavosť prostredníctvom viaczmyslového zážitku z vône, zraku, dotyku a vkusu.

Laboratórium Mobile Food Lab zriadilo svoj udržateľný autobus na vzdelávanie v oblasti potravín v mnohých oblastiach New Jersey vrátane škôl, parkov a rôznych verejných podujatí. V skutočnosti bol projekt od svojho vzniku taký úspešný, že laboratórium získalo druhé miesto v kategórii Social Impact v rámci ocenení Core77 Design Awards .

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest