ASJ Condor RL-01: autobus s motorom Volvo doplatil na prechod Švédska na pravostrannú premávku

Condor RL-01 bol navrhnutý a vyrobený švédskou spoločnosťou ASJ (AB Svenska Järnvägsverkstäderna). Karoséria typu „Condor“ bola inštalovaná na podvozku vlastnej výroby. Motor Volvo diesel 115 bol umiestnený vzadu.

Hoci sa vyrábali v rokoch 1954 -56, mali našliapnuté na slušnú kariéru aj v 60. rokoch. Stále boli obľúbené medzi švédskymi cestujúcimi. No v roku 1967 boli stiahnuté z prevádzky a nahradené inými typmi autobusov. To všetko preto, lebo mali volant na pravej strane. 3. septembra 1967, ráno o 04:50, bola totiž premávka vo Švédsku na 10 minút zastavená a presmerovaná z ľavej strany na pravú. Nastal Dagen H – deň, ktorý sme spomenuli v tomto článku. V ňom sme spomenuli, že autobusy, ktoré sa oplatilo prestavať na ľavostranné riadenie zostali, ostatné skončili v Pakistane a v Keni, kam ich Švédi vyviezli. Boli však aj výnimky. ASJ Condor RL-01 zostali vo Švédsku.

Testovacie autobusy v bežnej premávke

RL v názve autobusu znamenalo bezrámový ( RL = ramlös buss). Prvé tri autobusy tohto typu boli uvedené do prevádzky v januári 1955 v Linjebuss v Lunde. Do roku 1957 nasledoval jeden autobus do Karlskrona Trafikförening, 16 do Linjebussu v roku 1956, jeden do Rosenqvista v Huskvarne v roku 1957, jeden do Korsgrenu vo Falune v roku 1957 a nakoniec dva do Linjebussu v roku 1957.

Prvé štyri autobusy boli testovacie autobusy s podvozkovými komponentmi od Volva B617. Zvyšné autobusy mali komponenty z B615. Mali tiež tuhšiu karosériu s normálnymi vstupnými schodmi a novú prednú časť. Prvým štyrom autobusom chýbali vstupné schody. Namiesto toho sa vysunul schodík, keď sa dvere otvorili. 

Po prechode Švédska na pravostrannú premávku bolo nariadené, aby sa autobusy s volantom vpravo stiahli z verejnej dopravy. Prestavba riadenia bola technicky, ale aj finančne problematickou. Netreba zabúdať aj na fakt, že po starom mali autobusy dvere na ľavej strane. A tak sa tieto začali vyvážať do rozvojových krajín. Možno tam zakotvili aj autobusy typu ASJ Condor RL-01, ale nie všetky. Zistili sme, že dva kusy boli predané Svenska Cykelfabriken v Lomme a potom jazdili ako historické výstavné autobusy dlhé roky až do roku 1980.
Dva kusy boli predané v roku 1967 spoločnosti FFV v Eskilstune. Ale pravdepodobne zostali len tak, ako prišli a k prestavbe na pravostranné riadenie nedošlo. Tieto vozidlá boli definitívne vyradené v roku 1971. V galérii k tomuto článku nájdete zaujímavé historické fotografie k tomuto autobusu.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest