Alligator – autobus, aký svet nevidel

Toto je príbeh extrémne zvláštneho autobusu, ktorý sa začal písať pred takmer 90 rokmi v USA.

Edmonds je mesto v okrese Snohomish, Washington (Spojené štáty americké). Nachádza sa v juhozápadnom rohu kraja a je súčasťou metropolitnej oblasti Seattle. Nachádza sa 24 km severne od Seattlu a 29 km juhozápadne od Everett .V tomto meste vymyslel a zostrojil v roku 1934 George W.Yost, manažér spoločnosti Yost Auto Company  Edmonds veľmi zvláštny autobus, ktorý bol neskôr označený ako nočná mora ciest. Yost mu však dal iné meno – Tri-coach. No známejší bol pod ľudovým názvom Alligator.

Autobus išiel koncom roka 1934 pracovať v rámci osobnej dopravy pre spoločnosť Suburban Transport System  na linke Edmonds-Richmond Beach-Seattle.

Na ochranu základných znakov tohto autobusového vynálezu podal George Yost žiadosť o patent 30. januára 1933. Patent bol schválený 30. júla 1934 pod číslom US1964778A. Súčasťou jeho patentovej dokumentácie bola Yostova kresba ktorá ukazuje niektoré z konštrukčných prvkov jeho neobvyklého autobusu.

Oficiálne vysvetlenie fungovania tohto dvojdielneho autobusu uvedené v patentovej dokumentácii je veľmi zdĺhavé;  základné vysvetlenie celého systému  bolo uverejnené vo vydaní Edmonds Tribune-Review zo 14. septembra 1934 a bolo natoľko zjednodušené, že ho môžeme použiť aj v tomto článku:

Kabína vodiča obsahujúca prístrojovú dosku, volant, brzdové páky a radiacu páku je natáčaná konvenčným spôsobom na podvozku motorovej jednotky. „Zadné kolesá“ sú posunuté smerom vzad po ráme, ale stále sú súčasťou motorovej jednotky a pohon sa nimi pravidelne prevádza. Karoséria autobusu pôsobí ako „príves“, ktorý sa otáča na otočnom bubne.

V článku sa ďalej uvádza, že spoločnosť Greyhound Bus Company síce mala tiež „dvojzložkový autobus“, ktorý bol vystavený na svetovom veľtrhu v Chicagu v roku 1934, ale že otočný systém navrhnutý Yostom je menej komplikovaný, čím sa autobus značne odľahčil.

Čoskoro sa tento nekonvenčný autobus s nižšou hmotnosťou (a teda aj spotrebou) stal tak ekonomicky obľúbeným, že spoločnosť Suburban Transport System  začala nahrádzať všetky svoje tradičné autobusy Alligatormi – zakúpila tri v roku 1935, ďalšie tri v roku 1936 a ďalšie štyri v roku 1937.

© Edmonds Historical Museum

Tri-coach, alias Alligator svojou jednoduchou konštrukciou upútal (nepriaznivú) pozornosť väčších autobusových spoločností a tieto spoločnosti začali vyvíjať tlak na zákonodarstvo štátu Washington, až kým v roku 1937 nebol prijatý nový dopravný zákonník, ktorý znemožňoval prepravu cestujúcich na prívese v celom štáte. 

Prímestská dopravná spoločnosť bojovala proti novému zákonu, vyhlasujúc, že tieto autobusy neboli „prívesné autobusy“. Všetko sa však skončilo, keď spoločnosť konečne dosiahla dohodu: výroba sa síce zastavila, no slúžiace autobusy môžu zostať v prevádzke – čo sa aj stalo a Alligatory zostali jazdiť až do konca štyridsiatych rokov.

Patent pána Yosta vypršal jeho smrťou 21. januára 1967 (dožil sa 76 rokov) a je isté, že sa vyrobili aj iné podobné autobusy,no žiadny nebol nikdy úplne rovnaký ako Tri-coach Alligator.

Foto:  s láskavým dovolením Historického múzea Edmonds © Edmonds Historical Museum

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest