90 ročný zrenovovaný školský autobus vyzerá ako by ho vyrobili včera!

Toto je príbeh školského autobusu, postaveného okolo roku 1930 na nákladnom podvozku Ford A.

V rebríčku rekonštrukcií automobilových veteránov sú školské autobusy zvyčajne na posledných priečkach. Pritom niektoré stojí za to zachovať. Školské autobusy totiž kedysi neboli pravými autobusmi, ktoré sa vyrábali sériovo. Na začiatku minulého storočia sa zvyčajne vyrobila kabína pre cestujúcich. Tá sa osadila namiesto korby na nákladné auto. No a potom cestovali deti amerických farmárov takýmito „dodávkami“ do najbližšej školy.

Zrenovovaný Ford

Podľa súčasných bezpečnostných noriem by do takéhoto vozidla dnes deti nastúpiť nemohli. Nejde len o zosúvacie železné schodíky, ale aj o široké krídlové dvere a systém nastupovania odzadu.

Historická fotografia vidieckeho školského autobusu dokazuje, že nastupovanie odzadu bolo pri školských autobusoch bežné. Niektoré dobové dokumenty dokazujú, že vodič mal často s deťmi dohovorený signál: Keď nastúpili a usadili sa, jeden z nich zabúchal vodičovi „k odchodu“. Dnes by to bolo nemysliteľné. Foto: vidiecky školský autobus –  Indiana, 1937

Približne v rovnakom čase, tentokrát mestská verzia v Delaware

Mäkké sedačky po obvode nadstavby
V autobuse neexistujú žiadne bezpečnostné pásy, v zásade budú vynájdené 30 rokov po tom, ako začal jazdiť. Ale vtedajšie rýchlosti boli tiež malé. Na terénnych nerovnostiach si však žiaci užili. Niekedy vyskočili až po strop. Vozidlu chýbali tlmiče.

Kabína vodiča je úplne identická s nákladným autom Ford A
Palubná doska má bubnový rýchlomer a ampérmeter. V hornej časti je plavák – indikátor hladiny paliva
Pod kapotou sa nachádza štvorvalcový 40-koňový motor

Je pravda, že sa pri motore stretneme s niektorými modernými doplnkami vo forme olejového filtra (nebol v pôvodnom) a modernými zapaľovacími sviečkami. Mnoho súčastí je však pôvodných

Nedávno bol tento školský autobus predaný v aukcii za 34 999 dolárov. Vyvolávacia cena bola 25 000. Málo? Veľa? Vzhľadom na to, že je jediný na svete, tak celkom prijateľná.

Zdroj: Fishki

Foto: avatars.mds.yandex.net

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest