Záhadný Trúbiaci kameň pri obci Sucháň je najnevšednejším hudobným nástrojom na Slovensku

Trúbiaci kameň sa opisuje ako záhadná zvuková signalizačná sieť, ktorá nebola doposiaľ vedecky vysvetlená. Dnes vás pozývame na nenáročnú túru, ktorá vás k nemu dovedie priamo z obce Sucháň.

Kde leží Sucháň?

Autobusové linky v smere Zvolen – Veľký Krtíš cez Senohrad zvyčajne zachádzajú do maličkej obce Sucháň, ktorá leží v centrálnej časti Krupinskej planiny, v údolí potoka Suchánik, približne 20 km severozápadne od Veľkého Krtíša.

Sucháň patrí do regiónu Hont, no nachádza sa na pomedzí s východne situovaným Novohradom. Najstaršia hodnoverná písomná zmienka o lokalite Zwhan pochádza z roku 1392, o niečo staršia, no nepodložená má letopočet 1349. Majiteľmi územia boli zemania z rodu Dačovcov.

Záhadný kameň

V miestnych horách Sucháňa sa ukrýva pozoruhodná skala s rozmermi cca 3,5 m po dĺžke, 2,5 m na šírku a 1 m na výšku. V skale sa nachádzajú dva malé otvory, a práve tie nedajú spávať už mnoho rokov nielen historikom, ale tiež amatérskym „záhadológom“.  Názov trúbiaca skala či trúbiaci kameň nie je náhodný. Po fúknutí do horného otvoru vychádza z druhého otvoru zvuk, ktorý sa rozlieha po širokom okolí. Len málokto však dokáže na skalu správne zatrúbiť; obyčajným fúknutím sa tón nevylúdi.

Hovorí sa, že tento záhadný kameň slúžil v čase tureckej okupácie ako signalizačné zariadenie. Ide teda o ľudský výtvor. Väčšina historikov za zhoduje, že trúbenie na kameni neupozorňovalo domáce obyvateľstvo na nebezpečných Turkov, práve naopak. Trúbiaci kameň využívali podľa povesti v dávnych dobách Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí z rabovačiek po okolí, preto sa balvan niekedy nazýva i Tureckou píšťalou.

Stále však existuje opačná možnosť, že kameň slúžil domácim na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi. Na kameni je okrem dvoch otvorov vytesaný aj rok. Tiež celkom záhadný.

Tajomný rok

Štvorčíslie na severozápadnej stene skaly sa dá identifikovať ako 1194 s dvojbodkou nad deviatkou. Ale tiež ako 1794. Lenže ani jeden z týchto letopočtov nehrá v dejinách Sucháňa žiadnu úlohu, resp. neodkazuje na historickú udalosť. Ale ak si číslicu 1194 porovnáme s islamským letopočtom, ktorý sa ráta od roku 622, dostaneme rok 1572 – a to už Turci na Slovensku plienili a boli aj v tomto kraji. Dokazuje to aj dvojbodka na číslicou 9 – používaná v tureckom číselníku.

Na skale sa tiež nachádza obrazec – smerové značenie terénu. Aj ten sa pripisuje Turkom.

Lákadlo pre peších aj cykloturistov

Trúbiaci kameň každoročne priláka celkom dosť turistov, a to nielen zo Slovenska, ale i zo zahraničia. Ku kameňu vedie náučný chodník po zelenej značke z obce Sucháň. Pešo sa sem dostanete zhruba za hodinu aj pol. Trasa je vhodné aj pre cyklistov. Chodník lemujú informačné panely s faktami a legendami.

Poloha

Obec: Sucháň, okres Veľký Krtíš

GPS: 48,266519 19,233399

Autobusové spojenie: linka 611410

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Záhadný Trúbiaci kameň pri obci Sucháň je najnevšednejším hudobným nástrojom na Slovensku

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest