Vyhliadka na Horných lazoch nad Breznom vám ponúkne fascinujúci vizuálny zážitok

Vyhliadková veža Horné Lazy sa týči nad mestom Brezno vo výške 805 m n. m. Je vysoká 40 m a poskytuje kruhový výhľad na Horehronie, Nízke Tatry, Veporské vrchy a Poľanu.

Ide o druhú najvyššiu vyhliadkovú vežu na Slovensku.

Cesta k rozhľadni

K rozhľadni sa je možné dostať viacerými chodníkmi, jednou z najjednoduchších možností je vystúpiť z autobusu na zastávke Brezno, nemocnica a pešo sa vydať na západ, smerom k čerpacej stanici a potom sa držať červeného lokálneho značenia. Cestou sa z informačných tabúľ čo-to dozviete o miestnej faune a flóre.


Trasa na rozhľadňu vedie spočiatku po nespevnenej lesnej ceste, súbežne s červenou turistickou značkou a cyklotrasou. Po cca 500m sa objaví miestny smerovník, ktorý označuje cestu k rozhľadni. Na rozhľadňu sa dá dostať z dvoch strán a spraviť si tak okruh smerom hore, pokračujúci smerom nadol. Preto sú aj smerovníky k rozhľadni dva.

Kovová vyhliadková veža s netradičným dvojsmerným schodiskom a svojimi 39,6m ponúka viac ako by ste z nadmorskej výšky vrcholu Horné lazy – 805m očakávali. Horné lazy nad Breznom boli donedávna celkom nenápadný kopec. Okrem toho, že leží pod oveľa výraznejšími Nízkymi Tatrami, je celý porastený lesom. Vznik rozhľadne však jeho postavenie celkom zmenil. Razom je z Horných lazov jedna z najvyhľadávanejších lokalít na Pohroní.

Rozhľadňa

Schodisko rozhľadne tvoria vlastne dve schodiská. Tie majú kvalitnú protišmykovú úpravu. Sú vyrobené z mrežovanej ocele s akýmisi ostňami, ktoré by mali minimalizovať pošmyknutie i počas zimných podmienok. Schodisko umožňuje stúpať a zostupovať po rozdielnych trasách. To je vhodné na zamedzenie kolíznych situácií medzi turistami. Po prekonaní schodiska sa návštevník dostáva na nekrytú vyhliadkovú plošinu s drevenou podlahou. Je obkolesená zábradlím. Nájdete tu dokonca ďalekohľad. Odporúčame nepozerať sa cez zábradlie dolu, je to naozaj poriadna výška. Radšej sa sústreďte na ďalekonosné výhľady, ktoré naozaj stoja za všetku námahu, ktorú ste práve podstúpili.

Horná plošina je značne priestranná a tak sa na vrchol rozhľadne zmestí dosť ľudí. Je to veľká výhoda v čase turistickej špičky. Problémy s tým, že by ste tu nenašli miesto, z ktorého by sa dali obdivovať výhľady je teda mizivá.

Výhľady

Ako sme už spomenuli na začiatku, vyhliadková veža ponúka 360° panoramatický výhľad na Horehronie, Nízke Tatry, Veporské vrchyPoľanu, ktorý vám ešte veľmi dlho zostane v pamäti a v prípade ideálnej viditeľnosti budete mať vo svojom archíve nádherné fotografie.

Poloha

Miesto: Brezno, Banisko, Lazná dolina

GPS: 48.8091853N, 19.6181542E

 Autobus: Zastávka Brezno, Nemocnica , linky 601470, 603420, 603422, 603426, 603428, 601471

Mapa: Zobraz mapu kliknutím SEM, alebo na obrázok 👇👇👇

Foto: Robert Otiepka, Eagle’s View, Branislav Čierny

Vyhliadka na Horných lazoch nad Breznom vám ponúkne fascinujúci vizuálny zážitok

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest