Náučný chodník Vojšín vás zavedie k vodopádu aj ku kamennému moru

Okolie Novej Bane stojí naozaj za „turistický prieskum“. Vďaka nenáročnosti terénu zvládnu tieto túry všetci bez rozdielu veku. Na trasách čaká každého množstvo prírodných prekvapení. Niektoré z nich vám dnes predstavíme.

Novobančania majú šťastie, že ich mesto sa nachádza v krásnej prírode, uprostred hôr, ale i v tom, že je tu dosť ľudí, ktorí sa venujú budovaniu náučných chodníkov, rozhľadni na Háji, areálu pri Zvoničke… Je tu cítiť spätosť slávnej baníckej minulosti so súčasnosťou. Nečudo, že pre mnohých sú vychádzky do okolia Novej Bane častejšie ako do iných kútov Slovenska.

V Novej Bani sa začína Chodníček za povesťami

Vojšín

Nielen medzi turistami je veľmi populárny náučný chodník Vojšín. Jeho začiatok sa nachádza v osade Stará Huta. Dovezie vás sem pohodlne náš autobus, alebo sa môžete prejsť zo zastávky v Novej Bani do Starej Huty. Cestu zvládnete pohodlne pešo, hoci po tvrdom asfalte. Trasa náučného chodníka je dlhá 12,58 km a prekonáva výškový rozdiel 371,9 m. Najnižší bod – Stará Huta (447 m n.m.) Najvyšším bodom je vrch Vojšín (818,9 m n.m.). Trasu chodníka je možné absolvovať pokojnou chôdzou za cca 4 hod.

Z histórie Starej Huty

Stará Huta je najmenšia časť mesta Nová Baňa. Prví osadníci sem prišli niekedy koncom 16. a začiatkom 17. stor. Prvá známa písomná zmienka pochádza zo 4. júna 1630. Ľudí sem prilákali bukové lesy. Drevo využívali na vykurovanie sklárskych pecí. Sklárne produkovali laboratórne a tabuľové sklo, ako i sklo, ktoré potrebovali v baniach a hutách. Výrobky z tejto Sklenej Huty, ako vtedy osadu volali, odoberala najmä štiavnická Banská komora, ale vyvážali sa aj do Sedmohradska a Rakúska. Hoci tu pracovali zruční sklárski majstri, drevné bohatstvo sa rýchlo vyčerpalo. V roku 1762 huta zanikla, resp. ju presťahovali na Sihlu (okr. Brezno). Obyvatelia sa preorientovali na pastierstvo a na výboru dreveného riadu.

Vodopád

Prvoradou turistickou atrakciou Starej Huty je vodopád. Nevyniká síce výškou, padá asi len päť metrov, ale nachádza sa v krásnom prírodnom amfiteátri budovanom skalnými, andezitovými stenami. Sklený potok si prehrýzol cestu zhruba v jeho strede. V roku 1977 sa dostal Starohutský vodopád pod zákonnú ochranu. Dôvodom je aj cenné rastlinstvo a živočíšstvo jeho okolia. V potoku údajne doteraz žijú raky, bežným vtáčikom je na tečúce vody viazaný vodnár potočný, v bukovom dreve sa vyvíjajú larvy roháčov veľkých, z plazov by sme tu mohli natrafiť i na nášho najväčšieho hada – užovku stromovú.

Bralá okolo vodopádu

Jašekova skala

Po prehliadne vodopádu sa vrátite späť na náučný chodník Vojšín. Od vodopádu vedie vpravo popod bralný rad a na schodnejšom mieste hore ním na vyhliadku Jašekova skala. Z brala sa otvára výhľad najmä na východ, na Štiavnické vrchy s dominantným Sitnom.

Na obzore Sitno

Chotár

Cesta pokračuje pohodlne lesnou cestou. Občas trochu klesne, aby ste si vzápätí užili ďalšieho kratšieho výstupu. Kopy skál v lese svedčia, že kedysi boli aj tu pasienky. Tie spolu so štálmi sú typické pre rozsiahly laznícky novobanský chotár, resp. pre chotár susedných obcí Malá a Veľká Lehota. Aj skupiny domov, ku ktorým vás vyvedie lesná cesta, má prostý názov Chotár. To už máte za sebou zastávku na Sedlovej skale s výhľadom na novobanské štále. Z nej je tiež krásny výhľad k Veľkému Inovcu.

Výhľad zo Sedlovej skaly

Bujakov vrch

Značky náučného chodníka (a zároveň modré turistické značky) nás privedú na Bujakov vrch (751,1 m n. m.). Ak sa sem vyberiete v marci a apríli, oči i dušu vám potešia bohaté porasty poniklecov veľkokvetých, ktoré sú od roku 1997 pod zákonnou ochranou. Zdá sa, že majú pravdu tí ochranári, ktorí tvrdia, že pravidelné pasenie pomáha chrániť populácie týchto i ďalších vzácnych druhov jarných rastlín. Na devínskych stráňach sa pasú kozy, na Sitne ovce a tu, na Bujakovom vrchu, ako názov, ale i suché lajná hovoria, sú v službách ochrany prírody kravy.

Poniklec veľkokvetý
Jarná lúka posiata poniklecom je ako z rozprávky

Vojšín

Ďalší pohodlný úsek lesom a pasienkami a posledný výstup na lúčnatý Vojšín. Na samotný vrchol (818,9 m n. m.) nemusíte vyliezť, ak nechcete. Krásne panorámy sa otvárajú už z rozsiahlych lúk okolo starého kríža, pri ktorom vyrástli novodobé „orientačné body“ – stožiare slúžiace najmä tomu, aby ani tu nezostali naše mobily hluché. Vychádzka na vrchol Vojšína na samotnom vrchole Vojšína sa vám odmení viac, ako by ste čakali. Odtiaľto môžete obdivovať aj očarujúce výhľady na oblasť Ponitria, pohorie Tribeč s najvyšším vrchom Veľký Tribeč, pohoria Vtáčnik s rovnomenným najvyšším vrchom, ako aj Štiavnické vrchy a Národnú prírodnú rezerváciu Sitno.

Pod Vojšínom
Cesta do Malej Lehoty

Kamenné more

Ďalej po chodníku Vojšín zídete do Malej Lehoty. Náučný chodník sa končí pri kamennom mori – rozpadajúcom sa andezitovom, lávovom prúde spred 14 a pol milióna rokov, ako vás poučí informačná tabuľa. Dozviete sa z nej, že Malá Lehota sa prvýkrát spomína v roku 1388 a okrem centrálnej dediny ju tvorí 17 štálov. Pri prechádzke by ste tu našli aj ďalšie zaujímavosti, ako sú kríže na cintoríne z 19. stor. vyrezané z hrubého kmeňa alebo prírodné rezervácie Sokolec a Jazvinská jaskyňa. Rušno tu býva najmä počas fašiangov, keď sa v Malej Lehote stretávajú gajdoši, gajdošské kapely a výrobcovia ľudových hudobných nástrojov.

Na záver ešte jedna pozitívna správa: priamo pri kamennom mori je autobusová zastávka. Ak si túru dobre naplánujete, môžete sa našim autobusom odviezť do Novej Bane. Odtiaľ už nie je problém dostať sa do Zvolena.

Poloha

Mesto: Nová Baňa, Malá Lehota

GPS: 48°29’48.035″N, 18°28’2.768″E > vrch Vojšín

Autobusové spojenie:

  • linka 612402 Žarnovica-Nová Baňa-Nová Baňa, Bukovina-Malá Lehota
  • linka 613402 Žiar nad Hronom-Nová Baňa-Malá Lehota

Mapa: Kliknite SEM, alebo na obrázok mapy

Za aktívnu pomoc s písaním a fotografiami k tomuto článku patrí naša veľká vďaka pánovi Sliackemu zo Zvolena.

©️ Jozef Sliacky

Náučný chodník Vojšín vás zavedie k vodopádu aj ku kamennému moru

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest