Voniaca – lokalita, ktorá si svoj názov naozaj zaslúži

Voniaca je lesno-lúčna lokalita v južnej časti Muránskej planiny severne od Tisovca v oblasti sedla oddeľujúceho okrajový masív Strelnice od Šarkanice. patrí k najkrajším miestam Muránskej planiny. Turisticky najnavštevovanejšia je lúka s poľovníckou chatou a križovatkou značených turistických chodníkov. Ponúka príťažlivé výhľady napr. aj na Tisovec, Hradovú či Klenovský Vepor. Vápencové bralá sú porastené vzácnymi vápnomilnými spoločenstvami. Na skalách rastú aj smrekovce opadavé. Početné druhy rastlín počas kvitnutia dodávajú lúke farebnosť i charakteristickú vôňu, pre ktorú dostala pomenovanie. Pod sedlom vo svahu Strelnice sa nachádzajú tri neveľké jaskyne (Voniaca 1 až Voniaca 3), dlhé 10 – 45 m.

V centre Tisovca neďaleko autobusovej stanice začínajú dva náučné chodníky: Tŕstie a Za vôňami Voniacej… Tretí panel pozýva na prechádzku históriou bohatým Tisovcom. Nás čaká Voniaca.

Dnešným sprievodcom touto lokalitou bude opäť náš aktívny spolupracovník – turista a fotograf Jozef Martinský, ktorý svoje putovanie nafotil a opísal v nasledujúcich riadkoch.

Muránska planina – výhľadové bralo Voniaca

Že čo v Tisovci? By ste sa čudovali

Vystúpil som v Tisovci a snažil som sa ani okom nezavadiť o bielu vápencovú baňu, ktorá už zďaleka mátoží nad krajinou. Popri vlakovej trati som sa dostal k rodinnému domu, kde som váhal, či tadeto skutočne vedie zelená značka. Pozriem mapu, vedie. A tak som vykročil do takého zvláštneho lesa, kde som párkrát preliezal elektrický ohradník a veru som sa nakoniec dostal aj ku kravám. Tešil som sa z nich a aj mi zapózovali. Sú to modelky na pohľadanie. Čím som sa vnáral hlbšie do lesa, tým medzi stromami začali čoraz častejšie presvitať biele vápencové bralá. Boli skutočne impozantné a na dramatickosti im pridávalo aj množstvo dier, ktoré bolo možné pozorovať v rôznych výškach samotnej skaly. Pri pohľade na tieto skaly som si do tých dier dopĺňal nejaké zvery, ako do okienok adventného kalendára. Žiadne zviera na mňa ale nezažmurkalo, len sponad korún stromov ma opískal myšiak hôrny.

Ak nechceš uschnúť

Onedlho som dorazil k prameňu, kde som sa dočítal informáciu, že je to posledný prameň široko ďaleko a kto nechce uschnúť, má sa tu napiť. Tak som opáčil. Po chvíľke oddychu som sa pohol ďalej. Chodník začal stúpať a už mi bolo zrejmé, že som niekde pod skalným bralom Voniacej. Občas sa objavili popadané stromy, ktoré som buď prekročil, alebo obišiel. Po pár výškových metroch sa svah začal konečne nakláňať tým správnym smerom a vyšiel som hore k nejakým lavičkám. A vtedy som si to uvedomil na plno, veď ja som hore na Voniacej! Využil som lavičkový výhľad, posadil sa… a kochal. Po krátkom oddychu som vybehol na lúku, ktorú som videl pomedzi stromy. Stála na nej poľovnícka chata Tisovská Voniaca. Tu človek musí naozaj len skonštatovať, že názov Voniaca sedí… Nemáte síce pocit ako v drogérií, ale vône po všakovakých kvetoch, bylinkách a iných voniacich kúzlach vás naozaj opantajú. Miesto je to skutočne nádherné, odporúčam ho navštíviť.

Foto Zora Machová

Po zelenej značke

Miestnym turistickým zeleným značením z námestia v Tisovci sa dostanete po 1,4 km na železničnú stanicu. Tu začína zeleno značkovaný turistický chodník, ktorý vás lesnými svahmi povedie na vrchol Voniacej trasou dlhou 3,6 km, s celkovým prevýšením 620 m. Náučný panel nad Ľavkovom vám priblíži život dravých vtákov a sov, ktoré obývajú Muránsku planinu. Vo vrcholovej časti Voniacej natrafíte na rovnomennú neveľkú lúku s poľovníckou chatou uprostred. Záplava veľkého množstva rôznych druhov rastlín jej počas vegetačnej sezóny dodáva farebnosť i
vôňu a radí ju medzi najkrajšie a najpestrejšie horské lúky Muránskej planiny. Náučný panel, situovaný na jej okraji, vám priblíži jednotlivé druhy rastlín i živočíchov, ktoré tu žijú, ako aj históriu poľovníckej chaty a miestneho poľovníckeho združenia. Tu, uprostred ticha a pokoja, si môžete posedieť a načerpať silu a energiu, ktorú vám ponúka okolitá príroda.

Poloha

Východiskový bod: obec Tisovec

GPS: 48.68057200,19.94289110

Autobusové spojenie: linka 182 Banská BystricaPodbrezováBreznoTisovec

Mapa: klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Zora Machová, Jozef Martinský – Photography

Voniaca – lokalita, ktorá si svoj názov naozaj zaslúži

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest