V Štiavnických Baniach nájdete školu, aká nie je nikde na svete, zaujímavý prírodný park a hlavne kopu zážitkov

Existujú školy, do ktorých chodia deti s radosťou. Verili by ste, že poznáme školu, do ktorej s radosťou chodia aj dospelí? Zoznámime vás s unikátom. Základná škola Maximiliána Hella spojená s materskou školou sa  nachádza v Štiavnických Baniach. Je jedinou základnou školou na svete, na ktorej sa vyučuje povinný predmet Sokoliarstvo. To však nie je zďaleka všetko. V areáli školy nájdete Prírodný park Aves, „záhradu do neba“, alebo napríklad tropický pavilón. Je to miesto, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť. Práve tejto škole venujeme tip na výlet. Prečo? Lebo si to zaslúži. Fakty hovoria za všetko. Do tejto školy zavíta ročne neuveriteľných 15 000 turistov, ktorí si domov odnesú nezabudnuteľné zážitky.

Škola, ktorá naučí žiakov porozumieť prírode

Základnú školu s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach nájdete v srdci Štiavnických vrchov, priamo pod legendárnym Sitnom. Nuda je tu neznámy pojem, naopak každodenné zážitky ovplyvňujú život žiakov v jednotlivých triedach.

Povinný vyučovací predmet sokoliarstvo nie je jediným prekvapením tejto školy. Okrem základného vzdelania poskytuje žiakom aj prvý naozajstný styk so samotnou prírodou. Sokoliarstvo nevzdeláva len o prastarej forme lovu pomocou vycvičených dravcov, ale učí žiakov o zodpovednosti, vzájomnom rešpekte, pokore, tolerancii a trpezlivosti. Nie je teda žiadnym prekvapením, že základom vzdelávania žiakov v tejto netradičnej škole  je výchova k slušnosti. Tu prebieha tiež vzdelávanie v témach klimatických zmien, reálneho vnímania prírodného prostredia.

Samotné vyučovanie je vo veľkej miere situované priamo v lesnom prostredí. Výchova žiakov sa orientuje na lesnícke vzdelanie úzko prepojené s porozumením a ochranou prírody. Zručnosť a pracovitosť sa u detí podnecuje cez predmet technická výchova, čo je zahrňuje aj potreby okolo starostlivosti zvierat. Jednoducho povedané – všetko na seba nadväzuje.

Keďže je škola zameraná na prírodu okolo nás, zapája sa do projektov, ktoré riešia klimatické zmeny na Zemi. Doslova tu otvárajú oči nielen svojim žiakom, ale aj tým z iných škôl v rámci školských exkurzii.

AVES, záhrada do neba i tropický pavilón

V areáli školy nájdete Prírodný park Aves, ktorý je sprístupnený pre verejnosť denne v mesiacoch júl -august od 10:00 do 17:00. Expozícia dravých vtákov je obohatená aj o ukážku sokoliarstva a prácu s dravcami, ktorú návštevníkom predvádzajú žiaci školy.

Pozrieť si tu môžete aj exotické vtáky – veľké papagáje s možnosťou nakŕmenia a plazy – kajmana okuliarnatého. Tiež leguána zeleného, korytnačky zelenkavé, nádherné a v prírode ohrozené opice tamaríny pinčie. V areáli sa môžete poprechádzať exkluzívnymi záhradami ako sú provensálska, japonská, bylinková a dažďová. Pod vedením učiteľov ich žiaci školy zveľaďujú a udržiavajú.

Zaujímavosťou školy je prvá exteriérová vertikálna záhrada na Slovensku – Záhrada do neba, ale aj tropický pavilón. „Vedomosti získané prostredníctvom zážitkov sú pevne zabudované, tvoria nezmazateľné spomienky.“

Prírodný park Aves, ktorý je súčasťou školy má svoj účel. Svojou rozmanitosťou záhrad a zvierat tu žiaci nájdu skvelé učebné pomôcky počas hodín prírodovedného charakteru, ale aj iných vyučovacích hodín. Vďaka faktu, že na škole chovajú operené dravce, exotické vtáctvo, opice, krásne ryby a podobne, žiaci pochopia evolúciu a rozmanitosť biotopov z ktorých pochádzajú.

Záhrada do neba

Pri návšteve areálu ako prvá zaujme vysoká netypická záhrada, ktorá sa nachádza priamo na budove školy.

„Hovoríme jej aj záhrada do neba, má dvanásť metrov. Je to prvá takáto záhrada na Slovensku aj v Česku. Jedna z mála, ktorá je funkčná, nevymrzne, nemá problém s údržbou. Jej zavlažovanie funguje na princípe zachytávania dažďovej vody v dvoch nádržiach. Nie sú to obyčajné nádrže, vytvorili sme z nich ukážky anglickej a japonskej záhrady. Vertikálna záhrada v areáli školy nie je jediná. Vyrástla tu aj provensálska záhrada, inšpirovaná francúzskym vidiekom. Je v nej život, čmeliaky či lišaje, ktoré opeľujú levanduľu. Stačí sa započúvať. Keď pôjdeme vedľa na vykosenú časť, tam nie je nič, ani motýľ, ani čmeliak. Pred nedávnom sme vytvorili aj ďalšiu záhradu – kvitnúcu horskú lúku, ktorá svojou rozmanitosťou ulahodí nielen oku, ale tak isto umožňuje včelám opeľovať.“ hovorí riaditeľ školy, pán Pavel Michal.

Zaujímavosťou areálu je aj rozárium, ktoré sa nachádza hneď pri budove škôlky. „Rozárium sa podarilo vybudovať vďaka podpore Nadácie VÚB. Každá rastlina má svoj zavlažovací systém, sú tam zasadené rôzne druhy ruží cez ťahavé, plazivé až po kráľovské ruže.“

Následne sa z nich tlačí voda čerpadlom do vertikálnej záhrady a do bylinkových záhrad. „Celá myšlienka je o tom, že zachytávame dažďovú vodu a nepúšťame ju do kanalizácie. Snažíme sa prírode niečo vracať,“ opisuje systém zavlažovania riaditeľ školy.

Návštevnosť, o akej sa mnohým ani nesníva

Školu navštevujú žiaci a študenti zo škôl nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia v rámci školských exkurzii a výletov. Pre nich je pripravený zaujímavý a vzdelávací, interaktívny program vhodný pre všetky vekové kategórie detí a mládeže.

V letnej sezóne je škola otvorená pre návštevníkov denne počas mesiacov júl-august od 10:00 do 17:00, o 14:00 je pripravená dychberúca ukážka sokoliarskeho výcviku a lovu. Vstup je dobrovoľný.

Návštevníkov sprevádzajú šikovní a nesmierne vzdelaní žiaci prvého aj druhého stupňa, čo je pre nich škola života. Navyše, ako sme spomínali, tieto miesta navštívi počas leta priemerne 15 000 turistov ročne. Klobúk dolu.

O Štiavnických Baniach

Obec vznikla v druhej polovici 20. storočia zlúčením viacerých banských osád: z Piargu (skladajúci sa zo Siglisbergu a Vindšachty) a Hornej Rovne. K jej vzniku v prvom rade prispel rozvoj baníctva. V časoch tureckého nebezpečenstva v 17.st. sa na jej ochranu vybudoval rozsiahly opevňovací systém. Sigelsberg a Vindšachta ako pôvodné celky, z ktorých vznikli Štiavnické Bane, boli nepochybne prioritnými strediskami baníctva s celoeurópskym významom. O rozvoj baníctva v tejto oblasti sa zapríčinili vynálezy, ktoré ovplyvnili baníctvo po celom svete. Prvým prvenstvom vo svete bolo použitie pušného strelného prachu 8.2.1627 na rozpojovanie hornín v Bieber štôlni, ktorú nazývali Matka baní, pretože v tom období bola najbohatšia baňa v Európe. Ďalším veľkým pokrokom bolo vyriešenie problému zaplavených baní vďaka premysleným mechanizmom —vodnočerpacacími strojmi z dielne Hellovcov. Vybudovali rafinovaný vodnoernergetický systém, ktorý spájal 60 tajchov a sústreďoval vodu ako zdroj energie na miesto, kde poháňal vodné kolesá, stupy, mlyny, hámre a zároveň odčerpával vodu z baní. V 1735 bola tu založená škola na vyučovanie baníctva, na ktorej vyučoval Samuel Mikovíny.

Táto škola bola predchodcom banskej akadémie v Banskej Štiavnici. Na mieste sídla dnešného obecného úradu kedysi stála budova Banskej komory z prvej polovice 18. storočia. Oproti nej postavili budovu kartografie a banského meračstva, údajne bez použitia kovových prvkov. V roku 1648 postavili banskú erárnu nemocnicu, ktorú neskôr presťahovali do Banskej Štiavnice. V roku 1740 sa v Štiavnických Baniach vyťažilo okolo 600 kg zlata a 63 ton striebra, čo bol svetový rekord. V roku 1837 tu bola postavená továreň, ktorá prvá vo svete spustila výrobu spletených oceľových ťažných lán.

Dnes tu nájdete školu, ktorá sa do histórie určite zapíše tiež. Presvedčte sa na vlastné oči.

Poloha

ZŠ s MŠ M. Hella Štiavnické Bane č. 128, 969 81

Kliknutím na obrázok si môžete priblížiť mapu

Foto: https://www.zakladnaskola.com/ , https://m.facebook.com/zsmhella/

V Štiavnických Baniach nájdete školu, aká nie je nikde na svete, zaujímavý prírodný park a hlavne kopu zážitkov

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest