Obrovisko: lúka plná sysľov na Muráni má novinky, kvôli ktorým sa sem oplatí vrátiť

Na muránske Sysľovisko sme vás pozývali už vlani. Za rok sa toho však udialo veľmi veľa a dnes sme radi, že vás sem môžeme pozvať znovu.

Sysľovisko + Obrovisko

Sysľovisko sa nachádza približne 2,5 kilometra od obce Muráň a jeho prevádzkovatelia každý rok pracujú na tom, aby ponúkalo turistom čo najviac služieb a lákadiel. V ostatných mesiacoch sa však naozaj prekonali. Na planine pribudli obrie sochy, lamy či zážitkové ubytovanie. V čase písania tohto článku sa kompletovala tretia obria socha. Nový park by mal byť verejnosti sprístupnený približne v apríli a prevádzkovatelia vyzvali všetkých turistov, aby z bezpečnostných dôvodov s návštevou do oficiálneho otvorenia počkali. „Máme tu ťažké mechanizmy, stavby a chodníky si potrebujú sadnúť.“ Apríl je tu a tak je naša dnešná pozvánka už naozaj oficiálna.

Novinky

Novými obyvateľmi parku sú lamy Miško a Libi. pribudli sem poníky, mini ovečky a aj mini kozičky. Vznik tak prírodná obdoba kontaktných zoologických záhrad. Missto, kde sa na zvieratká budete môcť nielen dívať, ale aj nakŕmiť ich či pohladiť. Prím tu vždy budú hrať sysle. No nebudú jediným lákadlom. Dokončený je už aj domček pre zajkov a voliéra pre veveričky. V parku tiež pribudli obrovské obrie sochy a mohutná lavička, z ktorej sa vám zrejme zatočí hlava. Pre zaujímavosť – výška sochy jedného obra je viac ako 7 metrov!

O sysľoch

Sysle z „muránskej lúky“ sú veľmi priateľské, sú zvyknuté na zvedavých turistov a za kúsok ovocia vám aj radi zapózujú na fotografiu. Pre deti bude toto miesto ako splnený sen, lúka plná sysľov, malých rozkošných tvorov, ktoré si vezmú kúsok ovocia priamo z ich rúk. Sysľovisko Biele Vody (Muránska planina) je jedným z mála miest na území Slovenska, kde môžete z bezprostrednej blízkosti pozorovať tieto tvory vo voľnej prírode. Nezabúdajte však na to, že syseľ je zákonom chránené zviera a nemali by ste ho teda brať do rúk.

Sysľovisko Biele vody pri Muráni

Návštevu tejto lokality odporúčame najmä rodinám s deťmi. Prístup k lokalite je nenáročný a pozorovanie týchto milých živočíchov sa najmä menším deťom rozhodne bude páčiť. Vyskúšate raz a budete sa vracať. Neodporúčame návštevu lokality s vaším štvornohým miláčikom. Ak s ním na lokalitu prídete, najmä pokiaľ nebude na vôdzke, pokazíte zážitok z pozorovania sysľov sebe i ostatným návštevníkom. Sysle sa totiž pred vaším psom ukryjú v norách a istý čas potrvá, kým sa opäť ukážu.

Chatka Nomád

Chatka medzi stromami v srdci Muránskej planiny, nachádzajúca sa len pár krokov od Sysľoviska, priamo v rodinnom areáli Obrovisko je vhodná pre všetkých, ktorí chcú zažiť čaro prírody na vlastnej koži v príjemnej spoločnosti zvieratiek v MINI ZOO. Poskytuje príjemný pohľad na výbehy zvieratiek a žblnkot potoka a spev vtákov určite spríjemní ranné vstávanie.

Chatka Nomád je netradičné zážitkové ubytovanie vybavené krbom, elektrickým osvetlením a elektrickou zásuvkou na nabíjanie telefónov. V chatke je vybavená kuchynská linka, pripravená čerstvá pitná voda. V areáli chatky na návštevníkov čaká pripravené ohnisko a tiež keramický gril. Do chatky si môžu záujemcovia objednať bohatý raňajkový kôš a rovnako s láskou pripravené košíky na večerné grilovanie. 

Počas sezóny – približne od marca do konca septembra môžete na tejto lokalite pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. V časti sysľoviska si totiž tieto zvieratá zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Mnohé jedince tak nemajú problém prijať potravu priamo z vašej ruky. Sú to denné živočíchy, pozorovať sa dajú teda iba počas dňa, so západom slnka zaliezajú do nory. Najaktívnejšie sú počas slnečných dní. Sysle uvidíte aj počas poloblačných a mierne zamračených dní, ale pri veľmi zlom počasí z nory zvyčajne nevyliezajú.

Poloha

Východiskový bod: obec Muráň

GPS: 48.73635, 19.85839

Autobusové spojenie: linka 182 Banská BystricaPodbrezováBreznoTisovecHnúšt’a/Revúca

Mapa: klikni SEM, alebo na obrázok mapy

P.S.

Ak vás zaujala dlhovláska na niektorých fotografiach a premýšľate, odkiaľ ju poznáte, upresníme: ide o Veroniku Smolkovú. Veronika je nadaná športovkyňa, zápasníčka MMA, vidieť ju môžete aj v Oktagone a vážne jej to ide skvelo.

P.S.2: Nezabudnite si pozrieť ďalšie fotografie v galérii k článku.

Zdroj a foto: Syslovisko.sk + Facebook Syslovisko

Obrovisko: lúka plná sysľov na Muráni má novinky, kvôli ktorým sa sem oplatí vrátiť

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest