Sysľovisko na Muránskej planine – ideálny cieľ výpravy pre rodiny s deťmi

Dnešná pozvánka na výlet vás zavedie na najväčšie sysľovisko v Slovenskej republike, kde môžete spoznávať roztomilé zvieratká a zažiť naozaj inšpiratívne a jedinečné okamihy.

Sysľovisko Biele vody sa nachádza približne 2,5 kilometra od Muráňa v smere na Prednú Horu po ľavej strane cesty. Nenáročná trať k sysľovisku láka na príjemnú krátku vychádzku z centra obce. Terén je nenáročný (po lúke vedľa cesty) a výlet zvládnu aj tí najmenší. Odmenou im bude stretnutie s rozkošnými tvormi, ktoré sú v bežných podmienkach plaché. Na tomto mieste si ich však budete môcť aj pohladkať.

Syseľ pasienkový

Dnes vzácny živočích patril v minulosti medzi bežných obyvateľov slovenskej prírody. Aj vďaka sysľoviskám sa darí udržiavať ich populáciu na priaznivej úrovni. Syseľ pasienkový má dĺžku 20-22 cm a hmotnosť od 145 – 540 g. Vyznačuje sa štíhlym telom na nízkych nohách. Má žltohnedú až hrdzavohnedú srsť s nejasnými svetlými škvrnami a pomerne malé ušnice. Je to denný hlodavec žijúci v kolóniách, ktoré na našom území majú zväčša niekoľko desiatok až stoviek jedincov. Pod zemou buduje systém chodieb, ktoré využíva ako úkryt, sklad potravy, výchovu mláďat či zimný spánok.

Zaujímavosti

Syseľ je aktívny cez deň a zdržuje sa iba na zemi. Kvôli svojej bezpečnosti stále stráži svoj biotop a vzdušný priestor nad ním. Ak sa pri obydlí sysľa zjaví nepriateľ, dáva to najavo výstražným hvizdom. Sysle sa skrývajú až vtedy, keď sa nepriateľ naozaj približuje.

Jestvujú dva druhy syslích stavieb. Syslie hniezdo si syseľ buduje až v metrovej hĺbke a má k nemu niekedy až päť vchodov. Slúži na odchov mláďat a na zimný spánok, kedy sa vchody zvnútra uzatvoria hlinou. V slepo končiacej chodbičke je záchod. Ďalšie stavby sú iba jednoduché chodby, v ktorých má syseľ úkryt pred nebezpečenstvom.

Každý syseľ má svoju vlastnú stavbu, ktorú si sám vyhrabal. Sysle hrabú veľmi rady, potrebujú však na to hlbokú a suchú pôdu. Prednými končatinami a čiastočne aj zubami si hrabú zem pod brucho a odtiaľ ju zadnými nohami vyhadzujú za seba.

Tesne pred zimným spánkom, na ktorý sa chystajú už v auguste, najneskôr v septembri, dosahujú zvieratá najvyššiu hmotnosť. Počas jarných a letných mesiacov si robia aj zásoby potravy vo svojich podzemných obydliach, tie však neslúžia ako zásoby na zimu. Hlavnou zložkou potravy sysľov je rastlinná strava, ako semená, zrno, korienky, cibuľky a zelené časti rastlín. Pritom neohrdne ani chrobákmi a húsenicami motýľov.

V období párenia sa, v apríli, sa samček snaží oplodniť čo najviacej samičiek vo svojom revíri. Po 26 dňoch tehotenstva samička privedie na svet do mäkučkého hniezda 2 až 10 mláďat, o ktoré sa stará výlučne samica. Syseľ sa dožíva šesť až jedenásť rokov.

Medzi jedincami nejestvujú skoro žiadne sociálne vzťahy, preto sa nedá hovoriť o pravých kolóniách.

Počas zimného spánku syseľ úplne znehybnie. Teplota jeho tela klesne z 37° na 6°C. Zároveň sa drasticky zredukuje aj objem krvi. Pri hrozbe, že telesná teplota klesne pod 5°C, začne sa cicavec „triasť od zimy“. Vtedy sa zo zásoby podkožného tuku produkuje v organizme teplo. Preto má syseľ na jar iba polovicu svojej jesennej hmotnosti.

Sysľovisko Biele vody pri Muráni

Návštevu tejto lokality odporúčame najmä rodinám s deťmi. Prístup k lokalite je nenáročný a pozorovanie týchto milých živočíchov sa najmä menším deťom rozhodne bude páčiť. Vyskúšate raz a budete sa vracať. Neodporúčame návštevu lokality s vaším štvornohým miláčikom. Ak s ním na lokalitu prídete, najmä pokiaľ nebude na vôdzke, pokazíte zážitok z pozorovania sysľov sebe i ostatným návštevníkom. Sysle sa totiž pred vaším psom ukryjú v norách a istý čas potrvá, kým sa opäť ukážu.

Počas sezóny – približne od marca do konca septembra môžete na tejto lokalite pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. V časti sysľoviska si totiž tieto zvieratá zvykli na prítomnosť človeka vďaka pravidelnému prikrmovaniu. Mnohé jedince tak nemajú problém prijať potravu priamo z vašej ruky. Sú to denné živočíchy, pozorovať sa dajú teda iba počas dňa, so západom slnka zaliezajú do nory. Najaktívnejšie sú počas slnečných dní. Sysle uvidíte aj počas poloblačných a mierne zamračených dní, ale pri veľmi zlom počasí z nory zvyčajne nevyliezajú.

Poloha

Východiskový bod: obec Muráň

GPS: 48.73635, 19.85839

Autobusové spojenie: linka 601471 Banská BystricaPodbrezováBreznoTisovecHnúšt’a/Revúca

Mapa: klikni SEM, alebo na obrázok mapy

Viac fotografií nájdete v galérii k článku

Foto: Norbert KuklovskýNorbert Kuklovský Photography, JAna Joóbová Acs

Sysľovisko na Muránskej planine – ideálny cieľ výpravy pre rodiny s deťmi

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest