Rozhľadňa Háj: nádherné panoramatické výhľady a množstvo zážitkov na jednom mieste

V Novej Bani neposielajú ľudí do hája, ale na Háj. Ide totiž o rozhľadňu, na ktorú sú miestni patrične hrdí. A nielen na ňu. Cestou sem dnes navštívime unikátny Záhradný les aj prameň na Kohútove.

Voda živá

Na Kohútove nájdete pútnické miesto s kostolíkom. Jeho história siaha do roku 1863. „Známo je, že roku 1863 bola náramne veľká suchota, ktorá po celom Uhorsku panovala a zvlášte Novú Baňu navštívila,“ napísal novobanský kováč, maliar a národovec Karol Dodek v roku 1900. „Bolo to 5. augusta 1863. Pásli dietky ovce v Kohútove a jako sa stáva, že niektorá ovca začne pri pasení hrabať zem, tak aj tu začala jedna hrabať nohou suchučkú pastvu, čo dlhšie trvalo. Pastieri upozornení ustavičným hrabaním pokračovali sami v kutaní a ajhľa vyvrela voda čerstvá, čistá, a to v mieste takom, kde ani v časoch mokrých nevyvierala. Nevýslovnou radosťou naplnilo to obyvateľov okolitých, ktorí vodu zďaleka nosiť museli a už sa im pre suchotu ani tej nedostávalo.“

Už nasledujúci rok prichádzali k prameňu obyvatelia Novej Bane a okolia s nádejou, že ich voda tohto prameňa zbaví rôznych neduhov. A prichádzajú tam dodnes.

Pútnický kostolík na Kohútove nad Novou Baňou

Záhradný les

Kaplnka, resp. malý kostolík sa nachádza na dolnom okraji Záhradného lesa, ktorý budujú Mestské lesy Nová Baňa. Tu sa oplatí pristaviť a poriadne sa poobzerať.  Postupne tu zamestnanci lesov vysadili desiatky druhov domácich i cudzokrajných stromov a kríkov. Pri každom je tabuľka so slovenským i vedeckým názvom. Toto nevšedné voľne prístupné arborétum stúpa po svahu ku Zvoničke. V lese na kopci stojí naozaj zvonica, ktorú postavili v roku 1874. Je súčasťou pútnickej kaplnky a dôvod, prečo ju postavili obďaleč, je prostý – hlas zvona z kaplnky nedoletel až do mesta.

Sekvojovec v záhradnom lese

Háj

V nenáročnom výstupe sa turista dostane na miesto zvané Štamproch, kde odbočí vpravo lesom a naďalej v miernom stúpaní príde na Háj. Na mieste bývalého ryolitového lomu, v ktorom sa okrem iného kresali aj mlynské kamene, postavili rozhľadňu. Z ryolitu sú aj jej základy, konštrukcia je drevená, vyhliadková terasa sa nachádza vo výške 12 m a celková výška s vrcholovým dvojkrížom je 21 m. Oplatí sa vyšliapať 57 schodov kvôli parádnemu výhľadu na okolie Novej Bane s dominantným Veľkým Inovcom. K dispozícii je aj ďalekohľad.

Výhľad z Hája na Veľký Inovec

Okrem žltej turistickej značky vedú tunajšími lesmi aj značky náučného a banského chodníka. Odskočiť sa dá napríklad na zastávku pri šachte Klingsbittner. Alebo prejsť chodníkom k Havranej skale, z ktorej sa otvára výhľad na údolie Hrona a na Štiavnické vrchy. Ďalšiu vyhliadku nájdu výletníci na Červenej skale. Toto sú miesta, kam sa naozaj oplatí zájsť.

Výhľad do údolia Hrona
Banícky miniskanzen na Háji

Detské ferraty

Na brale Zvoničky pribudla nová atrakcia – ferratový areál určený predovšetkým deťom od 8 rokov. Ferratové vybavenie požičajú v bufete za 5 eur. Cez prázdniny sú ferraty prístupné každodenne, v školskom roku v piatok až nedeľu, ale v prípade väčšieho záujmu (najmenej 10 ľudí) je možné dopriať si túto atrakciu v ktorýkoľvek deň po telefonickej dohode. Areál bol navrhnutý a vytvorený pre rodiny, ktoré vyhľadávajú aktívny pohyb v prírodnom prostredí, kde rodičia s deťmi môžu tráviť voľný čas. Via ferraty, mosty, lanové siete, sokolie hniezda čakajú na svojich návštevníkov, ktorých budú učiť pohybu v horách na skalách, motorike, prekonaniu samého seba, prekonania strachu z výšky.

Poloha

Túru na rozhľadňu Háj začíname od autobusovej stanice z mesta Nová Baňa a po celý čas sledujeme žltú turistickú značku.

Mesto: Nová Baňa

GPS: 48.43109, 18.64768

Autobusové spojenie:

  • linka 612402 Žarnovica-Nová Baňa
  • linka 613402 Žiar nad Hronom-Nová Baňa

Mapa: Kliknite SEM, alebo na obrázok mapy

Rozhľadňa Háj: nádherné panoramatické výhľady a množstvo zážitkov na jednom mieste

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest