Na hrade Revište môžete cestovať časom a navyše vám budú robiť spoločnosť veľmi netradiční sprievodcovia

Vo východnej okrajovej časti pohoria Vtáčnik v obci Revištské Podzámčie na strmom andezitovom kopci sa nachádza zrúcanina hradu, na ktorú vás dnes pozývame.

Foto: Norbert Kuklovský

Hrad pochádza pravdepodobne z druhej polovice 13. storočia, kedy ho postavili spolu so Šášovským hradom, vzdialeným 18 km na opačnej strane Hrona. Ich význam spočíval v ochrane obchodných ciest smerujúcich k stredoslovenským banským mestám (najmä do Banskej Štiavnice a Kremnice). Iné historické názvy 1331 Reuisce, 1340 Ryuche, 1388 Revistye, Reuisthye. Spustol v 19. storočí.

K hradu je možné dostať sa viacerými spôsobmi. Buď túrou priamo z obce, alebo z križovatky Revištské Podzámčie, alebo z malého parkoviska priamo pod hradom. Na všetky tieto miesta sa môžete dostať aj našimi autobusmi (viac v informáciách o polohe).

Tento článok sme opäť pripravili v spolupráci s portálom inovinky.sk. Naša vďaka patrí jeho šéfredaktorovi, pánovi Františkovi Kovárovi za skvelé informácie a fotografie. Autormi ďalších fotografií sú už aj vám dobre známi páni fotografi  Norbert Kuklovský a Jočito Jozef Adamčík.

Foto: Jočito Jozef Adamčík

Krátka história hradu Revište

Prvá písomná zmienka zachytená v archívoch nie je o hrade, ale o území Terra Ryvchke (zem Revištka). Je to obchodná zmluva, kde sa píše, že Revištskú zem odkúpil župan Leustach syn Boršu zo starého rodu Miškovcov od správcov hradu Starý Tekov za 50 hrivien striebra, čo je niečo vyše 12 kg. Presný vznik hradu nie je známy. Prvá písomná zmienka o hrade je listina z roku 1331. Hrad mal v tomto období v držbe kráľ Karol Róbert z Anjou. Za zmienku stojí aj údaj z roku 1346, kde sa priamo spomína hrad Revište. Je to nariadenie kráľa Ľudovíta I., v ktorom odobral niektoré majetky, ktoré vlastnili jeho pážatá v Novej Bani a pripojil ich k hradu Revište.

V roku 1391 kráľ Žigmund sa za verné služby odvďačil županovi Temešskej stolice Ladislavovi zo Šároviec, ktorému tento hrad daroval. Po Ladislavovej smrti hrad aj panstvo zdedil jeho syn Peter Čech. . V štyridsiatich rokoch 15. storočia hrad na niekoľko rokov obsadila posádka bratríkov vedených Jánom Jiskrom z Brandýsa. V roku 1465 vtedajšiemu majiteľovi Petrovi Kolerovi odňal hrad nový kráľ Matej Korvín , o rok neskôr ho pridelil ostrihomskému arcibiskupovi Jánovi Vitézovi zo Sredny.

Revište 1915, reprofoto: František Kovár

V roku 1479 Matej Korvín hrad zálohoval Urbanovi z Veľkej Lúče, jeho bratom Blažejovi, Jánovi a Benediktovi. Týmto sa hrad Revište a celé panstvo dostáva takmer na 200 rokov do rúk Dóczyovcov

 Posledný hradný pán na Revišti z rodu Dóczyovcov, Žigmund, bol sťatý Turkami po dobytí Žarnovice, dňa 4. augusta 1647. Po tomto roku sa opäť spolu s okolitými dedinami dostal do kráľovského majetku.

Hrad bol ťažko poškodený počas povstania Imricha Thökölyho (okolo roku 1679), no vzápätí bol opravený. Posledné využitie hradu bolo na konci 18. storočia, kedy sa tu nachádzali ubytovne vojakov. Po ich odchode hrad pustol a už v 19. storočí bol ruinou.

Foto: Norbert Kuklovský

Novodobá história

V roku 1871 vydalo uhorské ministerstvo financií dekrét, ktorým majetky a lesy prechádzajú pod správu samostatného Riaditeľstva štátnych lesov v Banskej Bystrici. Zánikom Rakúsko-Uhorska zanikli uhorské riaditeľstvá, lesné majetky prešli pod Ministerstvo pôdohospodárstva novej Československej republiky. Od roku 1999 bol zriadený jeden štátny podnik Lesy Slovenskej republiky so sídlom v Banskej Bystrici. Pred 12 rokmi, presne 27.4.2011 sa konalo v Revištskom Podzámči ustanovujúce valné zhromaždenie Združenia na záchranu hradu Revište (ZnZHR). Základným cieľom združenia je záchrana hradu Revište. Od tohto dátumu až dodnes prebieha neustála rekonštrukcia a obnova hradu. V roku 2016 sa hrad stal oficiálne majetkom mesta Žarnovica. Na hrade už niekoľko rokov prebieha rekonštrukcia, ktorej cieľom je ruiny doplniť a zakonzervovať.

Foto: František Kovár

Združenie na záchranu hradu Revište

O tom, ako sa po 300 rokoch začala písať novodobá história hradu Revište, nám ochotne porozprával pán František Kovár, šéfredaktor portálu inovinky.sk.:

„Hrozilo, že zanikne úplne, no vstal z popola ako bájny Fénix. Zub času postupne uberal z majestátnosti hradu, ktorého torzo hradných múrov pustošilo počasie a  pohlcovala príroda. Prišiel však rok 2010, nezávisle na seba sa o hrad a jeho prípadnú záchranu začali zaujímať viaceré menšie skupiny ľudí z blízkeho ale aj širšieho okolia hradu. Vďake známej sociálnej sieti ich začala spájať záchrana hradu, až prišlo k stretnutiu týchto ľudí a založili občianske združenie na záchranu hradu. Medzi zakladajúcimi členmi figuruje aj moje meno, v podvečer 27.4.2011 sme sa stretli v reštaurácii Pod hradom, aby sme založili Združenie na záchranu hradu Revište (ZnZHR). Týmto aktom sa začala novodobá história hradu pod vedením predsedu združenia Ratibora Mazúra (pozn. predsedom združenia je dodnes).“

Pohľad na hrad Revište pre rokom 2011. Foto z panelu: František kovár

Informačné tabule a 3D aplikácia rozšírenej reality

Na hrad vedie z parkoviska nad obcou Revištské Podzámčie náučný chodník Majitelia hradu Revište. Od parkoviska na hrad je to nenáročných približne 400 m prechádzky po chodníku, ktorý lemuje 8 informačných tabúľ. Na týchto tabuliach sa dozviete informácie o histórii hradu Revište a jeho majiteľoch. Okrem toho je tu ešte jedna informačná tabuľa. Na tejto tabuli je popísaný návod, ako si stiahnuť aplikáciu a využitie tejto aplikácie pri prehliadke hradu. Vďaka novým technológia sa prenesiete do 17. storočia a virtuálne uvidíte ako hrad vyzeral v čase jeho najväčšej slávy. Zaujímavosťou chodníka je aj to, že osem informačných tabúľ je od seba vzájomne vzdialených 44 krokov. Náučný chodník Majitelia hradu Revište tu bol už niekoľko rokov. V tomto roku (2023) bol obnovený a boli osadené nové tabule, na ktorých pribudli nové informácie a fotografie z histórie hradu, ktoré odkryl výskum a bádanie  v archívoch. Detailne si ich môžete pozrieť TU.

Pohľad na hrad cez mobil s appkou Revište 3D. Zdroj: appka Revište 3D

Aplikáciu Digitálna rekonštrukcia hradu Revište do jeho podoby v 17. storočí, si môžete stiahnuť: Mac App Store a Google Play

Foto: František Kovár

Ak budete na hrade, tak vašej pozornosti pravdepodobne neunikne ani pohľad na rybník pod hradom. Jeho vek je pravdepodobne vyše 500 rokov. Mal ho postaviť Matej Korvín pre svoju manželku Beatrix. Podľa niektorých zdrojov malo ísť o najväčší rybník v Uhorsku. V roku 1768 bol rybník generálne renovovaný (obnovila sa hrádza, na brehoch boli vysadené stromy…). Po rekonštrukcii sa rybník využíval predovšetkým na chov kaprov. V roku 1992 vyhlásili tento rybník za chránený areál, ktorý sa rozprestiera na ploche 23,65 hektára a predstavuje významné hniezdne a migračné územie, predovšetkým vodného vtáctva. Čo sa týka flóry, sú tu mohutné jedince dubov zimných a letných, dosahujúcich priemer 2 – 2,5 metra. Možno sú to ešte tie, ktoré tu boli vysadené v roku 1768.

Foto: Norbert Kuklovský

Poloha

Obec: Žarnovica – Revištské Podzámčie

GPS: 48.52168, 18.72266

Autobus: 612404 Žarnovica-Vyhne-Hliník nad Hronom-Prestavlky-Prochot, 613419 Žiar nad Hronom-Žarnovica-Nová Baňa-Tekovská Breznica-Zlaté Moravce

Mapa: Klikni SEM alebo na obrázok mapy:

Foto:   František Kovár, Jočito Jozef AdamčíkNorbert KuklovskýNorbert Kuklovský Photography

Na hrade Revište môžete cestovať časom a navyše vám budú robiť spoločnosť veľmi netradiční sprievodcovia

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest