Mackov bok: svetová rarita, ktorá sa nachádza neďaleko Banskej Bystrice

Koniec marca a prvá polovica apríla je ideálnym časom, kedy sa oplatí navštíviť prírodnú rezerváciu Mackov Bok. Je naozaj raritou  – ide o miesto s najväčším výskytom ponikleca prostredného na svete!  Na lúke vás privíta viac, ako 10 tisíc nádherných kvetov fialovej farby. Tento jarný výlet vám utkvie v pamäti na veľmi dlhú dobu.

Prírodná rezervácia

Prírodná rezervácia Mackov bok je malá. Rozprestiera sa na ploche len 3,75 ha. Spadá pod chránené územie Národného Parku Nízke Tatry. Nachádza sa v katastri Slovenskej Ľupče. Za prírodnú rezerváciu bolo toto územie vyhlásené v roku 1976.

Obdobie od marca do apríla je naozaj tým správnym časom zobrať fotoaparát a ísť sa sem pozrieť v čase , kedy kvety poniklecov zafarbia stráne Mackovho boku do fialova. Mackov bok sa rozprestiera na miernych juhovýchodných svahoch nevysokého vŕšku pri obci Slovenská Ľupča. Rezervácia je prístupná z obce Slovenská Ľupča, oficiálny turistický chodník však do nej nevedie.

Kvety, kvety, kvety….

Dominantou územia je výskyt ponikleca prostredného (Pulsatilla subslavica), ktorý je jeho najväčším výskytom na svete. Zastúpené sú aj jemu príbuzné druhy, poniklec slovenský (Pulsatilla slavica) a poniklec veľkokvetý (Pulsatilla grandis). Spoločenstvo vzácnych kvetín rovnako tvoria aj drobné orchidey, vstavač trojzubý (Neotinea tridentata), hmyzovník muchovitý (Ophrys insectifera), horčinka väčšia (Polygala major), alebo veternica lesná (Anemone sylvestris).

Už je fialový?

Veru, toto je najčastejšia otázka v súvislosti s Mackovým bokom. Dostávajú ju obyvatelia Slovenskej Ľupče po príchode do zamestnania od kolegov, ktorí sem chcú zjari vyraziť na túru. Tisíce kvetov naozaj sfarbia celý priestor do fialova. Keďže sa tieto nádherné kvety nachádzajú v ochrannom pásme, je potrebné sa správať tak, aby tu ľudská noha nenapáchala škody. Alebo skôr ruka? Ochranári tvrdia, že poniklecu ľudská prítomnosť neprekáža. Na druhej strane je známy fakt: V šesťdesiatych rokoch tu poniklec rástol v desiatkach tisícoch, na prelome tisicročí iba v počte málo desiatok kusov, teraz opäť v tisícoch. Indície vravia, že niekto vo veľkom kvety vykopával a kradol. Vysoká návštevnosť tohto miesta tak paradoxne pôsobí ako prevencia voči zlodejom.

Poniklec prostredný (Pulsatilla subslavica)

Trváca bylina s hrubým podzemkom, v mladosti striebrite chlpatá. V čase kvitnutia je 5–20 cm, neskôr do 50 cm vysoká. Prízemné listy veľmi zriedka už počas kvitnutia (1–1,5 cm), úplne sa vyvíjajú až po odkvitnutí. Stopka listu 4–12 cm dlhá, na báze rozšírená, čepeľ na obryse vajcovitá, 1–2 krát zperená, úkrojky široké 7–12 mm. Vrcholový lístok väčšinou stopkatý. Podkvetné listene 2–3 cm dlhé, rozčlenené na 20–25 čiarkovitých úkrojkov. Kvety sú v priemere 4–7 cm veľké. Okvetné lístky vajcovité, z vonkajšej strany chlpaté, dlhé 3–5 cm, široké 1–2 cm. Plodom sú chlpaté nažky s dlhým príveskom.

Poloha

Miesto: Slovenská Ľupča

GPS: 48.764056, 19.254271

Autobusové spojenie: Linky 601465, 601464, 601470, 601471

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy 👇

Mackov bok: svetová rarita, ktorá sa nachádza neďaleko Banskej Bystrice

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest