Lišov: maličká dedinka na Honte s veľkými atrakciami

Napriek tomu, že je obec Lišov v okrese Krupina jednou z najmenších v hontianskom regióne, počtom turistických atrakcií patrí k najbohatším. O tom, že nejde o atrakcie „hocijaké“ svedčí aj fakt, že kto Lišov kvôli nim navštívi, častokrát tu zostane aj niekoľko dní. Jeden deň nestačí, ak ich chce spoznať všetky.

Lišov je obec rozprestierajúca sa na najjužnejších výbežkoch Štiavnických vrchov. Patrí medzi typicky hontianske obce, dodnes sa tu zachovalo množstvo zvykov a tradícií. Je tu obľúbené pestovanie viniča a výroba vína.

História

Na území dnešnej obce Lišov dokázateľne začalo osídlenie v neolite – bolo tu sídlisko lengyelskej a potiskej kultúry. Tiež sídlisko a popolnicové pohrebisko lužickej kultúry z mladšej doby bronzovej. Obec sa spomína v rokoch 1235–1270 ako zemiansky majetok. Staré a cudzojazyčné pomenovania obce boli: Lysou (1235–1270), (1360), Liyso (1286), Lysso (1311), Lyzow (1338), Lyssowa (1497), Lisow (1773); po maďarsky Lisó, Lissó. V 16. storočí patrila hradu Levice, v 17. storočí Pálfiovcom. V 18. storočí Esterházyovcom. V 16.-20. storočí tu mali majetky Schoellerovci. V roku 1554 obec prepadli Turci. V roku 1715 mala mlyn a 76 domácností, v roku 1828 mala 33 domov a 197 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom a vinohradníctvom. Za I. ČSR pre nedostatok pracovných príležitostí nastalo značné vysťahovalectvo. JRD založili v roku 1952, v niektorých prevádzkarniach vyrábali košíky. Dnes sa počet obyvateľov obce pohybuje nad číslom 200.

Atrakcie a kuriozity kam oko dovidí

Lišov múzeum

Občianske združenie Lišov múzeum funguje od roku 2015. V roku 2017 svoje expozície sprístupnili verejnosti. Tie sú rozdelené do troch častí: tradičného domu s vybavením, keltského obydlia v exteriéri a galérie masiek.

Galéria masiek

Pol tisícky totemových masiek z celého sveta obsahuje na Slovensku ojedinelá expozícia, ktorá sa nachádza práve v Lišove. Galériu masiek otvorili v jednom z pôvodných dedinských domov. Zbierka sa prakticky každý mesiac rozrastá. Masky pochádzajú najmä z Afriky, ďalšie sú z Ameriky, Ázie a Európy. Kým v Európe sa masky dnes používajú najmä ako atrakcia karnevalov, v Afrike či Ázii sa im dodnes pripisuje magická moc. Príslušníci rôznych kmeňov ich kedysi nosili počas bojov a dodnes sa nimi pýšia počas osláv či rôznych rituálov. Najstaršia maska má 5000 rokov a zobrazuje zosnulého, ktorý mal dvojitú bradu.

Galéria masiek vznikla v susedstve tradičnej Lišovskej izby, ktorá je od roku 2009 zaradená do evidencie zariadení Slovenského národného múzea, ktoré majú charakter múzejnej prezentácie.

Lišovská izba

Tradičné i nevšedné etnografické múzeum v dedinke patrí k lákadlu všetkých, ktorých zaujíma minulosť našich predkov. Lišovská izba alebo aj zvaná Lišovská chyža, je dom z kameňa, postavený okolo roku 1916, z prednej časti domu zdobený krížikovou výšivkou , ktorej originál nájdete vo vnútri domu. Dom, hontiansky zariadený slúži ako menšie etnografické múzeum. Na konci domu návštevník môže vidieť kováčsku dieľnu, no ešte predtým nazrie do tkáčskej miestnosti.

Keltské obydlie

Keltské obydlie sa začalo stavať v lete 2016. Stavali ho študenti z Anglicka, Rumunska, Nemecka počas výmenného pobytu na Lišove. Obydlie je postavené z dreva, steny sú prepletané lieskou, steny s hlinenou omietkou , a stavba je bez jediného klinca. Projekt stále pokračuje a pracuje sa na ňom.

Kamenné obydlia

Vznikli pravdepodobne ako útočisko obyvateľov pre dobyvateľmi v období tureckých nájazdov. Sú to malé izbietky, ale aj veľké priestranné haly vysekané v skalných dutinách a jaskyniach z pieskovcov a tufov. Nájdete tu desiatky historických tufových obydlí a to až na dvoch miestach, v centre obce a necelý kilometer za obcou tzv. Drienovské kamenné obydlia, ktoré v minulosti údajne patrili ako sklad vína panovníčke Márii Terézii

Stodola Fera Liptáka

Výtvarník Fero Lipták spomína, že prišiel do Lišova náhodou. No zamiloval si túto dedinku tak, že tu zostal. A čo viac – organizuje tu výstavy svojich prác v stodole, ktorá bola kedysi len majestátnou ruinov. Kto je Fero Lipták? Rodený Popradčan pracoval takmer vo všetkých slovenských divadlách, ale aj v divadlách v Česku a v Poľsku. Je zakladateľom nezávislej divadelnej spoločnosti Teatro Tatro. Vytvoril takmer stovku inscenácií. V súčasnosti sa venuje najmä filmu. Ako architekt a výtvarník spolupracuje s režisérom Martinom Šulíkom. Venuje sa maľbe a ilustrácii. Fero Lipták získal za výtvarný počin k filmom Krajinka a Čert vie prečo Českého leva. S manželkou snívajú o tom, že do Lišova dotiahnu operu, do druhej stodoly, ktorá už tiež takmer padla.

Poloha

Obec: Lišov

GPS: 48° 13′ 60.00″ N, 18° 51′ 59.99″ E

Autobus: 261 Krupina-Hontianske Nemce-Sebechleby/Rykynčice-Plášťovce-Dudince

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Foto: Lišov Múzeum, Jana Melišková, Fiala Photography, Fero Lipták

Lišov: maličká dedinka na Honte s veľkými atrakciami

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest