Geografický stred Európy nájdete v katastri Kremnických Baní

Geografický stred Európy s kostolom sv. Jána Krstiteľa patrí medzi vyhľadávané a navštevované turistické atrakcie v okolí starobylého baníckeho mesta Kremnica. Keďže v jeho blízkosti nájdete aj zastávku nášho autobusu, pozývame vás dnes práve sem.

Aj napriek tomu, že v Európe nájdeme viacero miest, ktoré majú tabuľu, že práve tam je stred Európy, patria Kremnické Bane k tým známejším. Výhodou je, že toto miesto je prístupné prakticky každému. Ako sme spomínali, v blízkosti má zastávku aj náš autobus. Stačí vystúpiť za Kremnickými Baňami smerom na Krahule. Ak by ste sem išli pešo z Kremnických Baní, počítajte zhruba s 20 minútovou prechádzkou do kopca, po asfaltovej ceste.

Na kameni

Vzhľadom na rozlohu a členenie kontinentu nie je jednoduché určiť, ktorý geografický stred Európy je ten správny. Jeden sa nachádza práve v katastri obce Kremnické Bane. Vyznačený je vedľa starobylého kostola sv. Jána Krstiteľa, na vztýčenom podlhovastom kameni.

Pamätník symbolu stredu Európy nie je žiaden veľký monument. Skôr nenápadný monolit s osadenými tabuľkami do kameňa. Tabuľky pripomínajú historické medzníky vzniku Slovenskej republiky zaznamenávajúce prijatie Deklarácie o zvrchovanosti SR v NR SR dňa 17. júla 1992, prijatie Ústavy SR dňa 1. septembra 1992 a Vyhlásenie Slovenskej republiky dňa 1. januára 1993.

Osamelý kostol ako symbol spolupatričnosti

Osamelo na kopci v katastrálnom území obce Kremnické Bane stojí kostol sv. Jána Krstiteľa, ktorý dominuje svojou zvláštnou osamelosťou a bol už v dávnej minulosti symbolom spolupatričnosti a stretávania sa ľudí z okolitých obcí. História vzniku kostola je spojená s baníckou činnosťou v tejto lokalite. Banícke obce Kremnické Bane, Horný a Dolný Turček, Kunešov a Krahule mali v minulosti malý počet obyvateľov a nemali možnosť postaviť si v každej obci kostol. Preto sa tieto obce dohodli a postavili si spoločný kostol. Ten bol umiestnený tak, že z každej obce bola k nemu približne rovnaká vzdialenosť, niečo vyše kilometra.

Zaujímavé legendy

O kostolnej veži

Ku kostolnej veži sa viaže starodávna legenda. Údajne jej stred stojí na mieste, kde sa nachádza geografický stred Európy. Táto legenda mala vzniknúť v dobe keď bola postavená veža kostola a prenášala sa s pokolenia na pokolenie. Legendu sa podujali overiť talianskí inžinieri, ktorí vymeriavali aj stavbu železničnej trate Zvolen – Kremnica – Vrútky. Ich merania mali údajne túto legendu potvrdiť, že skutočne je to stred Európy.

O plačúcom dieťati

Dediny Kremnické Bane, Krahule, Turček sa dohodli že si spoločne postavia kostol. Dlho sa radili, kde kostol postavia, až sa konečne zjednotili na mieste, ktoré vyhovovalo všetkým obciam. Miesto vymerali a vykopali základy. Keď boli základné múry skoro hotové a murári stavenisko navečer opustili, prihodilo sa v noci niečo záhadné. Múry sa zrútili. Murári, ktorí na druhý deň prišli na stavenisko sa domnievali, že to urobili neprajníci kostola. Múry začali stavať nanovo. Po nasledujúcej noci boli múry opäť zbúrané. Nahnevaní murári prišli aj na tretí deň, aby múry opäť postavili, stavali až do noci. Keď sa unavení po tme vracali domov, začuli detský hlas volať: „Váš kostol postavte na inom mieste.“ Načúvali, dívali sa ale nikoho nevideli. Keď chceli ísť ďalej, detský hlas znovu zavolal: „Váš kostol postavte na inom mieste.“. Ako išli ďalej, objavilo sa náhle v tŕňovom kríku dieťa. To im povedalo, aby kostol postavili na tomto mieste. Murári dieťa zobrali zo sebou. Na ďalší deň sa rozhodli, že kostol postavia na mieste, kde našli dieťa.

800 rokov histórie

Historici sa zhodujú, že pravdepodobne tu pôvodne bol drevený kostolík. Neskôr románska kaplnka, ktorá časom už kapacitne nepostačovala, a preto bola prestavaná v gotickom slohu na kostol. Tento slúžil po celé stáročia ako farský kostol, postupným rastom počtu obyvateľov v obciach si tieto začali stavať vlastné kostoly. Kedy bol kostol postavený, nie je presne známe. Odhaduje sa, že jeho najstaršie časti sú staré okolo 800 rokov, nakoľko sa v priebehu storočí postupne rozširoval v niekoľkých etapách. Pri kostole je vybudovaný Kláštor rehole Bratov kapucínov okrem iného i s poslaním dohľadu a ochrany kostola a jeho využitia na cirkevné účely. V súčasnosti je kostol sv. Jána Krstiteľa v správe tohto rádu.

Pri potulkách okolo kameňa Geografického stredu Európy narazíte okrem kostola na menší amfiteáter. Kúsok potom vyššie je menšia vyhliadka osadená krížom s dlhou drevenou lavicou, kde sa dá posedieť a oddýchnuť. Z miesta sú pekné výhľady na blízke okolie. Fotogenické sú hlavne okolité kopce Kremnických vrchov. Tiež tu vyviera prameň Európa.

Geografický stred Európy je vďačný tip na výlet, ktorý zvládnu aj malé deti či menej mobilní občania. Viac sa o ňom dozviete na portáli inovinky.sk, v spolupráci s ktorým sme tento článok pripravili.

Poloha

Obec:  Kremnické Bane

GPS: N 48,743774, E 18,913666

Autobus: 613409 (Žiar nad Hronom-Kremnica-Krahule / Kunešov)

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok mapy:

Za pomoc s písaním článku patrí naša veľká vďaka pánovi Františkovi Kovárovi, šéfredaktorovi portálu inovinky.sk

Foto: Jočito Jozef Adamčík, František Kovár, Norbert KuklovskýNorbert Kuklovský Photography

Geografický stred Európy nájdete v katastri Kremnických Baní

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest