Chamkova stodola – ikonická stavba, ktorá sa nachádza v rozprávkovej scenérii Kráľovej hole

Z „fotogenických“ miest Horehronia si množstvo ľudí spomenie hlavne na známy Chmarošský viadukt, o ktorom sme nedávno písali. Ale len hŕstke sa vynorí obraz drevenice s názvom Chamkova stodola. Táto drevenica je údajne najfotografovanejšou pamiatkou na Horehroní. Alebo sa aspoň bije o prvenstvo so spomínaným Chmarošských viaduktom.

Nevesta hôľ

Neskoršia stodola najskôr slúžila ako preprahová stanica poštových koní na poštovej trase Tisovec – Poprad. Patrila k pošte v Červenej skale. V roku 1935 si ju kúpil gazda Juraj Chamko.

Preprahová stanica mala dve budovy a Juraj Chamko ich využíval ako stodolu a ako humno. Budova humna však bola v roku 1937 spálená pre filmové účely, samozrejme so súhlasom majiteľa. Vyhorela pre film Nevesta hôľ.

A tak zostala už len stodola. Jej vek sa odhaduje na viac, ako 150 rokov.

Stodola kedysi aj s humnom

Pod Kráľovou hoľou

Chamkova stodola je ikonickou stavbou, ktorá hrdo celé desaťročia reprezentuje región Horehronie. Nachádza sa medzi Červenou Skalou a Telgártom pri hlavnej ceste č.66. Jej čarovná poloha pritiahla už nejedného fotografa, či okoloidúceho turistu. Práve za ňou sa totiž do výšky vypína majestátna Kráľova hoľa.

Kráľova hoľa v pozadí

Stodola je pozostatkom duálneho hospodárenia starých Šumiačanov alebo i stodoliarov. Keďže túto vlastnila rodina Chamkovcov, dodnes nesie meno svojich majiteľov. Stodoly malo kedysi mnoho rodín v šumiackom chotári, ich jedinečnosť spočívala v sezónnosti ich obývania. Ľudia v nich žili určitú časť roka. V chotári kosili trávu a chystali seno na zimné mesiace. V humnách, ktoré stáli neďaleko, chovali svoje domáce zvieratá.

Fotogenická

Chamkova stodola získala prvé miesto v kategórií cena odbornej poroty v súťaži „Horehronie Vašimi očami“, ktorú v roku 2015 organizoval Klaster Horehronie. Vyhrala fotografia s názvom „Chalúpka pod Kráľovou hoľou“ od Jaroslava Micenka. Keďže stodola je neprehliadnuteľná – stojí neďaleko hlavnej cesty, nemá rozhodne núdzu o spoločnosť. Cvakanie fotoaparátov v jej okolí je samozrejmosťou. Na fotkách s Kráľovou hoľou v pozadí pôsobí naozaj rozprávkovo.

Poloha

Chamkova stodola je zaujímavá aj svojou polohou. Stojí hneď pri ceste 66, neďaleko Šumiaca, za Červenou skalou, asi 5 km pred Telgártom. A nedá sa prehliadnuť. A ak sa pustíte pešo poza ňu smerom na východ, za polhodinku ste v Šumiaci.

Obec: Šumiac

GPS:  48.828959890427, 20.16184975002

Autobus: linky 603433 a 603434

Mapa: Kliknite SEM, alebo na obrázok mapy

Foto: Jozef Martinský / Eagle’s View

Chamkova stodola – ikonická stavba, ktorá sa nachádza v rozprávkovej scenérii Kráľovej hole

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest