Čertova skala – útvar, pri ktorom si budete hovoriť: “Spadne? Nespadne?“

V národnej prírodnej rezervácii Boky v katastri obce Budča sa nachádza skalný hríb, alias sopečná bomba s názvom Čertova skala. Ide o ojedinelý prírodný úkaz nielen na Slovensku, ale v celej strednej Európe. Jedná sa o balvan s objemom približne 6,5m³ a hmotnosťou 17 ton, ktorý leží na malej vztykovej ploche podložia s rozmermi len 58x38cm.

Čertovská povesť

Veľký balvan s je s podkladom spojený len veľmi malou plochou, vďaka čomu pôsobí vratko. Toto spojenie je však pevné a podľa geológov v najbližších stáročiach nehrozí, že by došlo k jeho narušeniu. K balvanu sa viaže povesť, ktorá vraví, že ho chcel kedysi čert zhodiť na obyvateľov obce Budča. Zastihol ho však denný svit. Kamenná bomba mu vypadla z pazúrov a pristála na neďalekom kopci. K Čertovej skale vedie náučný chodník začínajúci pri obci Budča v smere Žiar nad Hronom. V okolí skaly sa nachádzajú i ďalšie pozoruhodné skalné útvary, napríklad skalné hríby v počiatočných štádiách vývinu. Zaujme i hojný výskyt prastarých 200-ročných dubov cerových, pre ktoré je toto územie severnou hranicou ich geologického rozšírenia.

Prírodná rezervácia Boky

Prírodnú rezerváciu Boky môžete spoznávať pomocou náučného chodníka, ktorý sa tiahne jej veľkou časťou. Chodník je súčasťou zelenej turistickej značky ktorá vychádza z obce Budča. Má dĺžku približne 5km a tešiť sa môžete na 13 zastávok pri informačných paneloch. Na každom si môžete prečítať zaujímavosti a odborné informácie o miestnej prírode. Zelená značka vás dovedie aj k skalnému hríbu Čertova skala. Ten  je súčasťou národnej prírodnej rezervácie Boky, ktorá tu bola vyhlásená v roku 1964.

Ako vlastne vznikla Čertova skala?

Skalný hríb Čertova skala vznikol rozdielnym zvetrávaním nadložnej skaly a podložia. Samotný balvan, odborne nazývaný aj ako sopečná bomba (váži približne 17 ton) je tvorený andezitovou horninou. Jeho podložie je zas tvorené tufom. Keďže tuf zvetráva rýchlejšie ako andezit, na mieste ich spojenia vznikla zúženina.

Poloha

Okres: Zvolen (Banskobystrický kraj)

Obec: Budča

GPS: 48,566253 19,023238

Mapa: Klikni SEM, alebo na obrázok

Foto: Jočito Jozef Adamčík

Čertova skala – útvar, pri ktorom si budete hovoriť: “Spadne? Nespadne?“

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest