Badínsky rybník je miesto, kde nájdete pokoj v duši

Mnohí ľudia hľadajú v turistike adrenalínovú jazdu à la Via Ferrata, stále je však dostatok tých, ktorí vyznávajú duševný odpočinok. Dnes vás zavedieme na miesto, ktoré vám svojou atmosférou učaruje. Vizuálnym pomocníkom pri predstavovaní tohto miesta budú opäť fotografie pána Norberta Kuklovského, uznávaného banskobystrického fotografa. 

Rodinná cestička

K Badínskemu rybníku sa môžete dostať viacerými spôsobmi. Čoraz viac je obľúbená Rodinná cestička. Ide o cyklochodník, ktorý vedie popri rieke Hron a spája mestá Banská Bystrica a Zvolen. Cyklotrasa prekonáva len minimálne prevýšenie 50 metrov, je preto vhodná aj pre rodiny s malými deťmi. Označená je modrou značkou. A pre jej využitie je nutné dostať sa do banskobystrickej Radvane – na jej začiatok. Blízko železničnej stanice Radvaň je cestný most, ktorý ústi smerom na Zvolen. Za Hronom sa dostanete na križovatku – vľavo od nej uvidíte nielen cestičku, ale aj informačné tabule pre cyklistov. Po výjazde z hraníc mesta vedie cyklochodník už len medzi Hronom a železničnou traťou až do Vlkanovej, kde je potrebné vyjsť na obecnú cestu. Treba sa naďalej držať cykloznačky, prípadne na tomto úseku žltej turistickej značky. Obe vás zavedú na veľkú križovatku. Neprejdete cez most, ale pokračujete ďalej rovno popri Hrone až k starému železničnému mostu. Ním sa dostanete na druhý breh Hrona a cestičkou blízko brehu až k Badínskemu rybníku.

Rybník

Badínsky rybník je bližšie k Vlkanovej, patrí však do badínskeho katastra. Už z názvu rybník vyplýva, že je primárne určený pre rybárov (kaprový, lovný). Jeho nádherná scéna sem však priláka v každom ročnom období množstvo výletníkov, ktorí hľadajú „obyčajný“ relax ticho a prírodu v tej najkrajšej podobe. Popularitu tomuto miestu priniesla aj naša bývalá najúspešnejšia biatlonistka Anastasia Kuzminová, ktorá sem v zime chodí korčuľovať. Každý si na tomto mieste nájde to svoje. Okolie nebýva preplnené. Väčšinou tu nájdete piknikujúce rodinky turistov a výletníkov, ktorí sa prechádzajú okolo vodnej hladiny, alebo oddychujú na lavičkách, ktorých je na brehoch dostatok. A, samozrejme, rybárov, ktorí však smú loviť len v určitých častiach rybníka.

Pohladenie po duši

Voda sem priteká až z Kremnických vrchov, Badínskym potokom. Potom pokračuje z do Hrona. Po obvode rybníka možno nájsť nielen lavičky, ale aj piknikové miesta. Zazrieť sa tu dajú kačky a popri brehu aj lekná. Prechádzka okolo rybníka je obľúbená a príjemná v každom ročnom období. Pekne udržiavané okolie dodáva miestu fotogenický nádych. Za jasného počasia vidno smerom na Banskú Bystricu v diaľke Nízke Tatry. Zo strany Zvolena ho ohraničujú polia. Neďaleko sa nachádza aj Badínsky prales, miesto, kde vás v našich Tipoch na výlet určite v budúcnosti pozveme.

Poloha

Obec: Vlkanová (Badín)

GPS: N 48.665799, E19.153627

Autobus601455 – Banská Bystrica-Badín-Vlkanová-Hronsek

Mapa: Klikni SEM alebo na obrázok mapy:

Foto: Norbert KuklovskýNorbert Kuklovský Photography

Badínsky rybník je miesto, kde nájdete pokoj v duši

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest