Zrenovovaný autobus Tatra T 43 z roku 1929 objektívom Dalibora Meleckého

Automobilka Tatra z Kopřivnice je spájaná skôr s ťažkými nákladnými vozidlami a legendárnymi osobnými automobilmi. Do jej portfólia však kedysi patrili aj autobusy a trolejbusy.

Autobusy na viac či menej upravených podvozkoch nákladných vozidiel Tatra v priebehu dvadsiatych a tridsiatych rokov dvadsiateho storočia produkovala samotná kopřivnická automobilka, resp. jej pražská pobočka. Samozrejme nechýbal rad vtedajších nezávislých karosárskych spoločností, medzi ktorými kraľovali slávne mená: Brožík, Uhlík a predovšetkým Sodomka.

V prvej polovici dvadsiateho storočia boli takmer všetky autobusy stavané na podvozkoch nákladných vozidiel, čo znamenalo, že s nimi väčšinou zdieľali aj predné partie, kryjúce motor a často aj kabínu, resp. pracovisko vodiča. Taký je prípad autobusu Tatra T 43 z roku 1929, ktorý vám dnes prinášame vďaka Daliborovi Meleckému v zrenovovanom stave na skvelých fotografiách.

Pán Dalibor Melecký z českej Opavy je skvelý človek, ktorý nám nesmierne pomáha s tvorbou facebookového profilu našej spoločnosti. Okrem toho sú jeho fotografie pre nás cenným vizuálnym zdrojom. Tak je to i v prípade týchto snímok, ku ktorým pridal i krátky popis:
„Ve Studénce, Kopřivnici a na Ostravském letišti probíhala akce z názvem Dny technického dědictví (Vagónka TATRA a TATRA ve světě).
V rámci tohoto „podniku“ bylo možno zažít hned několik setkání s dopravní minulostí značky TATRA.
Autobus byl také přítomen a to Tatra T 43 r. v. 1929.
Zajišťoval spoj mezi nádražím ve Studénce a Vagonářským muzeem.“

A práve ten si môžete pozrieť na fotografiách v galérii.

Foto: Dalibor Melecký 

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest