Stretnutie autobusov Ikarus (2023) v nemeckom meste Chemnitz objektívom Kornéla Oszwalda

Sú akcie, na ktoré sa nezabúda. Jednou z nich bolo Stretnutie autobusov Ikarus, ktoré sa konalo prvý júnový víkend 2023 v nemeckom meste Chemnitz. Vďaka jedinečným fotografiám a videám môžete nasať atmosféru podujatia aj vy. Snímky nám poslal náš skvelý facebookový fanúšik Oszwald Kornél, ktorého poznáte ako nášho „vyslaného redaktora“ z niekoľkých predchádzajúcich článkov. Veľmi pekne ďakujeme.

V sobotu 3.6.2023 sa v Chemnitzi konalo stretnutie autobusov Ikarus.
Za krásneho počasia sa na výstavisko CVAG (Chemnitzer Verkehrs-Aktiengesellschaft), kde bolo vystavených približne 50 autobusov Ikarus rôznych typov, rokov výroby a generácií, hrnuli návštevníci, ktorí prijali pozvanie na prehliadku.
Finále tvorila veľká prehliadka všetkých autobusov Ikarus. Veľká vďaka patrí organizátorom, CVAG a Múzeu električiek v Chemnitzi (Straßenbahnmuseum in Chemnitz) za tento nádherný deň a skvelý festival.

Chemnitz = Kamenica

Kamenica; po nemecky Chemnitz, je mesto v Nemecku v spolkovej krajine Sasko. Medzi rokmi 1953 až 1990 sa volalo Karl-Marx-Stadt. Leží na severnom okraji Krušných hôr. Po Lipsku a Drážďanoch je tretím najväčším mestom Saska. Prvá zmienka o Chemnitze, vtedy pod názvom „locus Kameniz“, pochádza z roku 1143; kráľ Konrád III. udelil trhové právo benediktínskemu kláštoru založenému okolo roku 1136, ktorý podliehal bezprostredne iba kráľovi (v nemčine sa pre túto bezprostrednú podriadenosť vyvinul pojem reichsunmittelbar). Z tohto privilégia možno usudzovať, že kráľ chcel založiť mesto, nejde však o zakladaciu listinu stredovekého mesta. Plánovane založené a priamo kráľovi podriadené mesto vzniklo pravdepodobne po roku 1180 a o storočie neskôr malo aj radnú ústavu. 

V časoch NDR

Z čias NDR to bývalo ukážkové mesto. Nielen svojou „novou“ architektúrou, ale i ľavicovým myslením ľudí. V roku 1953 komunistické vedenie rozhodlo o tom, že Chemnitz so zhruba 300-­tisíc obyvateľmi premenuje na mesto Karla Marxa. V deň, keď sa nariadenie naplnilo, 10. mája 1953, vošlo do ulíc 180-­tisíc ľudí, ktorí sa nadšene radovali. Chemnitz sa po premenovaní zbavil ruín, ktoré ho špatili od vojny. Navyše získal moderné autobusové nádražie, panelové domy v centre a ako prémiu ešte i mrakodrap. A ako do jedného z prvých miest sem smerovali v rámci RVHP aj exportné Ikarusy z Maďarska. Tie zostali v spomienkach obyvateľov bývalého Karl-Marx-Stadtu naveky ukryté. A tak sa niet čomu diviť, že na spomienkovej akcii na tieto ikonické autobusy sa stretáva množstvo ľudí.

Foto + video: Oszwald Kornél

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest