„Skúterbus“ Scania-vabis bol krížencom skútra a autobusu

Stará severská múdrosť jemne upravená do modernej podoby hovorí: „Ak chceš mať autobus, kúp si autobus. Ak chceš mať snežný skúter, kúp si snežný skúter. V žiadnom prípade však tieto dve vozidlá nekombinuj a nesnaž sa z nich vyrobiť jedno!“

Pravda, pôvodné príslovie hovorilo o psích záprahoch a motorových vozidlách, no v skutočnosti je pravda, že pokusy vyrobiť autobusový skúter zlyhávali na celej čiare. Aby sme pochopili márnosť týchto pokusov: trvalo pol storočia, kým to konštruktéri „zabalili“. Počas tejto doby sa objavilo veľa najbizarnejších návrhov, z ktorých každý mal viac nevýhod ako výhod. 

Za zmienku však stojí jeden autobus, vyrobený v Škandinávii pred 100 rokmi.

Made in Sweden

Švédska spoločnosť Scania-Vabis v 20. rokoch minulého storočia vyrobila poštový autobus s „húsenicovým“ pohonom Nieberg a systémom s lyžami, z ktorých sa po inštalácií stala súčasť predných kolies. Autobus – skúter vedel jazdiť tak po snehu ako po normálnej vozovke a nakoľko za sebou dokázal ťahať nákladné sane – mohol v zime priviesť do bohom zabudnutých švédskych dedín nielen poštu a balíky, ale aj ľudí. Mohol je správne slovo. Smelé plány, že Scania – Vabis takýmto vozidlami urobí dieru do zasneženého sveta sa ukázali ako veľmi prehnané. Už počas skúšok dochádzalo k uvoľňovaniu gumových pásov z hnacích kolies a aj keď boli tieto neskôr nahradené reťazami, problémy úplne neprestali. Čo však bolo oveľa horším ukazovateľom? Spotreba. Autobus jazdil na benzín a „spapal“ viac ako 45 litrov na 100 km zasneženej trate. 

Vo Švédsku nakoniec takéto autobusy predsa len jazdili. O tom, ako dlho to bolo už história mlčí. Vieme len, že sa vyrábali v rokoch 1921 – 25.

Jeden z nich však zostal zachovaný pre budúce generácie.

Foto: FavCars

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest