Škoda 706 RTO TRST – krásne zrenovovaná pojazdná transfúzna stanica

Tento historický unikát môžete v pojazdnom stave vidieť zrejme len na jedinom mieste na svete. V Šuranoch.

Združenie „Priatelia veteránov Šurany“ je totiž vlastníkom špeciálu Škoda 706 RTO TRST v zrekonštruovanom stave! Pôvodne sme sa do Šurian chceli vybrať už na jar, okolnosti s obmedzeniami pohybu nám však skazili radosť. Dnes sa vďaka nášmu priateľovi Vladovi môžete pokochať exkluzívnymi fotografiami tohto autobusu. Tak zvonka ako aj zvnútra.

Tento hematologicko – transfúzny špeciál bol už z výroby roku 1967 určený pre zdravotnícke účely ako pojazdná transfúzna stanica. Tá mala podľa dostupných zdrojov pracovať v Sovietskom zväze (ZSSR). Nestalo sa tak a vozidlo skončilo v Nitre.

Z pôvodne 5 vyrobených staníc zostal pojazdný len tento špeciál a nielen my sa domnievame, že je tak jediný na svete, ktorý takto perfektne zrekonštruovaný budí zaslúžený záujem na stretnutiach veteránov.

Niektoré autobusy 706 RTO sa už z výroby dodávali upravené na sťahovacie vozy, pojazdné predajne, pojazdné laboratóriá, ordinácie, či röntgeny, servisné aj prenosové vozy a podobné. Každé z týchto vozidiel, okrem sťahovacieho vozu, vychádzalo zo sériovo vyrábanej karosérie, ktorá bola následne upravená podľa potreby a účelu na ktorý mala slúžiť. 

Interiér

Interiér tejto transfúznej stanice bol vyhotovený v českých Kvasinách. Kvalitné spracovanie použitých materiálov a dokonalá práca mechanikov z Kvasin stojí za tým, že dodnes sa môžeme dívať na kompletné zariadenie autobusu v origináli.

Vozidlo ťahalo za sebou elektrocentrálu, ktorá vyrábala napätie 220V – čiže spotrebiče v autobuse sú klasické a patrí k nim chladnička, fény nad umývadlom , ohrievač vody. Zaujímavým spotrebičom je tiež klimatizácia YORK, ktorá bola v 60. rokoch dovezená z USA k tomu, aby ochladzovala celý interiér autobusu.

klimatizácia YORK

Africký štít proti prehrievaniu

V kabíne vodiča nájdeme dve sklopné lavice, ktoré v prípade potreby slúžili k odpočinku.

Strecha autobusu je dvojitá – takzvaný Africký štít, ktorý vo veľkých teplotách zabraňoval ich prieniku do vozidla. V prípade prehriatia sa strecha polievala vodou pomocou trubky s tryskami, na nej namontovanej. Táto trubka bola pripevnená k elektrickému čerpadlu, ktoré v ťahalo k tryskám vodu zo zásobovacej nádrže.

Foto: Vlado Urban

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest