Rudibus – od drevených modelov autobusov k neuveriteľne realistickým modelom v 3D

Spoločnosť Rudibus sa zrodila v Argentíne asi pred 15 rokmi. Jej začiatky súviseli s nedostatkom „autobusových“ hračiek pre deti. Spočiatku činnosť spoločnosti pripomínala naozaj detskú zábavu. Dala by sa popísať ako  výroba hrubých drevených modelov. Postupom času a ambíciami majiteľa menom Rudi Buss sa zdokonaľovala, získavala skúsenosti v modelárstve. Navyše Rudiho samostatná vášeň, automobilový dizajn, mu otvorila nové dvere do sveta profesionálneho modelárstva.

Sám k tejto etape života hovorí: „Táto ambícia v období dospievania mi poskytla potrebný čas na vyskúšanie nových technológií a možnosť ich korigovania a spoznávania. Môj e štúdiá na technickej škole a otcova profesia (majster staviteľ a stolár) mali veľký podiel na mojom spôsobe pohľadu na výrobu predmetov. Keď som dosiahol dospelosť, musel som sa postarať o rodinu a v tom čase som si privyrábal svojím koníčkom, ale jedného dňa som sa rozhodol premeniť svoje hobby na oficiálnu „firmu“. Stanovil som si cieľ a spolu s priateľkou sme sa snažili uviesť projekt do života. Na základe mojich dovtedajších vedomostí sme vyrobili náš prvý sériový model na predaj širokej verejnosti; použili sme laserom vyrezávané MDF a tepelne tvarované plastové diely, dopyt. Ambície po detailoch nás viedli k obstaraniu našej prvej 3D tlačiarne, ktorá bola v tom čase s našimi príjmami nedosiahnuteľná, ale podarilo sa nám to.

Poctivá „modelárčina“

Rudi pokračuje v spomienkach: „Niekoľko mesiacov sme stroj nevyužívali na nič konkrétne. Potom sa objavil Facundo, náš súčasný 3D modelár, ktorý je odborníkom na navrhovanie 3D modelov autobusov. Začali sme navrhovať nové diely, ako sú sedadlá, prístrojové dosky, a postupne sme vynechali tepelné tvarovanie a ponechali sme ho len na výrobu klimatizácie. Začala sa nová etapa v našom pohľade na výrobu modelov v mierke. Nový cieľ bol veľmi ambiciózny, vyrábať jedinečné modely známe vo svete modelárstva autobusov. Vedeli sme, že to nebude ľahké, pretože sme potrebovali potrebnú infraštruktúru a museli bojovať so všetkým, čo k tomu patrí. Začali sme vyrábať nové prototypy, 3D tlač prednej a zadnej časti a laserom rezané strany MDF. Dlhý čas sme boli vo vyčerpávajúcom tempe. Museli sme rásť s infraštruktúrou, ktorá bola v tom čase k dispozícii, vytvorili sme webovú stránku a začali marketingovú fázu.

Vytýčenie cieľa

Neskôr do teamu pribudla Bianca. Mala najprv na starosti návrh vektorovej grafiky pre opracovanie vinylu, potom začala navrhovať vektory na rezanie karosérie. „Naše ciele už boli na dobrej ceste, ale neboli sme spokojní, chceli sme ísť ďalej. Chceli sme, aby zamestnanci dosiahli vo výrobe excelentné modely. „Vrhli“ sme sa do prázdna a potrebovali sme spolupracovníkov, čo so sebou prinieslo komplikácie v podobe získania správnych ľudí na túto prácu. Ak sa vrátime k cieľom, podarilo sa nám získať ideálne vybavenie, ale stále sme nemali potrebné stroje na dosiahnutie všetkých cieľov, v tom istom roku sme získali nové stroje, podarilo sa nám prispôsobiť výrobu a byť čiastočne takí, ako sme chceli. Už sme vyrábali modely na vyššej úrovni, ale stále nám to nestačilo, chceli sme mať medzinárodné renomé.  To znamenalo získať viac technológií a skúseností s výrobou modelov na najvyššej úrovni. Začali sme zisťovať informácie o iných technológiách, vtedy sa objavila technológia 3D tlače. Stroj, ktorý bol ďaleko od nášho dosahu, ale vďaka našim dodávateľom sa nám ho podarilo získať a v súčasnosti ho postupne používame na výrobu prototypov.

Vízia

Naša vízia v oblasti výroby modelov je veľmi ambiciózna. Chceme byť na úrovni veľkých modelárskych štúdií. Hoci sa považujeme za dizajnérov, ktorí dokážu vyrobiť aj iné typy modelov, naša vášeň je zameraná na verejnú dopravu.

Hodnota

Hodnota, ktorú chceme dať našim modelom a spoločnosti, je mať čo najvernejšiu repliku, jedinečné umelecké dielo, ktoré uchováva mnoho emócií; dosiahnuť to si vyžaduje veľa úsilia, je to neustály vývoj a učenie sa o spracovaní nových technológií a materiálov.

Cieľom spoločnosti je dať hodnotu vášni pre autobusy – komunite fanúšikov a prepravcov. Vášni, na ktorú sa mnohokrát pozerá skrz prsty, pretože nie je taká rozšírená ako tie najznámejšie, železničné modely, letecké modelárstvo atď. Vášeň pre autobusy však existuje a malo by sa k nej tak pristupovať.

Držíme palce.

Foto: rudibus.com.ar , Revista Colectibondi

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest