Rádiom riadený Ikarus 280 vyrobený z lepenky je neuveriteľne realistický

Znie to neuveriteľne, ale tento model autobusu Ikarus 280 je naozaj takmer celý z kartónovej lepenky. Váži asi 2 kg. Rozmery: šírka 11 cm, výška 15 cm a dĺžka asi 75 cm. Vyrobil ho ruský modelár, ktorý na internete vystupuje pod nickom „sibaza“. Výroba mu zabrala asi 2 mesiace, minul približne 60 listov kartónu, tesnenia okien sú vyrobené z čierneho plastového priečinka, sklo z priehľadného tvrdého celofánu. Na elektroinštaláciu bolo minutých 49 žiaroviek, 3 batérie, veľa drôtu, kancelárskych sponiek a všetkého, čo sa hodilo.

Modelár k svojmu výtvoru hovorí: „Jednou z ťažkostí bolo, že som nikdy nevidel skutočný Ikarus, takže som musel trochu pátrať na internete, aby vyzeral ako skutočný. Stále sú tam nejaké chyby – len na strane vodiča je aspoň 5 variantov usporiadania prvkov prístrojovej dosky.

Zadná náprava je riadená, z kĺbovej jednotky je trakcia k zadnej náprave.
„Akordeón“ je vyrobený z obyčajného papiera, natretý čiernou farbou (gvaš).
Pod zadným previsom sa nachádza tretia batéria, z ktorej je napájané osvetlenie interiéru. V skrinke je konektor pre jej nabíjanie a spínač svetiel v kabíne. Spočiatku to mali byť iba 2 batérie, ale keď bolo zapnuté všetko osvetlenie, interiér  jednoducho nemal dostatok energie. Tvorca musel pridať ďalšiu (stále to však nestačilo).
V skrinke za predným ľavým kolesom je konektor na nabíjanie batérie externého osvetlenia a jej spínača, v ďalšej skrinke je doska rádiového ovládania.
Vpravo je schránka na batérie, z ktorej je napájaný pohon autobusu. Sú tu vyrobené ďalšie dvere, aby batéria nevyletela počas jazdy.
Všetky dvere sa otvárajú.
Vetracie otvory majú mechanizmy identické so skutočným Ikarusom a je možné ich otvoriť v 5 polohách.
Kolesá boli získané z lacných hračiek, na nich boli nalepené pásy lepenky, aby sa dosiahol požadovaný priemer.
Všetky vetracie okná sa dajú otvoriť.

Videá

Takto to všetko začalo…

Výsledok naozaj stojí za to

Zdroj: pikabu.ru/@sibaza

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest