Pojazdná predajňa ABC v autobuse Ikarus bola predzvesťou donášok tovaru do domu

Mnohí si ešte pamätajú na pojazdné predajne Jednoty, ktoré vďaka kolesám autobusu Škoda 706 RTO prichádzali aj do tých najzapadnutejších končín Československa. Dnes sa vyberieme k našim južným susedom a zaspomíname si na ABC – obchod v Ikaruse.

Dnes by sa nám pojazdná predajňa potravín, alebo ABC, ako sa kedysi nazývala, mohla zdať zvláštna, ale v 70. a 80. rokoch minulého storočia sa v Maďarsku pohybovalo niekoľko autobusov ABC, ktoré rozvážali základné potraviny do menej frekventovaných miest. V skutočnosti to bol predchodca moderných dodávok do domu, keďže v týchto pojazdných predajniach ste si mohli vopred objednať tovar.

Keď nebolo predajní…

Dnes je takmer všade množstvo obchodov a predajní. Okrem nich môžete objednať donáškovú službu do domu aj vo väčších nákupných centrách, ale nebolo to tak vždy. Ak sa vrátite o niekoľko desaťročí späť, zistíte, že podobne ako v menších mestách, aj v horskom regióne bolo veľa „miest“, kde bolo ťažšie zohnať čerstvé výrobky. Práve z týchto dôvodov sa zrodila myšlienka vytvoriť mobilné ABC, ktoré by umožnilo dostať čerstvý chlieb a mlieko aj tam, kde líšky dávajú dobrú noc.

Noviny Ikarus o tejto myšlienke informovali v roku 1976: „Severobudínske robotnícke združenie sa pustilo do priekopníckeho podniku. Chce u nás (pozn. v Maďarsku) zaviesť systém pojazdných predajní. V západoeurópskych krajinách sa táto forma obchodu už dlho úspešne používa. Pojazdné predajne sú dobrým spôsobom zásobovania osád a odľahlých oblastí bez obchodov. Fungujú podľa pravidelného harmonogramu, ponúkajú široký sortiment tovaru a majú vysoký obrat.“

Prvý test

Nové mobilné autobusy ABC boli prvýkrát testované v Hegyvidéku v roku 1977. Ich úspech viedol k ich následnému rozšíreniu do ďalších častí Maďarska. Pojazdná predajňa nebola nič iné ako autobus Ikarus 260, ktorého interiér bol upravený na predajňu s chladničkou, chlebníkmi a policami. Najprv šlo o dva autobusy. Oba vyrážali na svoju cestu z veľkoobchodu ABC.

Ponuka

Obchod na kolesách ponúkal takmer všetky základné potraviny a potreby pre domácnosť. Vždy bol zásobený čerstvými výrobkami po tom, čo sa niekoľkokrát denne doplnil, a ak zákazník niečo nenašiel, mohol si to objednať. Takže to bola vlastne prvá donášková služba do domu, ktorú toto ABC na kolesách zaviedlo. Po úspechu prvých rokov bol o vozidlo záujem v rôznych častiach krajiny, takže po niekoľkých rokoch sa mobilné ABC objavili na viacerých miestach, napríklad v župách Zala, Somogy, Tolna, Baranya, Békés a Csongrád.

Noviny všade propagovali toto riešenie, napríklad Vasi Szemle v roku 1981: „Družstevný obchod ABC zriadený v blízkosti železničnej stanice Déli je jedným z najrozmanitejších obchodov v Budapešti. Následkom toho aj pojazdná predajňa ponúka bohatý sortiment, keďže sa niekoľkokrát denne dopĺňa zo zásob Déli ABC. Zákazníci si teda majú čo kúpiť!“

ABC zvnútra

Autobus bol navrhnutý tak, že sa odstránil priestor pre cestujúcich, odstránili sa rady sedadiel inštalované vo výrobe. Tiež sa odstránili stredové dvere a s nimi spojené schody. Konštrukcia dokončených vozidiel bola taká, aby „tok cestujúcich“ smeroval od zadných dverí dopredu, kde by u pokladníka za vodičom mohol zaplatiť a vystúpiť z autobusu. Pokladníkom bol väčšinou vodič, aj keď sa občas stalo, že vo vozidle bol samostatný pokladník, ale väčšinou to bol vodič autobusu, kto obsluhoval a pomáhal v obchode.

Tovar

Pojazdné predajne ABC predávali až na jednu alebo dve výnimky len tovar pre domácnosť a chemikálie. Autobusy prevážali v priemere približne 500 výrobkov a chladiace boxy mohli dosiahnuť teplotu mínus 18 až 22 stupňov Celzia. Napriek stiesnenému priestoru sa do uličky zmestili dve osoby, hoci počas nakupovania bolo oveľa praktickejšie stáť v rade. Tieto pojazdné predajne podľa opisov nahradili približne 300 metrov štvorcových predajne. Na každej zastávke sa čakalo približne hodinu a pol až dve hodiny, ale podľa skúseností z prvých mesiacov niektorí ľudia čakali dlhšie ako iní.

Ešte v roku 1982 sa v Obchodnej revue písalo o význame autobusov: „Spustenie mobilnej služby ABC prinieslo významnú kvalitatívnu zmenu. Mobilné ABC sa v krátkom čase stalo populárnym vďaka kultivovaným nákupným podmienkam a najlepšiemu rozvozu čerstvých výrobkov. Na základe prevádzkových skúseností sa zdá, že dobré a primerané zásobovanie možno zabezpečiť na dlhšie obdobie.“

Pokles záujmu

Do roku 1985 bolo na cestách 32 mobilných autobusov ABC. Hoci boli propagované ako najobratnejšia forma komerčnej dopravy, podnik sa s výnimkou prvých rokov rýchlo stal stratovým. Keďže však tieto pojazdné predajne zohrávali dôležitú úlohu v živote vidieckeho obyvateľstva, spočiatku skončili len vo väčších mestách vrátane horského regiónu.

Po zmene režimu mnohé štátne podniky zanikli, podniky sa reštrukturalizovali a sieť predajní sa ešte viac zahusťovala, takže autobusy sa dostávali do inzerátov v novinách, pretože ich chceli predať. Väčšina z nich – ďalej transformovaná – mala „druhý život“ ako pretekárski autodopravcovia, niektoré sa zmenili na filmové autobusy, ale zvyšok čakalo šrotovisko.

Via: hegylakomagazin.hu

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest