Objavili sme zrejme prvý autobus, ktorý slúžil ako pojazdné kino

V júli 1931 bol na stránkach populárneho amerického časopisu Modern Mechanics uverejnený krátky článok o nezvyčajnom autobuse.

Mobilné kino spred 90 rokov

Tento netradičný projekt autobusu dostal názov „Traveling Theater with Free Talking Pictures“, čo sa dá preložiť ako mobilné kino so zvukom. V článku sa vysvetľuje, že mobilné kino bolo vytvorené s cieľom zabezpečiť, aby sa všetky najnovšie filmy mohli premietať aj v oblastiach krajiny, kde sú cesty, ale nie je tam kino. Ale skôr bolo hlavnou úlohou drive-in kín preskúmať, kde by sa oplatilo postaviť ozajstné kino. Do kariet hral fakt, že ľudia radi pozerajú filmy a že možno časom by chceli mať vo svojich malých mestách stacionárne kiná. Kinematografia ako taká a hlavne zvuková bola totiž v tých časoch dolova v plienkach.

Reklamným sloganom špeciálneho kino-autobusu bolo: „Ľudia žijúci v malých a odľahlých mestách nebudú ukrátení o filmy – je tu putovný autobus The Free Talking Pictures!“

Ako to fungovalo?

V článku sa tiež opisuje, ako je autokino technicky organizované. Strieborné plátno, na ktoré sa dá premietať odzadu, bolo umiestnené v zadnej časti autobusu. Ukážka toho či onoho kultúrneho diela bola určená pre 2000 (!) divákov súčasne. Takéto technické požiadavky boli kladené na veľkosť a kapacitu plátna, ako aj na možnosti akustického vybavenia.

Pozn.: Predpokladáme, že to bola situácia typu „prineste si vlastné stoličky“.

Obsluha

Obsluhu a prevádzku mobilného kina zabezpečovalo 6 ľudí. Pre personál boli k dispozícii priestory na odpočinok a stravovanie v kinosále autobusu. V priestoroch sa nachádzala plne vybavená kuchyňa, sprcha a miesta na spanie. Do kabíny vodiča sa vstupovalo z vnútornej miestnosti po rebríku.

Stále nie je známe, ktorá spoločnosť alebo filmové štúdio si vozidlo objednalo, ani nie je možné nájsť žiadne informácie o jeho úspešnom použití na zamýšľaný účel. Podľa jednej správy, ktorú sme našli, sa z Traveling Theater stal Esso Cruiser. autobus ktorý používal orchester Guya Lombarda. Ale overené to nemáme. Ak máte nejaké info, pokojne nám napíšte na facebook@sadzv.sk

Foto: Martin Turnbull

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest