Niektoré autobusy Volvo mali v 50. rokoch dosť „divoký“ dizajn

Hoci autobusy Volvo sú v posledných desaťročiach pomerne tradičné, v 50. rokoch minulého storočia sa objavili aj celkom jedinečné modely. Some Mild – Some Wild: čiže niektoré mierne – niektoré divoké.

Volvo B-617

Autobus Volvo B-617 s karosériou od známej holandskej karosárne Den Oudsten – Johannes sa začal vyrábať v roku 1952. Kryt svetlometov splývajúci s karosériou je zaujímavý prvok, ale stále ide o dosť konzervatívny dizajn.

Volvo B-389 „Titan“

Autobus s predným motorom a kapotou z roku 1954 niesol označenie Volvo B-389. Využíval veľmi úspešný podvozok spoločnosti „Titan“. Tento autobus mal pravdepodobne radový šesťvalcový vznetový motor D 96 s objemom 9,6 litra (586 cm3 ) a výkonom 150 koní. Titany boli legendárne svojou odolnosťou – neprekvapilo by, keby tento ešte stále niekde jazdil.

Volvo B-655

Toto je Volvo B-655 z roku 1952. Nič základnejšie ako tento autobus sa už zrejme nedá produkovať – plochá predná časť, ploché boky, žiadne zbytočné ozdoby – škandinávsky cit pre jednoduchosť…

Volvo B-658 ZABO Brabena

Aby sme boli voči spoločnosti Volvo spravodliví, pomerne veľa týchto autobusov používalo karosérie mnohých individuálnych výrobcov karosérií, ktorí boli v Európe v 50. až 70. rokoch minulého storočia takí významní. Toto je Volvo B-658 ZABO Brabena z roku 1956 . Má zaujímavý dizajn s vysokou úrovňou a stupňovitou konštrukciou. Karosériu postavila spoločnosť ZABO (Zwijndrechtse Auto-Bus Onderneming), významný holandský výrobca autobusov, ktorý pôsobil až do polovice 80. rokov.

Volvo B-727 „Bruck“

Volvo B-727 „Bruck“ z roku 1953. V 40. a 50. rokoch podobné vyrábali mnohí americkí výrobcovia autobusov – spomenieme Flxible a Crown. V Európe ich nazývali Kombinationsbus (nemecky), Seka-auto (fínsky), Kombibuss (nórsky) a Godsbuss (švédsky) – a používajú sa tam dodnes. Výrobcovia používajú základnú karosériu autobusu, v ktorej je len polovica alebo dve tretiny sedadiel, vložia zadnú stenu, potom utesnia zadné okná a zvyšok použijú ako nákladný priestor. Respektíve je v zadnej polovici umiestnená špecializovaná nákladná karoséria.

Volvo B-560

Volvo B-560 z roku 1956 s karosériou od den Oudstena. Vozidlo, ktoré zrejme o rok predbehlo Nash Ambassador z roku 57 so štvoricou svetlometov.

Volvo B-619

A nakoniec tu máme Volvo B-619 z roku 1955 s karosériou Domburg. Domburg bol ďalší holandský výrobca autobusov s dlhou históriou. Zaujme však hlavne predná časť – tie okrúhle „rotačky“ vyzerajú, akoby boli priamo prevzaté z Fordu z rokov 49-51.

Dnes je Volvo vďaka svojej vlastnej silnej pozícii na pôvodnom trhu a akvizíciám ako britský Leyland, kanadské spoločnosti Prevost a Nova Bus a mexická MASA jedným z najväčších výrobcov autobusov na svete. Volvo Group (ktorá vyrába autobusy Volvo, nákladné vozidlá, lodné motory a niekoľko ďalších produktových radov) je oddelená od spoločnosti Volvo Cars, hoci obe používajú rovnaké logo a sídlia vo švédskom Göteborgu. Spoločnosť Volvo Cars opustila skupinu Volvo Group v roku 1999, keď ju kúpila spoločnosť Ford a následne v roku 2010 spoločnosť Geely.

Foto: Curbsideclassic

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest