Neobvyklý autobus s vyťahovacím motorom z konca 40. rokov

V roku 1949 vyrobili v Holandsku autobus, z ktorého sa motor vyťahoval ako „z rúry na pečenie“.

Problémy s prístupom k motoru pri opravách a údržbe sú bežným javom mnohých autobusov. A to nielen v minulom storočí, ale aj v súčasnosti. Pri autobuse, ktorý si predstavíme, sa konštruktéri snažili poskytnúť mechanikom čo najpohodlnejšie podmienky. A tak sa  jedného dňa sa objavil veľmi neobvyklý inžiniersky plán.

Pozoruhodná novinkaV roku 1949 holandský výrobca automobilov DAF a výrobca nadstavieb Domburg vyrobili zaujímavý autobus. Na prvý pohľad vyzeral ako ktorýkoľvek iný autobus. Tajomstvo však spočívalo v uložení motora na lyžinách.  Ak vodič otvoril predný kufor,  ľahko získal prístup k motoru a prevodovke. Vodičovi stačilo zatiahnuť za 2 veľké kľučky a z autobusu sa vyvalil pomocný rám s mriežkou chladiča, na ktorom bol umiestnený pohonný mechanizmus. V tejto polohe bol motor ľahko opraviteľný. Dokonca mohol byť demontovaný z pomocného rámu pomocou jednoduchých pomôcok. Toto technické riešenie malo nielen výhody, ale aj nevýhody.

Plusy


Priestor pre cestujúcich bol 100% izolovaný od pohonnej jednotky. To znamená, že vnútri neexistovali žiadne odnímateľné panely a kryty, ako napríklad v Škode 706 RTO.  Preto nemohli do kabíny vstupovať výfukové plyny a pachy z technických kvapalín. V kabíne bolo pomerne ticho. Experti systém potlačenia hluku vymysleli takmer dokonale.

Mínusy


Problémy robila spojka oddeľujúca motor a kardanovú prevodovku. Spojka si dokonca vyžadovala pravidelnú pozornosť. Minimum problémov vytvoril iba hydraulický pohon plynu a spojky.

Presným počtom autobusov s podobným technickým riešením dnes nedisponuje zrejme nikto. Údajne sa technické výkresy a dokumenty k tomuto autobusu stratili na prelome 60. – 70. rokov.  Niekoľko pilotných modelov fungovalo ako technológia, ktorá sa skúšala v rámci mesta aj medzi mestami. Vzhľadom sa prototypy navzájom mierne odlišovali, navyše boli vybavené rôznymi motormi.

Rýchly koniec dobrého nápadu


Inžinieri nedokázali odstrániť hlavnú nevýhodu autobusov – rýchle opotrebenie spojky prevodovky. Počas experimentu nastal ďalší problém – vibrácie z pohonnej jednotky začali nestabilizovať vodiace prvky, na ktorých sa nachádzal pomocný rám. A tiež zavážil fakt, že cena autobusu s vyťahovacím  motorom bola vyššia ako cena autobusu s klasickým usporiadaním motora. Výsledkom bolo, že vedúci spoločností DAF a Domburg ukončili vývoj neobvyklého projektu.

Zdroj: Yandex

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest