Najrozsiahlejší súkromný protiatómový kryt na svete je postavený z autobusov!

Štyridsaťdva vyradených školských autobusov slúži ako kryt v prípade nukleárnej vojny mužovi menom Bruce Beach, ktorý ich kedysi dávno zatavil do betónu.

Bolo to začiatkom 80. Rokov minulého storočia. Studená vojna medzi ZSSR a USA silnela a spolu s ňou sa stávala väčším a väčším strašiakom nukleárna hrozba. Studená vojna bola skrytým konfliktom medzi Západom (Spojené štáty a ďalšie západné krajiny) a komunistickým blokom (resp. východným blokom, vedeným Sovietskym zväzom), keď sa Spojené štáty a Sovietsky zväz po víťazstve v druhej svetovej vojne stali súperiacimi superveľmocami. Po nástupe prezidenta Ronalda Reagana v roku 1981 (ktorý označil ZSSR ako Evil Empire„Ríša zla“) sa opäť začali preteky v zbrojení. Ronald Reagan, aj za cenu vysokého rozpočtového deficitu, donútil Sovietsky zväz, vedený prestarnutým politbyrom, zapojiť sa do pretekov, v ktorých Sovieti nemohli držať s Američanmi krok. Reagan 23. marca 1983 oznámil zámer (Strategická obranná iniciatíva – SDI – Strategic Defense Initiative) vytvoriť systém ochrany USA proti útokom strategických jadrových zbraní (predovšetkým balistických rakiet) využitím najnovších technológií, tak by systém zničil nepriateľské strely ešte pred ich dopadom.

Foto: freaktography.com

Bruce Beach (dnes 83 ročný) mal v tom čase takmer 45 rokov. Aj on denno denne čítal o tom, ako sa blíži konflikt, ktorý sa nemôže skončiť inak – ako jadrovým útokom. Pre pocit väčšieho bezpečia sa z Chicaga odsťahoval na kanadský vidiek, kde spoznal aj svoju budúcu manželku, o sedem rokov staršiu Jean. Na zdedenom pozemku si neskôr začal budovať The Ark Two (Druhú archu). Bolo to v roku 1985. „Archa“ je funkčná dodnes, hoci sa na nej podpísal nemilosrdný zub času.

Bruce Beach vo svojom úkryte > Foto: freaktography.com

Momentálne sa naozaj jedná o najrozsiahlejší súkromný kryt na svete. Na ploche 929 m2 a 4 metre pod zemou sa rozkladá komplex, kde sa môže na niekoľko mesiacov ubytovať okolo päťstovky ľudí. V bunkri nájdete množstvo potravinových zásob, elektrické generátory, potrubné rozvody, a dokonca aj improvizovanú zubnú ordináciu. Aj napriek výraznej „ošumelosti“ je všetko funkčné. Len jadrová vojna (našťastie) stále neprichádza…

Cez tri desaťročia bojuje Bruce Beach s úradmi, ktoré mu k stavbe nedali povolenie. Podľa Brucea sa však jednalo o otázku života a smrti, pretože mal pocit, že sa vláda dostatočne nestará o preventívnu bezpečnosť občanov v prípade jadrovej hrozby  a ich zákaz preto nebral na vedomie. Hlavní predstavitelia požiarnej ochrany sú však názoru, že je celá oblasť vysoko nebezpečná a verejnosti musí byť neprístupná.

Za Beachom stojí množstvo podporovateľov a priaznivcov. Pre dobrovoľníkov organizuje pracovné víkendy v bunkri, ktoré im v prípade atómového útoku zaručujú isté miesto. V rámci kanadskej výstavy The Canadian Survival & Meeting expo si záujemcovia mohli tiež celou stavbou prejsť.

„Keď prvýkrát vojdete do bunkra, je to, ako by ste sa ocitli na inej planéte. Ak ste o ňom len počuli, nie je to nič v porovnaní so skutočnou návštevou,“ hovorí jeden z návštevníkov. My vás dnes na jeho návštevu pozývame.

Foto: freaktography.com

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest