Najlacnejší autobus na svete skončil zrejme v Sýrii

Mal kapacitu 150 ľudí a jeho cena bola neuveriteľných 21 000€. taký mal byť bieloruský autobus MAZ 131.020.

Belarus for Africa

Parafráza na názov známej pesničky je na mieste. Nemalo síce ísť o humanitárnu pomoc pre Afriku ako takú, no autobus za „smiešnu“ cenu mnohým tak pripadal. Potom však vysvitlo, že tých 21 000€ bolo schválených ako cena oficiálna. A to aj v prípade ak by prejavili záujem iné krajiny. Autobus bol koncipovaný pre rozvojové krajiny ako Nigéria alebo Malawi. Záujem však prejavil aj Irán. A aby toho nebolo málo, mal bieloruský produkt zamieriť taktiež do Gruzínska, Arménska, Uzbekistanu, Moldavska, Kazachstanu, Azerbajdžanu, na Ukrajinu či dokonca do odľahlejších častí Ruska

Prvýkrát sme o ňom počuli v roku 2013. Podľa plánov a konštrukčných návrhov mal mať autobus čo najjednoduchšiu karosériu, ktorá by bola pritom najpraktickejšia. Model MAZ 131.020 bol podľa dostupných materiálov takmer terénnym vozidlom, určeným na prepravu cestujúcich v krajinách s veľmi zlou dopravnou infraštruktúrou. V tom čase spoločnosť MAZ nazvala nové vozidlo „najneobvyklejším autobusom všetkých čias“

Prototyp

Prototyp bol postavený v roku 2015. Vnútri sa nachádzalo 43 sedadiel. Celková kapacita bola neskutočných 150 ľudí! Pri pohľade na fotografie to tak vôbec nevyzerá, no ak si všimnete rebrík, vedúci na plošinu strechy, pochopíte prečo. Plošina mala nosnosť 3 tony a mala slúžiť nielen na prevoz batožiny,ale tiež ďalších ľudí. Takéto vozenie je v mnohých krajinách bežné.

Prečo sa nevyrábal?

Vzhľadom na dĺžku vozidla –11,5 m, zadný previs karosérie zaberal 4,2 m. Autobus bol postavený na báze predĺženého šasi nákladiaku MAZ-5336 Toto neobvyklé vozidlo bolo vybavené motorom YaMZ-236 s výkonom 250 koní. Celková hmotnosť vozidla bola 16,5 tony. Autobus bol tiež vybavený vysoko účinnou klimatizáciou kvôli africkej horúčave. 

Prototyp stihol najazdiť 30 testovacích kilometrov a potom za nejasných okolností nedošlo ani k predaju ani k ďalšej výrobe. Nám sa podaril zistiť dôvod, prečo vtedy MAZ projekt ukončil. Čínska konkurencia totiž bola schopná ponúknuť ešte lacnejšie autobusy. Či reálne k obchodu s ázijskou krajinou došlo, nevieme.

Ako humanitárna pomoc

Podľa portálu ABW.by pred rokom vyšla na povrch skutočnosť, že MAZ-131.020 pôjde do krajiny Blízkeho východu – Sýrie, zničenej občianskou vojnou.Táto informácia sa stala známou po oficiálnom uverejnení uznesenia Rady ministrov Bieloruskej republiky č. 893 z 12. decembra 2018 o poskytovaní humanitárnej pomoci Sýrskej arabskej republike. Celkovo sa z Bieloruska do Sýrie mal poslať tovar a vybavenie v hodnote 470 000 dolárov. Okrem experimentálneho autobusu boli pre obsah dodávky určené aj dva sklápače MAZ-551605 6×4, odevy, školské potreby, lieky, dieselové elektrárne a lekárske vybavenie. Zatiaľ nemáme potvrdené, že sa autobus naozaj ocitol v tejto krajine, ale vyzerá to tak, že skôr áno ako nie.

Namiesto záveru

Bielorusko je krajina, kde dnes rezonujú veľké nepokoje. Pred prezidentskými voľbami však niektoré agentúry priniesli správu, že MAZ tento projekt oprášil a uvažuje o tom, že by nadviazal tam, kde prestal. Takže uvidíme.

FOTO> MAZ

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest