Kráľ čiernobielej histórie

V mnohých našich albumoch o histórii autobusovej dopravy v Československu, ktoré máme na facebookovom profile, nájdete úžasné historické snímky autobusu Škoda 706RTO, ktoré doslova hladia dušu a vyvolávajú neopísateľný pocit nostalgie. Málokto však na Slovensku pozná meno ich autora. Volal sa Vilém Heckel a 31. mája 2020 uplynulo  presne 50 rokov od jeho tragickej smrti.

Keďže v slovenských médiách o tomto smutnom výročí nebola ani zmienka, rozhodli sme sa vám život a dielo tohto Pána fotografa priblížiť v nasledujúcom článku. Aj ako vďaku za nádherné (nielen) autobusové fotografie, ktoré zanechal pre budúce generácie.

Facebook je sociálna sieť, ktorá spája ľudí prakticky z celého sveta. Hneď v začiatkoch fungovania profilu Slovenská autobusová doprava, a. s. vo virtuálnom priestore Facebooku nás táto sieť nečakane spojila s pani Helenou Heckelovou, dcérou spomínaného  významného českého fotografa Viléma Heckela, ktorá vynakladá obrovské úsilie a digitalizuje tvorbu svojho otca. Práve vďaka nej máme aj my na profile autobusové fotografie s prívlastkom par excellence.

©️ Vilém Heckel

Vilém Heckel (1918 – 1970)

Opísať život kráľa československej fotografie niekoľkými vetami je veľmi zložité.

Narodil sa 21. mája v Plzni v rodine žeriavnika plzenskej Škodovky. Otcove koníčky boli turistika a fotografie, obidvomi zásadne ovplyvnil aj svojho syna. Vilém sa vyučil portrétnym fotografom v roku 1935. Pracoval najprv v menších fotografických ateliéroch. Počiatky svojej kariéry spojil s reklamnou fotografiou. Od roku 1937 bol zamestnaný u pražskej firmy Indusfoto, čoskoro však svoj záujem obrátil smerom k divadelnej fotografii a následne k reportáži. Pôsobil v niekoľkých ateliéroch, než sa usadil ako priemyselný fotograf vo Zbrojovke Brno a u Československej obchodnej komory v Prahe. Tu strávil pätnásť rokov. V roku 1949 bol prijatý do fotografickej sekcie Zväzu československých výtvarných umelcov .

Od roku 1953 sa venoval tiež horolezectvu. V roku 1956 sa stal fotografom na voľnej nohe. Práve po tomto roku sa v jeho portfóliu začali okrem iných fotografií objavovať tie „autobusové“. Horúcou autobusovou novinkou konca 50. rokov sa totiž stalo vozidlo Škoda 706RTO… Aj vďaka Vilémovi Heckelovi sa zachovali naozaj krásne fotografie „erťáka“. Zvnútra aj z vonku, nafotené na mnohých miestach Československa.

©️ Vilém Heckel

Profesionálny život pána Heckela bol tiež úzko spojený s horami. Aby mohol získavať z vysokohorského prostredia snímky, začal sa venovať turistike a horolezeckému športu. Tak sa mu darilo prinášať fotografie z miest, z ktorých dovtedy žiadne nikto nepriniesol. S fotoaparátom pokoril tri šesťtisícovky. Prišiel však rok 1970 a s ním veľmi nešťastná udalosť. Na poslednú expedíciu vyrazil Vilém Heckel spoločne s ďalšími horolezcami v apríli 1970 do pohoria Cordillera Blanca v Peru. Expedícia Peru mala  okrem športového cieľa tiež predstaviť v Peru kultúru vtedajšieho Československa prostredníctvom výstavy v Lime, a domov mala doviezť materiál pre publikáciu o tejto krajine.  Vilém Heckel tak v expedícii nemohol chýbať. Vtedy ešte nikto netušil, ako osud tragicky zamieša karty.

Popoludní 31. mája 1970 spadla z najvyššej hory Peru Huascaránu lavína, ako následok zemetrasenia o sile 7,9 stupňa Richterovej škály. Z vrcholu sa odtrhla časť ľadovca, tá sa začala topiť, a ako sa rútila dolu, strhávala cestou z úbočia hory sutinu. Nižšie sa pridala ďalšia mocná porcia sutiny a všetko sa valilo nakoniec rýchlosťou odhadom 400 km za hodinu. Lavína sa prevalila najprv cez dve mestá a pokračovala ďalej až do osídleného údolia, kde sa brzdila, a nakoniec zmiešaná s vodou rieky zastavila. Zmes ľadu a kamenia zo severnej steny sa zrútila z Huascaránu o 2 500 metrov nižšie a svojím pravým okrajom pochovala základný tábor štrnásťčlennej československej expedície, ktorej najstarším účastníkom bol  fotograf Vilém Heckel…

Pani Helena prišla o otecka, keď mala 14 rokov. Napriek tomu sa s ním stretáva často prostredníctvom jeho fotiek – má totiž na starosti archív, ktorý obsahuje približne 74 000 negatívov (!). Bolo by ich určite viac, no nespravodlivý osud Vilémovi Heckelovi pridelil iba 52 rokov a 10 dní života…

Bol to výnimočný umelecký fotograf. Jeho snímky okúzľujú krásou záberov i náladou v nich. Majú v sebe ako dramatickosť, tak romantiku. Najkrajšie autobusové zábery pána Heckela nájdete napríklad v tomto albume alebo tiež tu.

Foto: s láskavým dovolením pani Heleny Heckelovej / Vilém Heckel Fotoarchív / www.vilemheckel.cz

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest