Kĺbový Ikarus 620 vyrobili v Poľsku skôr, ako v Maďarsku!

Súčasníkom autobusov Škoda 706 RTO bol typ Ikarus 620. A tak ako vyrobili v Poľsku vlastnú kĺbovú verziu RTO (Jelcz), vyrobili „harmonikovú“ verziu aj z Ikarusu 620.

Poľsko kúpilo spolu 1575 kusov Ikarus 620. Prvé autobusy boli kúpené v roku 1959, posledných 167 kusov v rokoch 1970-71. Viac autobusov tohto typu nakúpil len Sovietsky zväz.

620-ky slúžili najmä verejnej doprave v Lodži, Varšave a Katoviciach. FAÜ (Fővárosi Autóbuszüzem) vyrábala v Maďarsku od roku 1962 trojnápravové kĺbové autobusy na báze Ikarusu 60. Je pravdepodobné, že to inšpirovalo Poliakov. Už v roku 1962 sa nadšení inžinieri z Katovickej autobusovej spoločnosti rozhodli postaviť kĺbový autobus na základe modelu Ikarus 620.

Z dvoch Ikarusov jeden kĺbový

Autobus bol vyrobený v Ústredných dielňach Zemského dopravného podniku v Katoviciach (WPK). Jedným z hlavných iniciátorov a koordinátorom prác bol Ing. Broncel. Na stavbe sa podieľali aj ďalší inžinieri a zamestnanci WPK a práve vďaka nim vzniklo spomínané vozidlo. Vznikol z dvoch Ikarusov 620 (z prvých dodávok) už stiahnutých z bežnej prevádzky. Rozhodlo sa preto spojiť formu generálnej obnovy s výstavbou kĺbového autobusu. 

Po úprave podvozku a skrátení sekcií (rám, točňa, kĺbové spojenie, demontáž zadnej nápravy) bola namontovaná zadná náprava s jednoduchými kolesami. Všetky repasované zariadenia boli namontované na správne prerobenú a prispôsobenú karosériu a najdôležitejší prvok, ktorým bola konštrukcia „harmonikového“ spoja, bol zakúpený od švajčiarskeho výrobcu za devízy. Podarilo sa tak vyrobiť prototypovú štruktúru. Počas testovacej prevádzky (na testovacích a smerových tabuliach označených červeným písmenom „S“ si niekoľko dní poľský autobus prišla pozrieť a odfotiť skupina inžinierov a technikov z fabriky Ikarus. Potom prebehli rozhovory medzi maďarskou a poľskou stranou o úskaliach a benefitoch výroby. Zaujímavosťou je aj to, že prvý maďarský kĺbový 620 bol vyrobený až v roku 1967.

Autobus bol uvedený do prevádzky v Katoviciach 17. decembra 1963. Bol veľmi obľúbený u cestujúcich, ktorí ho nazývali „Červená 595“.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest