Karosa ŠD Superlux Trafic Touristique Tchécoslovaque 1969 ako model na fotografiách Ivy Rajm

Dnes sa opäť vydáme do sveta autobusových modelov a pripomenieme si jeden zaujímavý autobus, ktorý zahviezdil koncom 60. rokov vo francúzskom meste Nice.

Autorkou fotografií modelu je pani Iva Rajm, ktorá je jeho šťastnou majiteľkou a ktorá k nemu pridala aj stručnú históriu:

V roku 1968 bol vyrobený jeden kus diaľkového autobusu, ktorý dostal označenie KAROSA ŠD 11 typ 2050 (konštrukčne označený ako ŠD 11 LUX, resp. ŠD 11 SUPER LUX).

Autobus bol postavený na podvozkovej skupine Š 11, pričom karoséria samonosnej panelovej konštrukcie bola úplne unikátna svojim dizajnom. Oceľový skelet autobusu bol vyrobený z oceľových uzavretých profilov, elektricky zvarených.

Zaujímavosťou pri autobuse ŠD 11 typ 2050 boli napríklad pomocné reflektory, ktoré sa natáčali súčasne s volantom vozidla. Autobus zapôsobil svojim moderným vzhľadom aj na porotu na medzinárodnej výstave autobusov vo francúzskom meste NICE a obsadil tu druhé miesto.

Sedadlá vo vnútri autobusu boli polohovateľné, vrátane možného bočného posunu do uličky. Dvoje jednodielne dvere boli mechanicky ovládané (tzv. búchačky) a 41 sediacich cestujúcich malo k dispozícii v zadnej časti autobusu závesom oddelenú šatňu.

Autobus bol poháňaný vznetovým šesťvalcom ML 635 s výkonom 148,5 kW pri 2100 otáčkach za minútu a objemom 11940 cm3, umiestneným pod podlahou v zadnej časti vozidla. Autobus dosahoval maximálnu rýchlosť 100 km/ha svižnej jazde napomáhala aj päťstupňová mechanická synchronizovaná prevodovka PRAGA 5P 80 S. Pérovanie bolo vzduchové s automatickou reguláciou výšky vozidla.

Pre sériovú výrobu, do ktorej sa však autobus nikdy nedostal, bolo počítané aj s klimatizačnou jednotkou od firmy WISS. Autobus bol dlhý 10980 mm, široký 2500 mm a rázvor náprav bol 5700 mm. Hmotnosť autobusu bola udávaná 8800 kg.

Údajne mal tento prototyp autobusu dojazdil v značne pozmenenej podobe na začiatku 90. rokov a potom bol zošrotovaný.

Údaje o modeli

Model : KAROSA ŠD 11 – 2050 (SUPER LUX) prototyp 1969

Mierka : 1:43

Materiál: Resin

Výrobca : Jiří Plodík

Ešte viac fotografií nájdete na stránke Ivy Rajm

Foto: Iva Rajm

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest