Karosa SB: unikátny autobusový model pribudol do zbierky Ivy Rajm

Aby sme boli presní – ide o Prototyp č.3 (mestský) autobusu Karosa SB, o ktorého histórii sme písali nedávno. Dnes si ho predstavíme ako unikátny model.

Vždy keď v poste nájdeme „psaníčko“ ktorého adresátom je MUDr. Iva Rajm, vieme, že sa môžeme tešiť na skvelé fotografie autobusových modelov. Nebolo tomu inak ani teraz…

Charkteristika

Model : KAROSA SB Mestský (PROTOTYP III.) 1958

Mierka : 1:43

Materiál: Plast

Výrobca : FH DAFFI – 2x JELCZ 272 MEX – prerábka Jiří Dohnal

Ako z dvoch modelov plastových autobusov Jelcz 272 MEX od Poľského výrobcu FH DAFFI, postaviť model KAROSA SB?

Iva Rajm vlastní naozaj nádhernú zbierku autobusových modelov. Na našej stránke sme vás s ňou zoznámili v tomto článku a neskôr pribudli ďalšie, v ktorých sme sa zamerali na jej zbierku. K dnešnému unikátu napísala: „Túto prestavbu (v poradí už tretiu) pre mňa opäť vykonal pán modelár Jiří Dohnal z Týnu nad Vltavou, za čo mu patrí moja stála obrovská vďačnosť a uznanie.“

A ako sa to robí?

No to „rozkucháte“ dve karosérie na niekoľko dielov a potom režete, pilujete, lepíte, gitujete, brúsite … 👇👇👇

Karosa SB

Pripomeňme si v krátkosti históriu tohto autobusu:

Bol vyvíjaný národným podnikom Karosa Vysoké Mýto súčasne s typom Škoda 706 RTO v druhej polovici 50. rokov 20. storočia.

Mal byť súčasťou jednotného radu, ktorý obsahoval vedľa tohto desaťmetrového autobusu SB III. tiež jedenásťmetrové vozidlo Škoda 706 RTO a šestnásťmetrový článkový autobus Škoda 706 RTO-K, ďalej potom osobný náves NO 80T, vlečné vozidlo B 50 a konečne nízkorámový podvozok s pre rôzne nadstavby.

Vozidlo malo byť určené ako pre mestskú, tak aj medzimestskú a diaľkovú prevádzku (podobne ako 706 RTO). Malo byť alternatívou sériovo vyrábaného modelu 706 RTO pre menší počet cestujúcich. V mestskej verzii mal dvoje pneumaticky ovládané dvere (v previsoch pred prednou a za zadnou nápravou), linkový a diaľkový variant mal iba predné dvere (dvere diaľkového vozidla boli ovládané ručne, tzv. búchačky, pomocou kľučky. Sedačky boli rozmiestnené 2+1 (mestská verzia) alebo 2+2 (medzimestská a diaľková verzia).

Pre vozidlá SB zadnú nápravu dodali Automobilové závody Klementa Gottwalda (predtým Praga), predná náprava bola odvodená od tatrováckej z autobusu Tatra 500 HB. Karoséria mala mnoho zhodných prvkov s vozovou skriňou vozidla 706 RTO.

Pretože sa vývoj motora, prevodovky a zadnej nápravy výrazne oneskoroval, bolo jasné, že sériová výroba vozidla SB nebude možná.

Zatiaľ čo v rokoch 1956 až 1959 boli vyrobené štyri prototypy (pričom prvý bol v diaľkovom prevedení, druhý naopak linkový, tretí v mestskom prevedení a štvrtý vznikol v takzvanej luxusnej verzii), Karosa už vyvíjala nástupcu modelu Škoda 706 RTO – rad Karosa Š. V autobuse bol motor Praga, v ďalších dvoch Tatra (pri poslednom vozidle nie je značka pohonnej jednotky známa).

Nezabudnite si prezrieť galériu k článku a pre viac info navštíviť oficiálnu stránku Ivy Rajm.

©️ Iva Rajm

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest