Japonské školské autobusy sa vymykajú z rámca všetkých vašich predstáv

Pre Stredoeurópana sa zdá byť japonský spôsob života tak utopistický, že si častokrát myslia, že sú Japonci z inej planéty.

Kto však v tejto krajine pobudne dlhší čas, zistí, že to tak nie je. Ale napriek tomu by bolo našincovi dosť ťažké „aklimatizovať“ sa. Už len kvôli hlavnému heslu japonského národa: „Najdôležitejšia je spoločnosť, až potom jednotlivec.“
Tomuto heslu sa naozaj podriaďujú. Dnes si predstavíme japonské školské autobusy. Pre vás budú vrcholom gýča, pre japonské deti sú vrcholom „úžasnosti“. Tieto autobusy dokonale stimulujú nadšenie školáčikov a ich radosť z toho, že sa nimi môžu odviezť do školy.

Iná kultúra

Hovorí sa – Aký kraj, taký mrav. Kultúra je v každej krajine iná, no práve od Japoncov by sme sa mohli veľa naučiť. To, ako sa správajú k sebe navzájom a k svojmu okoliu, je hodné obdivu. V školských autobusoch vládne dokonalý poriadok a čistota aj napriek tomu, že japonské deti sú tak isto ako naše „udžavotané“. Keď z autobusu vystúpia, nenájdete po nich na podlahe smietku, alebo (nebodaj) niečo poškodené. Deti sú od malička vedené k poriadkumilovnosti.

Školské špeciály na kolesách

Japonsko nikdy neprestane udivovať. To vedia všetci cestovatelia z iných končín našej planéty. Jeden z nich to na svojom blogu veľmi trefne zhrnul do vety: „Až keď prídeš do tejto krajiny, zistíš, aký monotónny je západný svet.“ 

Vyrobiť takéto autobusy, ktoré majú veľmi odlišný dizajn kabíny by bol všade vo svete problém, nakoľko sa jednotlivé vyrábajú rádovo len po pár kusov. Sériovo takmer vôbec. Japonci však s tým očividne problém nemajú. A vedia prečo. Ide o premyslenú taktiku, ktorú by sme do pár viet mohli zhrnúť takto: Prevládajúca kultúra anime v Japonsku zapríčinila používanie týchto vozidiel. Autobus, ktorým žiačik cestuje do školy je pre deti akýmsi povzbudením a jedným zo spôsobov, ako vyvolať túžbu a chuť. Chuť každý deň sa prebudiť, opustiť dom a dostať sa na „vesmírnu loď“ alebo objať svojho obľúbeného Pokémona a spolu sním sa vrhnúť na „dobrodružstvo učenia“.


Apropo, vedeli ste, že väčšina japonských škôl nezamestnáva upratovačky? Po vyučovaní prichádzajú na rad metly, handričky a čistiace potreby, aby sa deti naučili zodpovednosti a stali sa plnohodnotnými členmi spoločnosti.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest