Iberia – autobusy Guy s karosériou Seida vyrobili len 4 kusy. Na svoju dobu boli unikátmi

Autobusový svet je plný rarít. najmä tých historických. Poďte s nami cestovať v čase do španielskeho hlavného mesta – Madridu.

História výroby španielskych autobusov na anglických podvozkoch GUY siaha do rokov 1947 – 1948, kedy bolo do Španielska privezených 55 podvozkov tohto výrobcu autobusov a nákladných automobilov. Tam sa na ne montovali rôzne autobusové karosérie. Keďže sa podvozky osvedčili, v nasledujúcich rokoch sa priviezli ďalšie a začiatkom päťdesiatych rokov minulého storočia bolo privezených 5 podvozkov Guy na Kanárske ostrovy za rovnakým účelom.

Nás zaujal model Iberia Guy Arab III Seida, ktorý slúžil v Madride na dopravu na letisko. Autobusy tohto typu boli vyrobené len štyri, všetky na podvozkoch s typovým označením LFD38434-7. Z histórie vieme, že bol jeden pár dodaný v novembri 47 a ďalší pár vo februári 48.

Prečo Guy?

Za značkou stojí často konkrétna osoba. V tomto prípade Sydney S. Guy, ktorý v roku 1913 opustil vedenie spoločnosti Sunbeam Motor Car Co. Ltd. a založil svoju vlastnú spoločnosť. Tá spočiatku vyrábala niektoré modely automobilov, ale jej silnými stránkami boli nákladné autá, autobusy a trolejbusy. Spoločnosť GUY zanikla ako samostatná spoločnosť, keď sa v roku 1961 stala súčasťou skupiny Jaguar, z ktorej sa neskôr stala skupina Leyland
Autobus GUY Arab bol navrhnutý ako mestský autobus s motorom Gardner 6LW. Okrem poschodového autobusu mala jednopodlažnú verziu, s predĺženým podvozkom. 

V letiskovej garáži spolu s inými autobusmi

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest