Holon, mesto múzeí a historických autobusov, sa nachádza len pár kilometrov od Tel Avivu

Dnes vás pozývame do izraelského mesta Holon, ktoré je okrem mnohých iných atrakcií a múzeí známe svojim jedinečným Historickým múzeom automobilov – expozíciou, kde môžete vidieť desiatky zaujímavých autobusov.

Myšlienka vytvoriť historické múzeum automobilov vznikla v 80. rokoch, keď sa objavilo veľké množstvo filmových producentov, ktorí chceli používať autobusy a tiež automobily zodpovedajúce ére dejinných udalostí. Táto myšlienka sa zdala tak zaujímavou, že v roku 1982 bolo založené múzeum. To sa pôvodne nachádzalo úplne inde. Poďme však poporiadku:

Územie teroristických útokov.

Mnoho autobusov bolo treba nájsť a prestavať – ​​obnoviť, opraviť a prelakovať. Aj po nájdení požadovaného autobusu sa ešte stále nemohlo hovoriť o výhre. Väčšina z nich bola zhromažďovaná na parkovisku v blízkosti kontrolného bodu Erez (na hranici s pásmom Gazy– v tej dobe „relatívne“ pokojnom).  Keďže prác na obnove starých autobusov bolo neúrekom, na výpomoc boli najatí miestni Arabi. Ich úlohou bolo demontovať vhodné súčiastky z niektorých autobusov rovnakého typu. S tých neskôr skladali jeden – dva kusy autobusov v celkovo dobrom stave. Arabom však nik nepovedal, respektíve nevysvetlil, ktoré autobusy idú na obnovu a ktoré na náhradné diely a tak sa stalo, že rozobrali aj „tie dobé“ vozidlá. Navyše neskôr často dochádzalo pri kontrolnom bode Erez k teroristickým útokom, takže nakoniec padlo rozhodnutie odtiaľ evakuovať historické autobusy. Výsledkom bola myšlienka o otvorení múzea na starej autobusovej stanici v Haife, ale nakoniec bol tento plán zamietnutý.

Pokojnejšie miesto

Snaha vytvoriť múzeum ustúpila do pozadia a znova sa objavila v roku 1988. Organizáciu náležitostí okolo múzea  prevzal Noah Slutsky. Inzeroval vyhľadávanie historických autobusov v médiách a odpoveď bola neuveriteľná. Podarilo sa nájsť naozaj veľmi zaujímavé kúsky. Múzeum bolo nakoniec otvorené v Deň nezávislosti Izraela v roku 1991 – na počesť 43. výročia nezávislosti Izraela a štyridsiateho výročia združenia autobusových združení Eged, Shahar a Drome Yehuda. Dnes sa v  múzeu nachádza asi 70 a autobusov vyrobených od  štyridsiatych rokoch minulého storočia po súčasnosť. Mnohé z nich hrali a hrajú v izraelských filmoch a seriáloch. Raritou je vrak autobusu, ktorý zostal v pôvodnom múzeu pri kontrolnom bode Erez po teroristickom útoku.

Autobus po teroristickom útoku

Foto: Lorien22

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest