História autobusov Praga RN a Praga RND pohľadom Vlastimila Tělupila

Na autobusy Praga RN a Praga RND sa u nás takmer zabudlo, hoci sa zapísali do histórie československej dopravy. Pán Vlastimil Tělupil sa tentokrát vybral po „Pragováckej stope“.

Praga RN

V roku 1934 uviedla továreň Praga na trh nákladné autá Praga RN (rýchle nákladné) s užitočnou hmotnosťou 2000 kg. Tá sa neskôr zvýšila na 3000 kg, s benzínovým motorom, s ktorým dosahovali maximálnu rýchlosť 80 km/h pri priemernej spotrebe 25 litrov benzínu na 100 km. Na podvozky týchto nákladných áut sa montovalo množstvo nadstavieb. okrem iného aj malý autobus s obsaditeľnosťou. Tu som našiel nejaké údaje, ale bohužiaľ neviem, ktorý je ten správny. Je to 22-25 sediacich cestujúcich. Okrem bežných linkových autobusov vyrábali niektoré špecializované karosárne aj oveľa komfortnejšie verzie určené na zájazdy. Jeden takýto autobus pre 28 cestujúcich s otváracou strechou vystavovala v roku 1947 na Medzinárodnom autosalóne v Prahe karosáreň bratov Lepilovcov z Rousínova.

Praga RND

Prvé nákladné automobily Praga RND (D= diesel) vyrobila továreň v roku 1934, postupne mala Praga RND rovnaký osud ako Praga RN len s tým rozdielom, že sa vyrábalo menej kusov. Do prerušenia výroby spôsobeného druhou svetovou vojnou sa vyrobilo šesť sérií. Na rozdiel od Pragy RN sa po skončení druhej svetovej vojny začali tieto automobily vyrábať neskôr, až koncom roka 1946. Autobusy Praga RND sa okrem valníka vyrábali aj s jednými dverami a otváracou strešnou časťou. Strecha mala „záhradku“ prístupnú rebríkom, ktorý bol v zadnej časti vozidla. Autobus Praga RND mal v porovnaní s typom Praga RN nižšiu maximálnu rýchlosť, 60 km/h. Mal ale pomerne nízku spotrebu paliva 16/17 litrov na 100 km.

Povojnové využitie

Tieto autobusy slúžili na vedľajších linkách MHD ešte mnoho rokov po ukončení výroby tohto typu. Získal som aj zaujímavú spomienku na ich nasadenie na vedľajších linkách. Na trati v pohraničí, ktoré bolo po vojne znovu osídlené, sa na linke do obce používal autobus Praga RND, ktorý mal pristavený nákladný výťah, na ktorom sa do obce vozil tovar do obchodu, ale aj piesok či uhlie. Výťah sa odpojil na dohodnutom mieste a po vyložení v určenom čase a na určenom mieste ho autobus zapol a odviezol späť. Niekedy sa na tomto výťahu viezli cestujúci, ktorí sa nezmestili do autobusu, alebo sa cestujúci viezli aj na streche autobusu. Nikto nenadával, nikto sa nesťažoval, všetci boli radi, že idú.


O prevádzke autobusov Praga RN a RND v závodoch ČSAD sa mi nepodarilo získať žiadne informácie, viem len, že v DP Teplice boli od roku 1949 dva autobusy Praga RND , jeden bol vyradený v roku 1957, druhý sa používal do roku 1964, kedy bol tiež vyradený, na zmluvnú prepravu trestancov.

Na autobusových linkách

V Brne premávali na linkách MHD autobusy Praga RN, ktoré sem prišli v roku 1944, tu je ich osud nejasný, pretože v roku 1944 ich skonfiškoval Wehrmacht a pravdepodobne zmizli vo víre vojnových udalostí. V roku 1951 prišla do DP Brno Praga RND, ktorá bola v roku 1965 prestavaná na montážny automobil a v roku 1969 zošrotovaná. Rovnako ako ďalšia Praga RND, ktorá prišla v roku 1961 a v roku 1969 bola zošrotovaná.

V roku 1944 bola do Brna zakúpená ďalšia Praga RN prerobená na plynový pohon, ktorá bola predaná v roku 1957, ale komu, to sa mi nepodarilo zistiť. Ďalšia Praga RN prišla do Brna v roku 1944 upravená na propán-butánový pohon. V tom istom roku ju skonfiškoval Wehrmacht a jej ďalší osud nie je známy. Ešte do Brna prišiel v roku 1947 autobus Praga RND, ktorý bol v roku 1969 zošrotovaný.
To sú zatiaľ všetky informácie, ktoré sa mi podarilo získať o prevádzke autobusov Praga RN a RND, ale budem hľadať ďalej.

Doplnenie

Pán Tělupil pátral ďalej a tu je výsledok: Autobus Praga RN/RND mal obsaditeľnosť 22 sediacich a 18 stojacich cestujúcich. Môj priateľ našiel nejakú starú normu, podľa ktorej bola priemerná hmotnosť osoby 75 kg, 22 + 18 = 4O cestujúcich x 75 kg = 3000 kg, čo je užitočné zaťaženie autobusu Praga RN. Neviem, či je toto tvrdenie správne, ale zdá sa mi, že má istú logiku.
V DP Pradubice jazdil autobus Praga RND v rokoch 1951 až 1959.
V roku 1944 zakúpil Elektrárenský podnik v Olomouci 5 nových autobusov Praga RN, ktoré dostali evidenčné čísla 4, 6, 13, 22, 23. Tieto autobusy skonfiškoval Wehrmacht okrem Pragy RN evidenčné číslo 22. Tá bola ukrytá v rozobratom stave, aby nepadla do rúk ustupujúcej nemeckej armády. Až v roku 1946 bol zmontovaný a uvedený do prevádzky.

© Vlastimil Tělupil

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest