Gigantický autobus z Fínska bol v skutočnosti geniálnym marketingovým ťahom.

Pred takmer 100 rokmi sa vo Fínsku objavil obrovský autobus. Bol tak obrovský, že sa do jeho vnútra poľahky zmestilo 10 ďalších autobusov. Pravda, autobus s takými rozmermi by určite nemohol jazdiť v bežnej premávke. V skutočnosti šlo o dokonale premyslený reklamný ťah. Poďme však po poriadku…

Automobilový marketing

Niet pochýb o tom, že automobilový priemysel je jedným z vedúcich odvetví v oblasti reklamy a marketingu. A to už od počiatku automobilizmu. Od veľkolepých kampaní, ktoré sa realizujú dnes, až po krásne príklady toho, ako sa autá propagovali pred rokmi, je vždy takýto typ reklamy tak trochu iný. V prípade kúpy auta sa vždy vyžadovalo finančné zabezpečenie budúceho majiteľa (pre ľudí je to zvyčajne druhá najdôležitejšia investícia po bývaní). Preto sa aj napriek nesporne veľkej a vášnivej zložke automobilových priaznivcov veľmi starostlivo zvažuje ich reklama. Automobilové značky a predajcovia vždy využívajú najrôznejšie triky na odlíšenie svojich produktov od konkurencie. Aby si jednotlivec kúpil práve to ich auto. Robia tak odjakživa.

Byť iný

To bol prípad spoločnosti Pohjoismaiden Auto Tuonti, dovozcu automobilov Reo do Fínska. V roku 1927 sa vo fínskom hlavnom meste Helsinki konala výstava automobilov a hľadal sa iný spôsob, ako prezentovať modely Reo. Spoločnosť Pohjoismaiden Autotuonti bola úplným nováčikom. Dovážala automobily Reo do Fínska len rok. Jej majiteľ, pán Peltola, nechcel byť vedľa ostatných predajcov automobilov, ktorí v roku 1927 obsadili haly tvoriace helsinský autosalón. Chcel sa odlišovať. Jeho záujmom bolo prilákať do svojho „stánku“ čo najviac ľudí. A navyše chcel urobiť všetko preto, aby sa na autá Reo po salóne nezabudlo.

Gigant

Peltola sa rozhodol usporiadať vlastnú výstavu na námestí Kasarmintori v Helsinkách. Kvôli tomu dal postaviť obrovský autobus Reo, v ktorom vystavil svoje vozidlá. Product placement, ako by povedali dnešní marketingoví guruovia, nemohol byť lepší. Vytvoril sa veľmi príjemný predajný priestor s časťou určenou na prezentáciu výrobkov (bol tu predstavený aj samotný podvozok na dobrý výhľad na technológiu) a stolom na uzatváranie predaja v zadnej časti.

Spokojní Američania

História hovorí, že v tom čase sa viacerým americkým výrobcom a dovozcom automobilov v Škandinávii darilo. Spoločnosť Reo bola jednou zo spoločností, ktoré z tejto situácie profitovali. Spoločnosť Reo, výrobca osobných a nákladných automobilov z Lansingu v Michigane, nedávno vstúpila aj na trh s autobusmi, preto sa veľmi šikovne rozhodla využiť tento showroom na propagáciu svojho produktového radu: Reo Flying Cloud a nedávno predstavený Reo Wolverine.

Priekopník mestského automobilového marketingu

Tento nápad pripomína obrovské autobusy Studebaker, hoci tie boli z 30. rokov minulého storočia, čo naznačuje, že pán Peltola bol možno priekopníkom mestského automobilového marketingu. Svoju spoločnosť založil v roku 1926 a od toho istého roku dovážal do Fínska osobné a nákladné vozidlá a podvozky autobusov Reo. Zomrel v roku 1929, ale spoločnosť pokračovala až do polovice 30. rokov, keď ju ako dovozca prevzala spoločnosť Nikolajeff z Helsínk.

Via: Perras Motor Nostalgi

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest