Experimentálny autobus Mack ADS-1 pred 52 rokmi zhorel pri požiari

Mack ADS-1 „Bus of Tomorrow“ bol experimentálny mestský/prímestský autobus, vyrobený v roku 1956. Prinášame vám jeho málo známe fotografie a krátky životopis.

Ruský emigrant

Autobus vynikal hlavne nezvyčajnou karosériou, ktorú navrhol Alexej Vladimirovič Sachnovskij. Popredný priemyselný dizajnér a automobilový štylista ruského pôvodu a syn grófa Vladimíra Sachnovského, bývalého finančného poradcu cára Mikuláša II. Po emigrácii Alexej pracoval na dizajne karosérií niektorých vozidiel DeVaux, Panhard et Levassor, Fiat, Excelsior, Hispano-Suiza, Mercedes-Benz, Isotta Fraschini, Bentley, Rolls-Royce, Avions Voisin, Cadillac, Buick, Gräf & Stift, Puch, Stutz, Packard, Cord, Auburn, American Austin, American Bantam, White Motor Truck (White WA122 Labatt’s Streamliner) atď. Okrem toho spolupracoval aj s Prestonom Thomasom Tuckerom (ktorý predtým pracoval na modeli Tucker Torpedo) na návrhu športového automobilu Tucker Carioca.

Odvážny

Prototyp Mack ADS-1 bol predstavený na jeseň 1956 na zjazde Americkej dopravnej asociácie v St. Louis,. Autobus bol postavený na platforme sériového mestského autobusu Mack C-49-DT a vybavený pneumatickým odpružením Mack. Hladké krivky karosérie organizovali nezvyčajné povrchy a odvážne vzory skla prezrádzali nekonvenčnosť myslenia konštruktéra. Kapacita kabíny bola až 50 cestujúcich. Interiér zahŕňal integrovanú klimatizáciu, špeciálne navrhnuté sedadlá z penovej gumy so širšími a vyššími operadlami. K tomu vankúše na ochranu proti nárazu a prepracovanú zadnú kabínu. Medzi nezvyčajné detaily interiéru patrila osvetlená lucitová nástenná maľba, ktorá vytvárala nezvyčajnú atmosféru. Nízka nástupná/výstupná výška a široká ulička umožnili rýchlejší pohyb cestujúcich a kratšie zastávky, ako aj výrazne zlepšili prístupnosť pre telesne postihnutých cestujúcich. Nadrozmerné bočné a horné okná pozdvihli dizajn mestského autobusu na novú úroveň a poskytli cestujúcim pohodlnú a priestrannú jazdu a bezkonkurenčný panoramatický výhľad.

Mack ADS-1 bol neskôr predaný a zaradený do flotily spoločnosti Schenectady Transportation Corporation v štáte New York, kde premával na linke č. 5 medzi mestami Schenectady a Albany ako linka č. 700. Zaujímavosťou je, že charterová divízia spoločnosti Schenectady Transportation Corporation, Nationwide Tours, prevádzkovala aj prototyp Mack MV620 Greyhound Lines a dva medzimestské autobusy Mack 97-D. Spoločnosť Schenectady Transportation Corporation neskôr predala prototypy Mack MV620 Greyhound Lines a Mack ADS-1 spoločnosti ABC Bus Lines z Providence v štáte Rhode Island.

Mack World’s Fair

Model ADS-1 nazvali „Mack World’s Fair“. George Kistler, Jr. z Allentownu v Pensylvánii, distribútor hasičského vybavenia, oslovil v roku 1968 spoločnosť ABC Bus Lines s ponukou na kúpu prototypu Mack MV620 Greyhound Lines a „autobusu budúcnosti“ Mack ADS-1. Konečná dohoda sa však týkala len modelu MV620-D, ktorý spoločnosť Kistler následne používala na zábavu a prepravu zákazníkov. Ak by spoločnosť Kistler kúpila Mack ADS-1, zachránila by ho od ohnivého osudu.

V roku 1971 došlo v garáži spoločnosti ABC Company v meste North Attleboro v štáte Massachusetts ku katastrofálnemu požiaru; teplota ohňa bola taká vysoká, že hasičské vozidlá sa doslova roztavili a boli nútené ustúpiť od ohňa. Požiar našťastie nepoškodil prototyp Mack MV620 Greyhound, ale jediný Mack ADS-1 pri požiari zhorel takmer úplne. Zostali len fotografie.

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest