Elektrobus na diaľkové linky je na svete. Otázne je, čo sa myslí pod pojmom diaľková linka

Elektromobilita sa netýka len osobných áut, ale preniká aj do ďalších odborov dopravy. Teraz došlo aj na diaľkový autobus. Mestské autobusy s elektrickým pohonom neprekvapia, tie majú možnosť častejšieho dobíjania. V mestách sa ocení ich bez emisná prevádzka či nízka hlučnosť. Ale diaľkový autobus? Americký výrobca MCI to skúsil.

Autobus s hmotnosťou takmer 25 ton

Bezmála štrnásť metrov dlhý autobus s tromi nápravami pojme 56 cestujúcich, ktorým ponúkne komfortné sedačky a tiež dostatok priestoru na batožinu. Všetko skrátka zodpovedá bežnému autobusu. Až na pohon.

Hnací elektromotor dodáva Siemens a nie je to žiadne pierko. Skôr „macko“ s výkonom 260 kW a krútiacim momentom 4500 Nm. Autobus s hmotnosťou bezmála 25 ton sa dokáže rozbehnúť až na 116 km / h. Akumulátor má obriu kapacitu 544 kWh a výrobca sa chváli, že sa dá do plna nabiť za menej ako 4 hodiny. To však len za predpokladu, že máte 150 kW jednosmernou nabíjačku.

Kde býval naftový motor, nájdete množstvo káblov

Kam „to“ zájde?

Pochopiteľne sa najviac ponúka otázka, ako ďaleko taký autobus na jedno nabitie dôjde – podľa tvrdenia výrobcu je to 262 až 375 km. V slovenskom meradle si predstavte typickú diaľničnú linku Zvolen – Bratislava, ktorá meria niečo pod 200 km. Na jedno nabitie by ju tento autobus bezpochyby „odjazdil“. Potom by však musel stáť minimálne 4 hodiny a nabíjať sa. V podstate by tak vodič dodržal bezpečnostnú prestávku. Čo však, ak by však autobus vyrazil do Bratislavy z Brezna? Aj zo zachádzkami na autobusové stanice v jednotlivých mestách by prešiel do Bratislavy tesne pod 260 km. Čiže ak rátame minimálny dojazd, bolo by to len tak-tak. Pri trase Bratislava – Košice, ktorá je pri slovenských dopravcoch častá, by sa autobus v horšom prípade vybil niekde za Lučencom a v tom lepšom by zvládol dôjsť tesne za Rožňavu. Do Košíc by však určite nedošiel. Otázna však je aj tá Rožňava. Udávané maximum dojazdu totiž predpokladá ideálne podmienky bez kopcov a s veľmi ľahkou nohou na pedáli akcelerátora.

Prímestský autobus MCI

Vedľa diaľkového modelu J4500 predstavil výrobca ešte prímestský model D45 CRT LE, ktorý vychádza z rovnakej konštrukcie, ale má dvoje krídlové dvere pre rýchlejší nástup a výstup cestujúcich. Tento model má slabší motor, ale aj menšiu batériu a kratší dojazd – na jedno nabitie prejde 188 – 269 km.

Čo s takými autobusmi? Výrobca vidí vhodné uplatnenie napríklad ako autobusy pre zvoz zamestnancov pre veľké firmy, prípadne ako zájazdové autobusy na kratšie výlety.

MCI je dcérska spoločnosť spoločnosti NFI Group, najväčšieho výrobcu autobusov v Severnej Amerike.  Aktuálne prijíma objednávky na dodávku elektrobusov vo štvrtom štvrťroku tohto roka alebo začiatkom roku 2022. Autobusy budú k dispozícii s plne prispôsobiteľným interiérom, 30-mesačnou zárukou a rozsiahlou servisnou podporou vrátane cestnej asistencie 24/7.

Čo dokáže autobus bez emisií?

Dokáže toho hodne. Hlavne ak si jeho prínos prerátame na kilogramy. Prečo? Skupina NFI sa čoraz viac označuje za lídra v oblasti riešení hromadnej mobility pomocou elektrickej energie. Koncom apríla 2021 vyrátala, že jej elektrické vozidlá – vrátane tranzitných autobusov Xcelsior Charge spoločnosti New Flyer a elektrických poschodových autobusov Alexander Dennis’s zo Škótska – už prejazdili viac ako 64 miliónov kilometrov s nulovými emisiami.  To znamená zabránili dostať sa do ovzdušia takmer 112 000 tonám emisií skleníkových plynov. Je to ekvivalent odstránenia 23 000 automobilov z cesty na jeden rok.

Zdroj: MCI

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest