Deň, kedy nahradili autobusy MHD v Banskej Bystrici lode

22. október 1974 – dátum, na ktorí mnohí Bystričania nezabudli dodnes. Je tomu práve 46 rokov, ako Banská Bystrica zažila najväčšiu prírodnú živelnú katastrofu vo svojich novodobých dejinách.

Nekonečné dažde

Tisícročná voda vtedy zaliala veľkú časť mesta. Prívalová voda na niekoľko dní rozdelila Banskú Bystricu na dve časti. Už leto pritom neveštilo nič dobré. Na prelome augusta a septembra takmer neustále pršalo a ľudia sa aj začiatkom októbra prebúdzali do zamračených rán. Obavy sa naplnili v druhej polovici októbra. Prechod frontálneho systému spojeného s tlakovou nížou v noci z 20. na 21. októbra 1974 spôsobil intenzívne zrážky, ktoré výrazne zdramatizovali situáciu na riekach Bodrog, Bodva, Hornád, Váh, Nitra, Slaná, Ipeľ, Rimava a Hron. Postupným nasýtením povodí riek tieto už nedokázali prijímať ďalšie prísuny vody a začalo dochádzať k jej vylievaniu z vodných tokov. Najväčšie problémy spôsobila rieka Hron, ktorá sa na viacerých miestach – v Brezne, Podbrezovej, Slovenskej Ľupči, Sliači, vo Zvolene, ako aj v samotnej Banskej Bystrici – vyliala z koryta do ulíc. V období od 19. do 24. októbra 1974 pretieklo tokom Hrona v Banskej Bystrici viac ako 150 miliónov m3 vody.

Ničivý živel sa nezastavil pred žiadnou prekážkou

Povodeň vyvrcholila 22. októbra o desiatej hodine, keď výška hladiny dosiahla 494 cm pri prietoku 560 m3 za sekundu. (Pre porovnanie: priemerný ročný prietok je 27,9 m3 za sekundu). Podľa vtedajších prepočtov to bolo na úrovni tisícročnej vody. Objem povodňovej vlny bol 185,782 milióna m3, čo je akoby mesto zaliala voda z polovice Oravskej priehrady. Pod vodou sa ocitli suterény a pivnice domov na dnešnom Štefánikovom nábreží (20 rodín bolo evakuovaných); zatopené boli cesty, bývalá autobusová stanica, areál závodu Smrečina a Uhlisko, ktoré zásobovali len na člnoch. V parku pod Pamätníkom SNP až po Hotel Lux, na mieste niekdajšieho meandra Hrona, vzniklo veľké jazero. Tisícročná voda, ktorá sa mestom a okolím prehnala, ohrozila 27 podnikov, z nich štyri úplne zničila. Pod vodou sa ocitlo 267 domov, záchranári museli evakuovať viac ako tristo rodín. Neprejazdných bolo viac ako 42 kilometrov ciest. Vznikli veľké materiálne škody. Zaplavených bolo 3800 ha poľnohospodárskej pôdy a 30 km železničných tratí. Bystričanom pomáhala aj armáda, jeden z vojakov pritom prišiel o život.

Keď opadla voda

Zaspomínajme si na toto obdobie prostredníctvom fotografií TASR, archívu Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici, portálu pamatihodnosti.sk a nášho archívu.

P.S.: Vodoznak tejto povodne bol svojho času umiestnený na sokli dispečerskej búdky bývalej autobusovej stanice.

Fotogaléria

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest