Chronológia autobusov značky Mercedes-Benz od roku 2000

2000 – Nové milénium: maximálna hospodárnosť, revolučné asistenčné systémy, oslňujúce technológie.

V roku 2005 CapaCity L vyniká veľkou kapacitou pre cestujúcich

CapaCity s dĺžkou 19,54 m, navrhnutý ako štvornápravový, štvordverový kĺbový autobus s jedným kĺbom a motorom Euro 4, otvoril v roku 2005 novú kapitolu v histórii veľkokapacitných autobusov pravidelnej dopravy. Napriek svojim 19,54 m. m dlhý a s jediným kĺbom si Mercedes-Benz CapaCity vďaka svojim štyrom nápravám, z ktorých dve boli riadené, razil cestu premávkou rovnako ľahko ako bežný kĺbový autobus s dĺžkou 18 metrov. Nový Mercedes-Benz CapaCity bol ukážkou príťažlivosti a efektívnosti autobusu ako dopravného prostriedku. Ako veľkokapacitný autobus spája výhody autobusu, ako je vysoká všestrannosť a vysoká účinnosť, s vlastnosťami električky, napríklad veľkou prepravnou kapacitou cestujúcich.

Mercedes – Benz Travego L

V roku 2006 spôsobil Travego Safety Coach rozruch: založený na druhej generácii vysokopodlažného autobusu, ktorý bol uvedený na trh v predchádzajúcom roku, spojil všetky vtedy dostupné bezpečnostné technológie. A v nasledujúcich rokoch Travego naďalej zdôrazňoval svoju pozíciu technologického lídra. Niekoľko príkladov z mnohých: V roku 2008 Travego debutoval po prvýkrát Active Brake Assist, svetovo prvý systém automatického núdzového brzdenia pre autobusy. V nasledujúcich rokoch prešiel neustálym vývojom. V roku 2012 bol Travego Edition 1 prvým turistickým autobusom, ktorý splnil emisnú normu Euro VI. V roku 2014 bol v Travegu predstavený systém tempomatu Predictive Powertrain Control.

Mercedes – Benz Travego Edition 1 Euro Vl

Úplne nový Tourismo bol uvedený na trh v roku 2006 ako nástupca najúspešnejšieho európskeho autobusu na vysokej palube za posledné roky. Nový Tourismo využíval platformu Travego, pričom zostalo v segmente vysoko úsporných autobusov. So štyrmi vysokými podlažiami v troch dĺžkach a dvoj- a trojosovým variantom pokrýval široký segment. Príjemný a jednoduchý dizajn dokonale zapadá do modelového radu značky s hviezdou, pričom výbava je teraz individualizovaná podľa modelu.

Mercedes Benz Tourismo

2010

Nové Citaro debutovalo na svetovej scéne v roku 2011

Nové Citaro debutovalo na svetovej scéne v roku 2011. Okrem celkovo atraktívneho vzhľadu zaujala najmä dynamika bočnej časti. Mestský autobus bol po prvýkrát vybavený elektronickým stabilizačným programom (ESP®), ako aj systémom pasívnej bezpečnosti Front Collision Guard. Na zníženie spotreby paliva a tým aj emisií slúžilo viacero opatrení. Len o rok neskôr sa stal prvým sériovým mestským autobusom v súlade s Euro VI. Aj tu Mercedes-Benz neskôr pridal do ponuky vysokokapacitný autobus CapaCity, ako aj ešte veľkolepejší 21-metrový CapaCity L pre inovatívne systémy BRT (bus rapid transit).

Mercedes-Benz upevnil svoje vedúce postavenie vo všetkých oblastiach techniky. V roku 2016 sa Mercedes-Benz Future Bus s CityPilot stal prvým mestským autobusom na svete, ktorý realizoval autonómnu jazdu v reálnych dopravných situáciách. Autobus s jeho veľkolepým dizajnom vychádzal z modelu Citaro. Jedinou úlohou vodiča bolo dohliadať na systém

Maximálna hospodárnosť, bezpečnosť, funkčnosť a komfort boli v roku 2017 charakteristické pre nový poschodový autokar Mercedes-Benz Tourismo po predaji približne 26 000 kusov. Bola to nová hviezda v obchodnom segmente. Vďaka vynikajúcej aerodynamike a najnovšej generácii motorov s balíkom efektivity Mercedes-Benz opäť znížil spotrebu paliva a tým aj emisie. Vysokopodlažný koncept si zachoval svoju príťažlivosť: Mercedes-Benz dodal v roku 2019 svoje 30 000. Tourismo po 25 rokoch výroby.

Bezpečnosť

Bezpečnosť a Mercedes-Benz sú neoddeliteľne spojené, čo dokazuje svetová premiéra troch nových asistenčných systémov v roku 2018. Nový systém Active Brake Assist 4 nielenže aktivuje núdzové brzdenie, aby sa vyhli vozidlám vpredu a zaparkovaným prekážkam ale po prvýkrát to dokáže na autobuse. Tiež varuje vodiča pred rizikom zrážky s chodcom a aktivuje čiastočné brzdenie.

Otáčanie do bočných uličiek je pre vodiča v mestskej premávke jedným z najrizikovejších manévrov. Mercedes-Benz preto od roku 2018 ponúkal systém Sideguard Assist s rozpoznávaním chodcov. Varuje, ak sú rozpoznaní chodci alebo statické prekážky, čím pomáha predchádzať nehodám. Mercedes-Benz ponúka túto funkcionalitu na všetkých variantoch svojich mestských autobusov Citaro až po veľkokapacitný autobus CapaCity a Tourismo.
S Preventive Brake Assist predstavil Mercedes-Benz v roku 2018 aj prvý aktívny systém brzdového asistenta pre mestské autobusy v pravidelnej prevádzke. Varuje vodiča pred možnou zrážkou s chodcami, ako aj stojacimi alebo pohyblivými predmetmi a v prípade akútne riziko kolízie, automaticky spustí čiastočné brzdenie.

Mikrobusy

V roku 2018 bola uvedená na trh úplne nová generácia mikrobusov na báze Mercedes-Benz Sprinter. Po novom sa ponuka rozdelila na modely Sprinter City, Sprinter Transfer, Sprinter Mobility a Sprinter Travel. Názvy označujú ich prevádzku ako autobusy pravidelnej dopravy, ako všestranný kyvadlový autobus, na prepravu cestujúcich so zníženou pohyblivosťou a na turistické zájazdy. Sprinter City 75 a Sprinter Travel 75 predstavené o rok neskôr, vybavené exkluzívnou technológiou, zohrali kľúčovú úlohu. Mali dlhý nezávislý rázvor a vysoko zaťaženú zadnú nápravu.

2018: Sprinter City 75 VS30
2019: Sprinter Travel

eCitaro

Ústredným bodom roku 2018 bol predovšetkým plne elektrický Mercedes-Benz eCitaro bez lokálnych emisií. Medzi jeho špeciálne vlastnosti patrí elektrická náprava s motormi v náboji kolies, modulárny napájací zdroj s až dvanástimi batériami a inteligentný systém riadenia teploty. Výsledkom je minimálna spotreba energie a maximálna autonómia.


eCitaro je súčasťou veľkej rodiny Citaro. Ide o globálny úspech: v roku 2019 dodal Mercedes-Benz svoj autobus s číslom 55555.

eCitaro rozpútalo inovačnú ofenzívu vo svete elektromobility. Plánuje sa prechod na ďalšiu generáciu batérií s vyššou kapacitou a dlhším dojazdom, ktorá je základom nového kĺbového autobusu eCitaro D. Alternatívne bude eCitaro G k dispozícii aj s polovodičovými batériami, čo je priekopnícky úspech nielen v vo výrobe autobusov, ale v celej oblasti konštrukcie automobilov. 

Mercedes Benz: štandard pre autobusy

Od vynájdenia autobusu Carlom Benzom v roku 1895 sa značka Mercedes-Benz stala celosvetovým lídrom v oblasti technológie a predaja a stanovila meradlo vo výrobe autobusov.

Zdroj:  https://www.mercedes-benz-bus.com/

Zdieľať tento článok

Pin It on Pinterest